Физика пәнінен практикалық жұмыстар жинағы 9-класс

№ 59 сабақ
Сабақтың тақырыбы: №1 Практикалық жұмыс.
«Дененің еркін түсу үдеуін өлшеу. »
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік мақсаты: Дененің еркін түсу үдеуін анықтау, жұмысты орындап, есептеулерді реттеп жазып, жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдау.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері:
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
- Практикалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
- Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
- Практикалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
- Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: қайталау
№1 практикалық жұмыс. Еркін түсу үдеуін өлшеу.Оқушылардың мүмкіндігі бар…
- Кішкентай арақашықтықта құлап бара жатқан дененің қозғалысын өлшеу үшін қондырғыны қолданыңыз.
- Xplorer GLX- ті берілгендерді көрсетуге немесе тіркеу үшін қолдану.
- Құлап бара жатқан дененің уақытқа байланысты жылдамдық сызбасының көлбеулігіне сараптама жасау.
- Үдеудің тәжірибелік мәнін ауырлық күшіне байланысты үдеудің қабылданған мәнімен салыстырыңыз.
- Техникалық ескерту: Құрылғыны орнатудағы бастысы- доп секіретін жазықтық тегіс болу керек. Егер жазықтық тегіс болса, онда доп бірнеше рет секіруі мүмкін.
- Допты қалай лақтырғаныңыз көп нәрсеге әсер етеді. Егер допты мұқият лақтырса, онда еденнің үстінде жоғары төмен секіреді.
Түсірілгендер секірген доптың жылдамдығының уақытқа байланысты жағдайының жобасын көрсетеді. Екінші түсірілім жылдамдықтың уақытқа байланысты көлбеулігін көрсетеді (Сызықтық құралдардан) . Соңғы түсірілім жылдамдық- уақыт сызбасының аймағындағы ‘сызықтық құралды’ көрсетеді.

№1 практикалық жұмыс. Еркін түсу үдеуі Жауаптар және берілгендер үлгісі
Допқа арналған уақытқа байланысты қозғалыс қондырғысының сызбасынан өзіңіздің берілгендер сызбаңызды салыңыз. y және x осінің өлшемдері мен белгісін қосыңыз.
‘g’ (уақытқа байланысты жылдамдық көлбеулігі) = 9. 79 м/с 2
Сұрақтар- Сіздің ‘g’ (уақытқа байланысты жылдамдық еңісі) мәніңіз құлап бара жатқан дененің еркін түсу үдеуімен (9. 8 м/с2) салыстырғанда қандай?
- Еске салу: салыстырмалы қателік =
Оқытушыға арналған ескертудегі берілгендер сызбасына қарағанда қабылданған мән 9. 8м/с 2 мен тәжірибелік мән 9. 79 м/с 2 арасындағы айырмашылық минималды.
- Қабылданған мән мен тәжірибелік мән арасындағы айырмашылыққа қандай факторлар әсер етеді?Егер доп түзу жерге түссе немесе доп нашар секірсе, онда қабылданған мәннен шешім өзгешеленеді. Басқа фактор - бұл жылдамдықтар сызбасын қызықтыратын таңдау.
Физика пәні бойынша Xplorer GLX -пен
зертханалық оқу құралдар
Каталог нөмірі PASCO PS-2826ISBN 1-886998-1
PASCO тіркеу нөмірі 012-09796B
№ 60 сабақ
Сабақтың тақырыбы: №2 Практикалық жұмыс.
«Серпімді деформацияны зерделеу. »
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік мақсаты: Серпімді деформацияны анықтау, жұмысты орындап, есептеулерді реттеп жазып, жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдау.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар, серіппе, жүк.
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
- Практикалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
- Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
- Практикалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
- Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: қайталау
Гуктың серпімділік заңы
Мақсат пен міндеттер
Студенттердің мүмкіндігі бар…
- Серіппені тыныштық күйден ұзарған кездегі әсер ететін күшті күш қондырғысы арқылы өлшеу
- Анықтамалық жетекшілер ұзарушы қондырғыларды тіркеу
- Күш сызбасының көмегімен қатаңдық анықтау (керілу коэффициенті)
Серіппенің берілген қатаңдығында белгілі аралыққа ұзару үшін әсер ететін күш байланысын есептеу
Ескерту
Тартылыс күшімен біз түзуде басқа мәндермен сәйкес келмейді. Мұның себебі серіппені керу кезінде әсер ететін күш белгілі көрсеткішке жеткенше, серіппе керілмейді. (“алдын ала жүктеме” деп аталады) . Берілген жағдайда студенттер сызбадан құрал саймандар мәзірінен «сызықтық түзуді» таңдамас бұрын сәйкес келетін берілгендерді таңдау қажет.
- Серіппеге әсер ететін дене массасы өскен сайын керілу көлемін нақты өлшеу қажет. Студенттер шыдамды болу керек. Өлшеу кезінде дене массасымен серіппе қозғалыссыз болу керек. Серіппенің төменгі шетіне сызық белгіленген жерге дейін горизонталь болу керек.
Келесі берілгендер біркелкі ұзындықта PASCO Серіппелер кешеніне арналған серппеге қабылданған қатаңдық мәні болып табылады. Қабылданған серіппе қатаңдығы ±5%.
Берілгендер үлгісі
Бірінші терезеде қызыл серіппеге кері әсер ететін күштің сызбасы көрсетілген. Сызықтық сызбада көлбеу өлшемі 22. 8±1. 10 Н/м. Екінші терезеде қызыл серіппене арналған берілгендер үлгісінің кестесі көрсетілген.
сурет 1: сызба үлгісі 2 сурет: кесте үлгісі
Гуктың серпімділік заңы
Жауаптар мен берілгендер үлгісі
Берілгендер
1. y- және x-ось координаттарына кері әсер ететін әрекет ұзақтығына сызба құрастырыңыз. (Берілгендер үлгісінің терезесін «Оқытушыларға арналған ескерту»бөлімінде қараңыз . )
2. Серіппе қатаңдығын өлшегенде өз көрсеткішіңізді жазыңыз, k .
Сұрақ
1. Берілген қатаңдықпен салыстырғанда серіппе қатаңдығын қаншалықты дұрыс өлшедіңіз?
Өлшенген қатаңдығы 22. 8 Н/м мен қабылданған қатаңдық арасындағы 25 Н/м пайыздық айырма 8. 8% құрайды
Тапсырма
1. Бір метрге серіппе қатаңдығы 3 ньютон (3 Н/м) болса, серіппені 0. 15 м ұзарған кезде қанша күш керек?
Күш формуласы, F = -kx, 0. 15м ұзартуға кеткен күш 0. 45 Н құрайды.
Физика пәні бойынша Xplorer GLX -пен
зертханалық оқу құралдар
Каталог нөмірі PASCO PS-2826ISBN 1-886998-1
PASCO тіркеу нөмірі 012-09796B
№ 61 сабақ
Сабақтың тақырыбы: №3 Практикалық жұмыс.
«Ньютонның екінші заңын зерделеу. »
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік мақсаты: Ньютонның екінші заңын анықтау, жұмысты орындап, есептеулерді реттеп жазып, жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдау.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар, арбаша, жүк.
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
- Практикалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
- Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
- Практикалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
- Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: қайталау
Ньютонның екінші заңы - Тұрақты күшСтуденттердің мүмкіндігі бар…
- Тұрақты күш арқылы үдеуленген арбаша қозғалысын өлшеу үшін қондырғыш қолдану.
- Xplorer GLX- ті арбаша жылдамдығын көрсету немесе тіркеу үшін қолдану.
- Арбашаның үдеуін анықтау үшін уақытқа байланысты жылдамдықтың әр сызбасына сараптама жасау.
- Тең әсерлі күш пен жалпы масса арқылы арбашаның теориялық үдеуін шығару.
- Өлшенген және теориялық үдеудің мәндерін салыстыру.
Серіппенің керілу күші арбаша қозғалысын үдетеді. Егер біз үйкеліс нөлге тең деп алсақ, онда арбаша жүйесіндегі тең әсерлі күш кірдің массасы болып табылады. Арбаша жүйесінің жалпы массасы - бұл арбашамен ілінген жүгісіз қосындысы.
- Берілгендердің барлық төрт реет өлшемін істеу үшін студентке негізгі нұсқауларды қолданғаны дұрыс. Оларға арбаша блокқа жеткенше берілгендерді тіркеуді тоқтату керек екенін ескертіңіз.
- Егер бір адам арбашаны, ал екіншісі Xplorer GLX-те берілгендерді тіркесе, онда берілгендерді тіркеу оңайға соғады.
Құрылғыны орнату - көбінесе ‘Атвуданың көлденең машинасы’ деп те атайды - еркін дененің векторлық сызбасымен танысу үшін қолданылады. Мысалы, M1 - бұл арбашаның массасы, m 2 - бұл ілінген масса, T - серіппенің керілу күші және m 2 g - ілінген масса салмағы. Арбашаға тең әсерлі күш - бұл керілу күшінен үйкеліс күшін алу. Ілінген массаға тең әсерлі күш - бұл керілу күшінен салмақта алу.
Арбаша
мен ілінген массаның үдеуінің мәні бірдей,
a
1
=
a
2
=
a
, және бірдей созылу болады.
Үйкеліс аз болса, онда созылу,
T,
M
1
a
1
.
Берілгендер үлгісі
Түсірілімдер #1 жолақ өткізу үшін уақытқа байланысты жылдамдықтың сызбасын көрсетеді және арбашаға қосымша масса қосқанда басқа да өткізу үшін уақытқа байланысты жылдамдықтарын көрсетеді.


Ньютонның екінші заңы -Тұрақты күш Жауаптар және берілгендер үлгісі Болжау
Денеге тең әсерлі күш түсірілсе не болады?
Денеге тең әсерлі күш түсірілгенде дене үдейді . Үдеу тең әсерлі күшке тура пропорционал.
Егер тең әсерлі күш тұрақты болса, бірақ сіз жалпы массаны өзгерттіңіз, сонда дененің қозғалысына не болады?
Егер дененің массасы тең әсерлі күш кезінде артса, онда үдеу кемиді.
БерілгендерБерілгендердің бір өткізуі үшін уақытқа байланысты қалып сызбасын салыңыз. y и x осінің өлшемдері мен белгісін қосыңыз. (Берілгендер үлгісінің қарау. )
Берілгендердің бір өткізуі үшін жылдамдықтың уақытқа байланысты сызбасын салыңыз. y и x осінің өлшемдері мен белгісін қосыңыз. (Берілгендер үлгісінің қарау. )
ЕсептеулерМасса тұрақты және тең әсерлі күш өзгерген кездегі теориялық үдеуді табу, өз шығарылғандарыңызды 3 Берілгендер кестесіне жазыңыз.
- Теориялық үдеу - бұл тең әсерлі күштің жалпы массаға бөлінгендегі қатынасы.
- #2, #3, және #4 өткізулері үшін жүйенің жалпы массасы ( арбаша массасының ілінген жүк массасына қосындысы) артады жәнетең әсерлі күш (ілінген масса x 9. 8 Н/кг) тұрақты болып қалады.
- Үйкелісті алып тастағанда тең әсерлі күш - бұл ілінген массаның салмағы (масса x 9. 8 Н/кг) .
Теориялық және тәжірибелік үдеулер арасындағы пайыздық айырмашылықты табыңыз, шешімдеріңізді берілгендер кестесіне жазыңыз.
1 берілгендер кестесі
Тең әсерлі күш (Ілінген масса x 9. 8 Н/кг) : 0. 186 Н
2 Берілгендер кестесі: Тәжірибелік үдеу#2, #3 және #4 өткізулері үшін тең әсерлі күш тұрақты, бірақ жалпы масса артқандықтан сызықтық құралдар көлденеңдігі туралы не айтасыз?
Жалпы масса артқандықтан сызықтық құралдар көлденеңдігі кемиді .
Тең әсерлі күш тұрақты, бірақ масса артқанда дене үдеуіне не болады?
Егер тең әсерлі күш тұрақты болса, бірақ үдеу кемігенде дененіің массасы арттады.
№ 62 сабақ
Сабақтың тақырыбы: №4 Практикалық жұмыс.
«Механикалық энергияның сақталу заңын зерделеу. »
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік мақсаты: Механикалық энергияның сақталу заңын анықтау, жұмысты орындап, есептеулерді реттеп жазып, жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдау.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
- Практикалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
- Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
- Практикалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
- Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: қайталау
Механикалық энергияның сақталу заңын зерделеуМақсат пен міндеттер
Студенттердің мүмкіндігі бар …
- Доп қоғалысын өлшеу үшін қозғалыс көрсеткішін қолдану.
- Доп орны мен жылдамдығын тіркеу және көрсету үшін Xplorer GLX қолдану.
- Доптың құлау аралығын анықтау үшін уақыттық орын ауыстыруға қатысты сызбасын және сараптамаға арналған Xplorer GLX қоса құрастылыған құрал саймандарды қолдану.
- Доптың құлау кезінде соңғы жылдамдығын анықтау үшін жылдамдықтың уақытқа қатысты сызбасын және сараптамаға арналған қоса құрастырылған құрал саймандарды қолдану.
- Доптың гравитациялық потенциалдық энергиясы мен соңғы кинетикалық энергиясын есептеу.
- Потенциалдық энергияның өзгерісін соңғы кинетикалық энергиямен салыстыру.
Берілгендер жиыны кезінде студенттер допты көрсеткіш үстінен тастау керек. Қалған заттардың барлығы көрсеткіштен ары болу керек.
Берілгендер үлгісі
Суреттер орын ауыстырудың уақытқа қатысты және құлау кезіндегі уақытқа қатысты жылдамдық сызбасын көрсетеді.
Жауаптар мен берілгендер үлгісі
БолжауДоп төмен құлағанда гравитациялық потенциалдық энергия қалай өзгереді?
Доп құлаған бетте гравитациялық потенциалдық энергия кинетикалық энергияға айналады.
Доп төмен құлағанда кинетикалық энергия қалай өзгереді ?
Доп құлаған бетте кинетикалық энергия артады. .
Потенциалдық энергия соңғы кинетикалық энергияға қарағанда қалай өзгереді?
Потенциалдық энергияның өзгерісі соңғы кинетикалық энергияға тең болады. .
БерілгендерОрын ауыстырудың уақытқа қатысты және жылдамдықтың уақытқа қатысты сызбасын салыңыз. Ось үшін өлшем бірліктер мен белілерді қосыңыз (Берілгендер үлгісін қараңыз. )
Берілгендер кестесіПотенциалдық энергияның салыстырмалы қателігін есептеу үшін доп массасы мен құлау аралығын қолданыңыз. Есте сақтаңыз, ГПЭ мұндағы m - масса, g - ауырлық күшінің үдеуі және h - биіктік (доптың құлау жерінен аралық) .
Оңғы кинетикалық энергияны есептеу үшін доп массасы мен соңғы жылдамдықты қолданыңыз. Кинетикалықя энергия
мұндағы
m
- масса және
v
- жылдамдық.
Потенциалдық энергия мен кинетикалық энергияның арасындағы пайыдық қатынасты табыңыз.
.
Доп төмен түскенде гравитациялық потенциалдық энергия қалай өзгереді ?
Доп құлаған бетте гравитациялық потенциалдық энергия кинетикалық энергияға айналады.
Доп төмен құлағанда кинетикалық энергия қалай өзгереді ?
Доп құлаған бетте кинетикалық энергия артады.
Потенциалдық энергия соңғы кинетикалық энергияға қарағанда қалай өзгереді?
Потенциалдық энергияның өзгерісі соңғы кинетикалық энергияға тең болады.
Сіздің қорытындыңыз серіппе соңындағы маятиник тербелісінің формуласына сәйкес келе ме ?
Жауаптар әр түрлі болады.
№ 63 сабақ
Сабақтың тақырыбы: №5 Практикалық жұмыс.
«Денелердің соқтығысу кезіндегі импульстің сақталу заңын зерделеу. »
Сабақтың мақсаты:
- Білімділік мақсаты:Денелердің соқтығысу кезіндегі импульстің сақталу заңын анықтау, жұмысты орындап, есептеулерді реттеп жазып, жұмыстан шыққан қорытындыны тұжырымдау.
- Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
- Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
Сабақтың түрі: практикалық
Сабақтың әдіс-тәсілдері: кітаппен жұмыс, демонстрация, жаттығулар орындау
Сабақтың көрнекіліктері: плакаттар, суреттер, үлестірме қағаздар,
Сабақтың барысы:
І. ДК. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, отырғызу, түгендеу.
ІІ. ДК. Үй тапсырмасын тексеру, қайталау.
А) теориялық білімдерін тексеру.
Ә) практикалық тапсырмаларын тексеру.
Б) есептерін тексеру.
ІІІ. ДК. Оқытылып отырған оқу материалын бекіту немесе дағдыландыру жұмыстарын жүргізу.
- Практикалық жұмыс жасауға дайындық. (әңгіме)
- Техника қауіпсіздігі жөнінде нұсқау.
- Практикалық жұмысты оқулықтағы нұсқау бойынша орындау.
- Жұмысты қорытындылау, жұмыс орнын тазалау.
VI. ДК. Үй тапсырмасын беру: қайталау
Соқтығыс кезіндегі импульсТәлімгерлер келесіні істей алады…
- Екі арбаның әр түрлі соқтығысындағы қозғалысын өлшеу үшін Қозғалыс қондырғысын пайдалану.
- Xplorer GLX-ті тіркеу және әр бір арбаның жылдамдығын көрсету үшін қолдану қажет.
- Жылдамдық сызбаларын уақытқа салыстырмалы және Xplorer GLX ке ендірілген саймандарды әр арбаның соқтығысының басындағы мен соңындағы жылдамдықтарын анықтау үшін пайдалану керек.
- Әр соқтығыстың басындағы мен соңындағы жалпы импульсті есептеп шығару.
- Әр соқтығыстың басындағы мен соңындағы импульсті салыстыру.
Тәлімгерлер он әр түрлі соқтығыстарда импульсті қалай өлшейтіні туралы сұрай алады. Оларға әр арбаның салмағын, жылдамдығын өзгерте алатындығы туралы, арбалардың бір біріне ‘соғылатынын’ немесе ‘тартылытынын’ тексере алатындығы туралы ескертіңіз.
Мәліметтер үлгісіСуреттер бір соғылыстың уақытқы салыстырмалы Жылдамдық сызбасын көрсетеді.




Сіздер, соғылатын екі арбаның жалпы импульсін қалай өлшейсіз?
Жауаптар әр түрлі болады. Кәзір соғылатын екі арбаның жалпы импульсін есептеп шығару үшін, әр арбаның импульсін есептеп шығарыңыз да оларды қосыңыз. Назар аударыңыз, арбалар қарма қарсы бағытта қозғалып бара жатса, онда бір арбаның жылдамдығы теріс болады.
Екі арбаның соқтығысқанға дейінгі және одан кейінгі импульсы қалай болмақ?
Жауап әртүрлі болады. Екі арбаның жалпы импульсы соқтығыстан кейін соқтығыстың алдындағы шабытына тең (егер сыртқы тепе-теңдік күші о тең болса) .
МәліметтерБір өткізу кезіндегі уақытқа қатысты жылдамдық сызбасын сызыңыз. Өздеріңнің біліктеріңе өлшем бірліктерін және белгілерін қойыңыз. (Мәліметтер үлгілерін қараңыз. )

- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz