Ш.уәлиханов өмірі мен шығармашылығы

Күні: Пәні: қазақ әдебиеті Сыныбы: 10
Сабақтың тақырыбы: Шоқан Уәлихановтың өмірі мен шығармашылығы
Мақсаты:
Білімділік: қазақ ғылымының шоқ жұлдызы Шоқан Уәлихановтың өмірінен, шығармашылығынан ақпарат беру
Дамытушылық- оқушыны өз бетімен іздене оқуға, топпен жұмысқа үйрету, жеке тұлғаны өз пікірін қорғай білуге баулу;
Тәрбиелік- ғылымға құштарлығын арттыру арқылы ақыл - ой тәрбиесін беру, ұллтық теңгені дәріптеуге баулу.
Түрі: жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру. Оқушылармен амандасу. Оқушыларды түгелдеу, сабаққа қатысымын бақылау.
ІI. Қызығушылығын ояту .
- Оқушылар сіздер 10 теңгені ұстаған кезде ойларыңызға не тұседі?
Хаттар сөйлейді
- Г. Н. Потанин:Шоқан бізден бір жыл төмен оқыса да, біз өзімізді оның қасында сары ауыз балапан ретінде сезінуші едік. Ол өзі көп білетін, бізден артықшылығын достары арасында көрсете де бермейтін. Бірақ реті келгенде оның білімінің мол екені байқалып жататын.
- Н. И. Веселовский: Ш. Уалиханов шығыстану әлеміне құйрықты жұлдыздай жарқ етіп шыға келгенде, мезгілсіз өлімі біздің мол үмітімізді үзіп кетті.
ІІІ. Мағынаны тану. «10 теңге» мәтінін өз беттерімен оқып шығады, кейін кестеге түсіреді
А) Шоқан Уәлихановтың өмірі туралы.
Абылай (100 теңге туралы білетіндерін сұрау)
Уәли
Шыңғыс
Шоқан
Хронологиялық кесте
1857 жылы,
17 ақпанда
Тың мәлімет.
- Шоқан інілері
- Сақыпкерей “Қозыке”-жас кезінде қайтыс болған. Музыка өнерін жоғары бағалап,
- қастерлей білген. Әйгілі болған әндері “Ай көкек”, “Топай көк”, “Көкенің аманаты”.
- Мақажан “Мақы” суретші болған.
- Махмұт орыс және батыс Европа классиктерінің шығармаларын жастайынан құмартып көп оқыған.
- Саяхатшы ғалым Шоқан Уәлихановқа сіңірген еңбегі үшін штабс-ротмистр атағы беріліп, IV дәрежелі қасиетті Владимир ордені қоса тапсырылып, 500 сом күміс ақша және бір жолғы жәрдем көрсетіледі.
Қызықты мәлімет: 1. Ұлттық валюта күні қараша айында болса, Ш. Уәлиханов та сол қараша айында дүниеге келген.
4. Толғаныс. 1. «Шоқан кім?» деген сұрақ төңірегінде ойымызды жинақтайық
2. Егер сөзге ақша шығару құқығы қолыңызға тисе, кімді бейнелер едіңіздер?
Үйге тапсырма.
1. Шоқан мұраларын зерттеушілер».
- ғалымға қойылған ескерткіштер мен мұражайлар.
- Шоқан туралы лебіздер.
Бағалау.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz