Бала Абай тақырыбындағы мұғалімдік-әдістемелік сабақ жоспары


P2250421

Тақырыбы : Бала Абай.

Мақсаты : Қазақтың ұлы ақыны Абай Құнанбаевтың балалық шағынан

мағлұмат бере отырып, мәтіндегі негізгі идеяны ұғындыру.

Шығармашылық қиялын, ойлау қабілетін, сөздік қорын, тіл

байлығын дамыту.

Әрқашан ұқыпты, алғыр, зерек болуға тәрбиелеу.

Көрнекілігі : Абайдың суреті, тірек-сызбалар, суреттер, слайттар, тапсырмалар.

Түрі : жаңа сабақты меңгерту сабағы.

Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, дамыта оқыту, ой шақыру, топтастыру

Сабақтың барысы:

I. Психологиялық дайындық .

Бір аллаға сыйынып,

Кел, балалар, оқылық.

Оқығанды көңілге

Ықыласпен тоқылық.

II. Үй тапсырмасын тексеру

Ғафу Қайырбековтың « Алғашқы қоңырау» өлеңін жатқа айтады.

  • Өлең кім жайлы?
  • Ыбырай Алтынсарин кім?

« Топтастыру » стратегиясы арқылы мына сұрақтарға жауап береді.

III . Үй тапсырмасын қорыту .

-Иә, Ыбырай Алтынсарин- қазақ даласының жарық жұлдызы. Сол жарық жұлдыздан тараған мыңдаған сәулелердің бірі - біздің елбасымыз Н. Ә. Назарбаев та білім саласына көп көңіл бөліп, жас ұрпақтың терең білім алуы үшін жаңадан мектептер салғызып, әр қаладан зияткерлік мектепттер ашты

IV. Жаңа сабаққа өту кезеңі .

- Сол сияқты артына өшпес мұра қалдырған қазақтың ұлы ойшылдары:

str6 str170 str190 str161

-Бүгін біз ұлы ақын Абай Құнанбаевтың балалық шағымен танысамыз.

V . Жаңа сабақ

Мына ребусты шеш:

-Абай кім?

-Абай аталарың туралы не білесіңдер мына « Пікірлер ағашына» жазайық.

-Абай аталарың туралы роман жазған жазушы кім?

« Бала Абай » әңгімесін түсіндіріп беру.

Мәтінді оқушылар тізбектей отырып оқиды. Сұрақтарға жауап береді.

VI. Білімдерін бекіту .

Суретпен жұмыс

-Абайдың әжесінің аты:

-Абайдың шешесінің аты:

Сергіту сәті .

Керегені құрамыз,

Уықтарды құрамыз.

Шаңырақты көтеріп,

Дөңгеленіп тұрамыз.

Киіз үйді құрамыз,

Біз осында тұрамыз.

. « Топтастыру »стратегиясы.

Әжесінің еркесі Көп ойнамайды

Алғыр, зерек Әңгімені ұнатады

-Міне, жастайынан әжесінің, анасының тәрбиесін көрген, ертегі, әңгіме тыңдағанды ұнататын, алғыр, зерек Абай өскенде кім болды?

Ұлы ақын ойшыл

Кемеңгер данышпан

Топпен жұмыс .

  1. топ: Абайдың әжесі мен анасына мінездеме бер.
  2. топ: Абай өлеңдерінен үзінді оқып бер.
  3. топ: Абайдың қара сөздерін айт.

VII. Сабақты қорыту .

Тест тапсырмалары:

1. Қазақтың ұлы ақыны кім?

а) Ыбырай ә) Абай б) Шоқан

2. «Абай жолы» роман-эпопеясын кім жазды?

а) М. Әуезов ә) Ш. Мұртаза б) Ж. Жабаев

3. Абайдың әжесінің аты кім?

а) Ұлжан ә) Зере б) Тоғжан

4. «Орын таппай баптанба» деген өлең жолдары қай өлеңне алынған?

а) « Күз» ә) «Ғылым таппай мақтанба» б) «Желсіз түнде жарық ай»

5. Абайдың туған жерін белгіле.

а) Алматы ә) Қарағанды б) Семей

VIII. Үйге тапсырма . «Бала Абайды» оқу, әңгімелеу, эссе жазу.

