Ж.аймауытов."әнші" әңгімесіндегі әмірқан бейнесі. 7- класс

Қазақ әдебиеті 7-сынып
Сабақтың тақырыбы:
Ж. Аймауытов. «Әнші» әңгімесіндегі Әмірқан бейнесі.
Сабақтың мақсаты:
білімділік: әңгіменің тақырыбы мен идеясын ашу, тілі мен мазмұнына талдау жасату, әңгіме мазмұнын терең меңгерту арқылы әншінің азаматтық, адамдық бейнесін жан- жақты таныту;
тәрбиелік: Әңгіменің мазмұны арқылы оқушыларды адалдыққа, шынайылыққа, әнді, өнерді сүюге, тәрбиелеу, әсемдікті сезіне білуге үйрету, өнерге деген құштарлықтарын арттыру, халықтың біртуар перзенттерін құрметтеуге тәрбиелеу
дамытушылық: Оқушыларды дербес жұмыс жасауға, өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру, танымдық ой-өрістерін, шығармашылық ойлауын дамыту.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ. Ізденіс-танымдық сабақ.
Сабақтың әдісі: сұрақ - жауап, сын тұрғысынан ойлау, топтастыру стратегиясы, деңгейлік тапсырмалар, талдау-жинақтау, пікір дәлелдеу
Сабақтың көрнекілігі: Ж. Аймауытов пен Ә. Қашаубаев портреттері, слайдтар, видеофильмдер.
Пәнаралық байланыс: тарих, қазақ тілі, музыка.
Сабақтың барысы:
Сабақтың ұраны:
Өзіңе сен, өзіңді алып шығар,
Ақылың мен еңбегің екі жақтап
І. Ұйымдастыру кезеңі:
( музыка баяу ойнап тұрады )
1-слайд
Ақпейілді жүрекпен
Мейірімді тілекпен.
Амандасып алайық.
Бір жадырап қалайық
- Сәлеметсіңдер ме, балалар. Естеріңде болса І тоқсанда шешендік сөздермен танысқанда Әз Жәнібек хан өзінің 61 биіне «Дүниеде не өлмейді?» деген сауал қойған еді ғой, сондағы Жиреншенің берген жауабы естеріңде ме? (Жақсының аты өлмейді, Ғалымның хаты өлмейді)
-Сендердің ойларыңша «жақсы» деп кімдерді айта аламыз?
Ия, демек қазақ елінің қалыптасуына ерен еңбек сіңірген бес арысымыздың бірі Жүсіпбек Аймауытовты да осындай игі жақсылардың қатарына қоса аламыз. Ол туралы не білеміз, Жүсіпбек кім?
-ақын (Сарыарқаның сәлемі, Ұршығым, Нұр күйі поэмасы, т. б. )
-ағартушы - ұстаз, педагог
-драматург (Шернияз, Қанапия мен Шәрбану, Ел қорғаны, т. б. )
-сыншы(Абайдан соңғы ақындар; Мағжанның ақындығы; Аударма туралы, т. б)
-публицист
-аудармашы (Гоголь «Ревизор», А. С. Пушкин «Тас мейман», т. б. )
-жазушы («Қартқожа», ; «Ақбілек», , « Күнекейдің жазығы», т. б. )
-ғалым (Тәрбие жетекші, Психология, Жан жүйесі және өнер таңдау, т. б)
«Өлді деуге бола ма ойлаңдаршы, өлмейтұғын артына сөз қалдырған» Жүсіпбек өнерінің көп қырының бірі - әншілік, сахнагерлік. Жүсіпбек халқының әншілік өнерін аса қадірлеп, өзі де ән салған. Қазақтың ұлы әншісі жайлы «Әнші» деген классикалық әңгімесінен аңғарарымыз ән халықтың тарихын, өткен өмірін көрсетеді.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
Зымыран сұрақтар
- Әншімен алғашқы кездесу қай жерде өтті?
- Әмірқан Шәкет үйінде қандай аспаппен ән шырқады?
- Жастар сауықты қандай мерекеге орай ұйымдастырды?
- Әңгіме кейіпкерлерін ата
- Әмірқанның ұстазы кім?
- «Үріп ауызға салғандай» деп жазушы кімді сипаттады, ол туралы айт.
- Әмірқан мен Ақтамақ қандай ойында тіл табысып кетті?
- Қарақшылардан Әмірқан қалай құтылды?
- Әнші неге жылады?
- «Әңгіме» жанрының ерекшеліктері?
- Шығармада өзімізге белгілі қандай композитордың аты аталады? Оның қандай әні туралы айтылады.
- «Бержабай», «қашаба» сөздерінің мағынасын түсіндір.
ІІІ. Жаңа сабақ
«Мен Жүсіпбектей шебер жазушыны көрген емеспін, Ол шағын әңгіменің шебері» (Б. Майлин)
Бүгінгі сабағымызда әңгімедегі жазушының тілі, кейіпкердің мінезі мен сырт келбетін берудегі ерекшеліктеріне талдау жасай отырып, әңгімені қорытындылаймыз. «Әнші» әңгімесін талдау. Кейіпкерлерге мінездеме беру.
“ Шәулі қаршығадай шап етер, киіктің асығындай тап етер” жігіт. /46/
Өзге шығарушылардан Әмірқанның киімі де, түрі де, жүріс- тұрысы да жат еді, қазақтың еркіндігін еске түсіруші еді. /47/
Ұшатын құстай қымтанып, қомданып алды. Отырғандар аузын ашып аңырды. Әнші жіберді. Бір- бір ауыздан ән салды. Аз да болса бірегей болды. /45/
Сүмірейте, қылмита соқты; желдете, құтырта соқты . Лебізі құлаққа жағып кетті, жүректі тербетті, тамырды желпіндірді; бойыңды шымырлатты.
… Көңіл бір жадырап , шайдай ашылды.
Топ көргенде Әмірқан аруақтанып, көтеріліп кетеді екен. /48/
Тағы да ескектете, желпіндіре, желіктіре, ышқындыра, құлшындыра соғып, тыңдаушының айызын әбден қандырды. /
эпитет
теңеу
теңеу
эпитет
5. Қарапайымдылығы, сыпайылығы
эпитет
эпитет
- Менің құжырамды да бір көріңдер, - деп қайта- қайта шақырып, үйіне қонаққа апарды.
Қымыз, ет алып, тыраштанып, шабылып қалыпты.
Сөйткен Ақтамақпен бір- ақ жұмадай дәурен сүрдім. Ой, дүние- ай!- деп, Әмірқан ауыр күрсінді де, дыбыссыз қалды. Бетіне қарасам, көзінің жасы парлап тұр екен. Жұбатайын деп:
- Ой, саған не болды?!- дедім.
- Әншейін… Көңілім бұзылып…
- Бала болдың ба? Өткен іске өкіне ме екен…
- Ақтамақтың қылығы бетер еді…- деп солқылдап келіп жылады. /52/
9. Азаматтық тұлғасы
(мәрттігі)
Жазушының тіл шеберлігі. Деңгейлік тапсырмалар/ 3 түсті карточка түрінде беріледі, тапсырма 2-3 балаға ортақ болғандықтан 1-ші орындап келген бала смайлик алады. /
І Оқушы деңгейі
1) Әнші» әңгімесі не жайлы?
Әңгіме Әмірқан атты әнші жігіт туралы, әңгімеде оның өнері, өмірі жайлы сөз қозғалады.
2) «Жетішатыр»қаласы қазір қалай аталады? Шығармада қала тіршілігі қалай бейнеленген?
Жетішатыр-жақсы қала. Қаптап жатқан қазақ. Жазы-қысы қымыз, ойын-сауық. Айт, той, құдалық, ат жарыс, күрес. Жаз шықса пароход, паром желқайық, жасыл Арал, қалың орман . . . Сырнай-керней, Қызық думан, Қайткенмен сергек қала
3) Әмірқан ұрылардың қолына түскенде кімдердің әндерін орындады?
Исақ-Ермектің, Иманжүсіптің, Балуан Шолақтың, Мәдидің.
ІІ деңгей Алгоритмдік деңгей
І . Әңгімеде қазақ халқының қандай әдет-ғұрпы, салт-дәстүрлері суреттелген?
Наурыз тойы, орамал тастау ойыны, наурыз көже пісіріп, ет асу, қыз алып қашу дәстүрі, шілдехана. Төс қағысу, ат жарыс, той, құдалық, күрес, айт.
ІІ . Шығармадағы тұрақты тіркестерді тауып, мағынасын түсіңдіріңіз
Иісі кеудеңді жарады, шайдай ашылды, жандырып жүреді, көңіл көкке серпу, аяғы жерге тимей, берсе қолынан, бермесе жолынан; үріп ауызға салғандай, төбем көкке жетті, қас қарая; қалпақтай түстім, есім ауып қалды, өңім екенін, түсім екенін білмей., жанымен салу, қабағынан қар жауған. т. б.
ІІІ . Әңгімедегі теңеулерді табыңыз
Әмірқанды суреттеуі Ұшатын құстай, «Шеулі қаршығадай шап етер, киіктің асығындай тап етер»; «Сұңқылдаған көмейі, Сыбызғының үніндей; Ескектеген толқыны «Бозайғырдың» күйіндей; Аспандап соққан айқайы Алтайдың асқар тауындай; Желпілдеткен түндікті Күздігүні дауылдай; Төмендет сорғалап, Тас бұлақтың суындай» . . .
ІІІ деңгей Шығармашылық деңгей
1) Әңгіменің тақырыбын ашып беріңіз
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz