"Теңдеу."

Мажикова Гүлжан Қыстаубайқызы
Ақтөбе облысы Байғанин ауданы
№3 Қарауылкелді орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
\
Математика. 3 сынып. Сабақтың тақырыбы: Теңдеу .
Сабақтың мақсаты : Теңдеу туралы ұғымдарын
кеңейту. есептерді теңдеу құру арқылы шығаруға үйрету;
Логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетімен жұмыс істеу,
ауызша, шапшаң есептеу дағдыларын дамыту. Өз ойын
қорытып, тұжырым жасай білуге үйрету;
Тапқырлыққа, еңбектенуге, шығармашылыққа баулу,
табиғатты және оның байлықтарын қорғауға, сүюге
тәрбиелеу.
Сабақ түрі: Жаңа білім беру. Ойын-сабақ.
Әдістері: Проблемалық, көрнекілік, сұрақ-жауап.
Көрнекілігі: Дөңгелекшелер, сөзжұмбақ, суреттер.
Сабақ барысы:
I. Ұйымдастыру.
II. Үй тапсырмасын сұрау. Бәйге ойыны арқылы тексеріледі.
30 30 30
20 20 20
10 10 10
Сол жақтағылар:10 - Қашықтықты қалай табамыз?
20 - №7 есепті ауызша шығар.
30 - Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін тап.
Оң жақтағылар: 10 - №8 есепті ауызша шығар.
20 - Әріпті өрнек дегеніміз не?
30 - Үшбұрыштың ауданын тап.
Ортадағылар: 10 - Теңдік деген не?
20 - Жылдамдықты қалай табамыз?
30 - Ауданы 25 см. кв. шаршының қабырғасы нешеге тең?
III. Жаңа сабақты түсіндіру. «Мақалды сөзжұмбақ».
1. атасын білмеген - жетімдіктің белгісі.
2. қырлы, бір сырлы.
3. Батыр бір өледі, қорқақ өледі.
4. Білекті бірді, білімді жығады.
5 . Бір елі ауызға екі елі қақпақ.
6. жылда ел жаңа.
Жаңа сабақтың тақырыбы ашылған соң
«Сәйкестендіру тесті»
орындалады.
327-50 > 2х6 санды өрнек
Ах9 +60 тура теңдік
635 + 200 теңсіздік
18х2 =31+5 әріпті өрнек
Хх3=15 ?
Хх3=15 Бұл- теңдеу.
Шешуі: Х=15:3
Х=5
Тексеру: 5х3=15 Математикалық диктант.
1) 10 мен 3-тің көбейтіндісі 30-ға
2) 47 мен 17-нің айырмасы 30-ға тең
3) Х пен 3-тің көбейтіндісі 30-ға тең
4) 20 мен 10-ның қосындысы 30-ға тең
Оқулықпен жұмыс
№ 4 есеп. Теңдеулерді шешу. « Лоторея билеті » ойыны.
№ 5 есеп. Үшбұрыш периметрін өрнек түрінде жазу керек. Р=2+2+Хх3 (см)
« Кім тауға бұрын шығады? » ойыны.
№ 7 есеп. Танымдық есеп. Теңдеу құрайық: Х+10=30
Б: 30 м/с Х+10 Х=30-10
Л: Х м/с 10 м/с артық Х=20
«Аукцион» ойыны.
Аукционға бұрынғы көне мектеп ғимараты салынады. Есепті дұрыс және алғашқы болып шығарған оқушы ғимаратқа ие болады. Оны не үшін пайдаланатындығын айтады.
№ 8 есеп. Берілгені: 1940 жылы: 125 ц
1941 жылы: ? 40 ц. артық ?
1942 жылы: ? 10 ц. артық
Шешуі: 125 ц+40 ц+10 ц=175 ц
Жауабы: 175 ц.
Шығармашылық тапсырма .
(Оқулықтағы жасыл қоршаумен берілген тапсырма)
Жауабы: 94 немесе 96 бет.
IV. Қорыту. Суретпен жұмыс.
V. Бағалау.
Өзін сабаққа «өте жақсы» қатыстым деген оқушы жұлдызша көтереді. «Жақсы» қатыстым дегендер
төртбұрыш, «нашарлау» қатыстым дегендер үшбұрыш көтереді.
VI. Үйге тапсырма. № 6 есеп.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz