Сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы. 6-сынып

Алматы облысы, Іле ауданы, Өтеген батыр кенті,
«М. Мақатаев атындағы №13 орта мектебі»,
Математика пәнінің мұғалімі
Ширкитбаева Айымторы Абдухалыковна
Тақырып: Сандардың арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы.
Сабақтың мақсаты: а) білімділік : санның арифметикалық ортасын, өзгеріс ауқымын, модасын таба білуге үйрету;
ә) дамытушылық: оқушылардың математикаға деген қызығушылығын аттыру, есептеу дағдыларын қалыптастыру;
б) тәрбиелік: оқушыларды өз бетінше жұмыс жасауға, қорытынды шығаруға, тазалыққа, белсенділігін арттыру, ізденуге дағдыландыру. Отан сүйгіштікке тәрбиелеу.
Көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, карточка
Әдісі: түсіндіру
Түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) сәлемдесу
ә) оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
б) оқушы зейінін сабаққа аудару
II. Үй тапсырмасын сұрау: №1186, №1187
III. Жан - жақты білімдерін тексеру:
- Санды дөңгелектегенде, сан қандай мәніне ие болады?
- Санды бүтінге дейін дөңгелектеу дегеніміз не?
- Сандарды дөңгелектеу ережесі қалай тұжырымдалады?
- Натурал сандарды мыңдықтар разрядтарына дейін дөңгелектегенде, неше нөлмен аяқталады?
- Ондық бөлшекті қандай разрядқа дейін дөңгелектегенде, үтірден кейін бір цифр ғана жазылады?
V. Жаңа сабақ: Халық шаруашылығындағы қайсыбір шамалардың: егін өнімінің, заттың бағасының, қозғалыс жылдамыдығының және т. с. с. сан мәндері әр түрлі болады. Оларды есептеу статистикалық сипаттамалар бойынша жүргізіледі.
Статистикалақ сипаттамалардың жиі қолданылатын түрлері:арифметикалық ортасы, өзгеріс ауқымы, модасы.
- Сандардың арифметикалық ортасы.
1 - есеп. Мәнерлеп сырғанау жарысында сырғанаушылар жұбына сырғанаудағы мәнері үшін әділ қазщылар алқасы:
5, 4; 5, 2; 4, 8; 5, 5; 4, 7; 5, 0 балл қойды.
Мәнерлеп сырғанаушылар жұбына қандай орташа балл қойылды?
Шешуі (үлгі) . Есептің берілуі бойынша: 1) 5, 4+5, 2+4, 8+5, 5+4, 7+5, 0=30, 6 (балл) - әділ қазылар қойған балдар қосындысы;
2) 6- балдар саны;
- 30, 6:6=5, 1(балл) - мәнерлеп сырғанаушылар жұбына қойылған орташа балл немесе
(балл)
Жауабы: 5, 1(балл)
Есептеу нәтижесінде алынған 5, 1 саны - берілген 5, 4; 5, 2; 4, 8; 5, 5; 4, 7; 5, 0 сандарының арифметикалық ортасы.
Сандардың арифметикалық ортасы=
Бірнеше санның арифметикалық ортасы деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады.
Қандай да бір шаманың сан мәндерінің өзгерісінің статистикалық сипаттамаларының бірі - өзгеріс ауқымы.
- Шаманың өзгеріс ауқымы.
2 - есеп. Наурыз айының бірінші аптасындағы ауаның тәуліктік орташа температурасы: болды. Осы аптадағы ауаның тәуліктік орташа температурасының өзгеріс ауқымын табыңдар.
Мұндағы: - берілгендер қатарын құрайды.
Шешуі (үлгі) . Апта ішіндегі ауаның тәуліктік орташа температурасының:
- 80−8^{0} -ең үлкен мәні;
- 30−3^{0} -ең кіші мәні.
Апта ішіндегі ауаның тәуліктік орташа температурасының өзгеріс ауқымы:
Жауабы апта ішіндегі тәуліктік температураның өзгеріс ауқымы .
Өзгеріс ауқымы дегеніміз берілгендер қатарындағы ең үлкен мән мен ең кіші мәннің айырмасы.
- Мода - статистикалық сипаттамалардың ең көп қолданатын түрі.
3 - есеп. Оқушының тоқсан ішіндегі математикадан алған бағалары:
Оқушының осы алған бағаларының модасы қай баға?
Шешуі (үлгі) . Оқушының тоқсан ішіндегі математикадан алған бағаларының жиілігі:
тік баға - 6 (рет)
тік баға - 3 (рет)
тік баға - 1 (рет) .
Жиілігі ең көп баға - тік баға.
Жауабы: оқушының тоқсан ішіндегі математикадан алған бағаларының модасы тік баға.
Шаманың модасы - оның берілген мәндерінің ішіндегі жиілігі ең көбі.
Қайсыбір жағдайларда берілген шаманың модасы болмауы да мүмкін немесе біреуден артық болуа да мүмкін.
Мысалы, егер оқушының тарих пәнінен алған бағалары: болса, мұндай жағдайда оқушының алған бағаларының модасы жоқ.
Егер оқушының география пәнінен алған бағалары: болса,, мұндай бағалардың модалары: тік баға және тік баға. Себебі, тік бағаның жиілігі 3, тік бағаның да жиілігі 3, бұл ең көп жиілік. Оқушының басқа бағаларының жиіліктері одан аз.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz