Жүрек қан-тамыр аурулары

Жүрек - қан тамыр жүйесінің аурулары
Қалыбекова Ә. А.,
патологиялық анатомия пәні мұғалімі
медициналық колледж, Астана қ.
Сабақтың тақырыбы: Жүрек - қан тамыр жүйесінің аурулары
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Тақырыптың өзектілігін аша отырып, жүрек-қантамыр жүйесі ауруларының жалпы сипаттамасын, ауруға әкеп соқтыратын себептері, даму механизмдерін, морфологиялық өзгерістерін түсіндіру.
Тәрбиелік : Студенттерді - өз ойын анық, дұрыс, дәл жеткізуге үйрету. Тақырыптан керекті, маңыздысын реттеп ала білуге үйрету. Болашақ мамандықтарына деген сүйіспеншіліктерін арттыру.
Дамытушылық : Логикалық ойлау қабілеттерін, ізденіспен жұмыс істеуге жұмылдырып, шығармашылық белсенділіктерін арттыру, пәнге деген қызығушылығын туғызу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сын тұрғысынан ойлау және ойын технологияларын пайдаланып топпен жұмыс.
Пәнаралық байланыс: анатомия, физиология, гистология, латын тілі, патологиялық физиология, ішкі аурулар пропедевтикасы, терапия, денешынықтыру, экология, валеология, фармакология, қазақ әдебиеті.
Сабақтың көрнекілігі: муляж , тонометр , фонендоскоп , бүктемелер, тестер, тілсіз суреттер, логикалық сұрақтар, компьютер, интерактивті тақта, слайдтар, видеоматериалдар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Білім деңгейін тексеру
ІІІ. Өз бетімен жұмыс
ІV. Қорытындылау
V. Бағалау
VІ. Үй тапсырмасы
І. Ұйымдастыру кезеңі - Студенттердің сабаққа қатысуын, сыртқы пішіндерін, көңіл күйлерін, дайындықтарын тексеру.
ІІ. Білім деңгейін тексеру
Сұрау ойын технологияларын қолдану арқылы өткізіледі. Білім алушылар екі топқа бөлінеді. 1. «Жүрек» тобы. 2. «Қан тамырлар» тобы.
Қазылар алқасы әр кезеңнен кейін «5» ұпайлық жүйемен бағалайды.
Бағалау парағы
Сайыстың 1 кезеңі «Сәлемдесу»
мақсаты: Сәлемдесу арқылы бір-бірімен қарым қатынас орнату.
шарты: Әр топ өзінің атауымен, ұранымен таныстыру.
Сайыстың 2 кезеңі «Ой қозғау»
мақсаты: Тақырыппен байланысты өткен терминдерді қайталау.
шарты: Тақтада берілген термин сөздің анықтамасын жылдам,
мүдірмей айту. Берілген жауаппен салыстыру.
Сайыстың 3 кезеңі «Ойлан, ізден тауып жаз»
мақсаты: Берілген аурудың анықтамасын, этиологиясын, патогенезін,
патологиялық анатомиясын, өлу себептерін түсіндіру.
шарты: Әр топ басшылары тақтада көрсетілген ұяшықтарды
қалауымен ашып, ондағы жасырылған тақырып бойынша
топпен кластер құрастыру. Оны қорғау. Ойлануға 5 минут
уақыт беріледі.
Сайыстың 4 кезеңі «Сергіту сәті»
мақсаты: Білім алушылардың ойлау қабілеттерін және пәнге деген
қызығушылықтарын арттыру.
шарты: тақтада әр топқа кез келген мүшенің морфологиялық
өзгерістері суреттелген төрт қатар жұмбақ жасырылады.
Жұмбақтың жауабын табу.
І. Жүректің сырқатында кездеседі,
Камерасын кеңейтіп, ауыруын тездетеді.
Әлсіз етіп бұлшықетін болбыратып,
Бір аңның белгісіндей күй кешеді.
жауабы: «Жолбарыс жүрек»
ІІ. Әлсізденіп күннен-күнге барады,
Түсі қоңыр-сары, түсіп кеткен қабағы.
Тіндері аурудың әсерінен,
Жұмсарып қамырдай боп қалады.
жауабы: « Қаз бауыр»
ІІІ. Өз бетімен жұмыс
Сайыстың 5 кезеңі «Рөлдік ойын»
мақсаты: Алған білімдерін тәжірибемен ұштастыру.
шарты: Алдын ала берілген тапсырма бойынша әр топ белгілі бір
ауруға дайындап келген көріністерін көрсету.
Сол ауру жайында дайындап келген презентацияларын баяндау.
Сайыстың 6 кезеңі «Логикалық сұрақтар»
мақсаты: Білім алушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.
шарты: Әр топтың топ басшылары шығып, үстел үстіндегі бірнеше
карточкаларды таңдап, ондағы қойылған сұрақтарға топпен
жауап береді. Ойлануға 5 минут беріледі.
1. Атерсклероз гипертониялық аурусыз кездесе береді, ал гипертониялық
ауру атеросклерозсыз кездеспейді. Осымен келісесіз бе?
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz