Қарама-қарсы сандарға амалдар қолдану

6 сыныптағы математика сабағы
5. Сабақтың мақсаты : Аталған тақырып бойынша білімдерін пысықтап, алған білімдерін іс жүзінде пайдалануды игеру.
6. Сабақтың міндеттері:
- Білімділік :
аАмалдарды орындау ережелерін пысықтау, жүйелендіру және есеп шығаруда пайдалану қабілеттілігін арттыру, өз бетімен жұмыс жасауға бейімдеу ;
- Дамытушылық:
оқушының өзін-өі бақылау, өз бетімен жұмыс жасау, атқарылған жұмысты талдау қабілетін дамыту
- Тәрбиелік :
пәнге қызығушылығын, өз білімі мен күшіне сенімділікке, ұқыптылық пен жауапкершілікке тәрбиелеу.
7. Сабақтың типі :
Өткен тақырыпты пысықтау сабағы
8. Сабақты өту тәсілі :
оқытудағы жаңа тәсілдер, ой толғау, жеке және топтық жұмыс, тест тапсырмаларын беру.
9. Көрнекілік құралдары:
оқу құралдары, таратпа материалдар
10. Күтілетін нәтиже :
Қарама-қарсы сандармен амалдар орындауды және талдауды игереді
Сабақтың барысы:
- Сабақты ұйымдастыру:
а) оқушыларды түгелдеу;
ә) оқу құралдарын, үй тапсырмасын, сабаққа дайындығын тексеру
II. Белсенділік.
(ауызша тапсырма орындау ) :
1. оң және теріс сандарға амалдар қолдану ережелері.
1) (-) · (+) = (?) ; 2) (+) : (-) = (?) ; 3) (-) · (-) = (?) ;
4) 5) (-) : (-) = (?) ; 5) ) а · (-1) = (?) немесе (-а) · (-1) = (?) ;
Ережедегі жазулардың мағынасын түіндіру.
Мұғалім:мына амалдарды орындай отырып, төмендегі сөзді келтіріп шығарамыз:
1) -42 · 4 3) -25· (-5) . 5) -72 : (-9) ;
2) -60 : 12; 4) -3, 6· (-1) . 6) 52:(-0, 5) ; 7) -2, 5·(-2)
Жауаптары:
1) -168 А
2) -5 С
3) 125 Т
4) 3, 6 А
5) 8 Н
6) -104 А
АСТАНА- Қазақстанның бас қаласы
III. Ережелерді амалдарды орындауда қолдану.
Тапсырма №1
«Астанадағы ауа райынынң орташа көрсеткішін табыңдар: қаңтар (-21°С), ақпан - (-19°С), желтоқсан (-20 °С) ?»
Мұғалім: - Шамалардың орта арифметикалық мәні қалай табылады?
Қаңтар - (-21°С)
Ақпан - (-19°С)
Желтоқсан- (-20°С),
Орташа шама -?
Шешуі: -19+(-21) +(-20) /3= - 20
Жауабы: -20
IV. Топтық жұмыс
1 топ
1)
(-1, 3)
2) -8, 1:0, 9
3)
4) -56, 1 : (-1)
5) -26 : (-4)
6) -7:1, 4
АҚОРДА
2 топ
1)
(-1, 2)
2) - 7, 8: 78
3)
(-4)
4) -18, 9: (-9)
5)
(-3, 1)
6) -56: (-8)
АЛМАТЫ
V. Практикалық жұмыс (дәптерге орындап, нәтижесін өзара тексеру)
(0, 7-
· (-
+(0, 25-
) :
+1700, 5-842=
1)
0, 7
-
=
=
;
2)
;
3
) 0, 25
-
;
4)
5)
;
6) -0, 5+1700, 5=1700;
7) 1700-842=858
VI. Тест .
А. Амалдарды орындау:
1) 43 · (-3) ; 2) -6, 7 · (-2, 4) ;
3)
4)
-2· (-5) ;
5)
В.
Теңдеулерді шешу
1) -5, 7 к = 11, 4; 2 ) -0, 01х = 1 ;
С.
Өрнектің мәнін тап
т
2
если
т
= -1
А. Амалдарды орындау:
1) -26 · 4; 2) -4, 8 · (-3, 7) ;
3)
4) -14, 7-17, 4;
5)
В.
Теңдеулерді шешу
1) -0, 18 т=1, 17; 2) 0, 001 п= -2.
С.
Өрнектің мәнін тап
п
3
-
; если
п = -1;
Тест тапсрмаларын орындап, оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды.
Тест тапсырмасының жауаптары:
1 нұсқа
А 1) -129
2) 16, 08
3) -2
4) -1, 21
5)
![]()
В 1) -2
2) -100
С 1)
2 нұсқа
А 1) -104
2) 17, 76
3) 1, 5
4) -32, 1
5)
![]()
В 1) -6, 5
2) -200
С 1)
Бағалау тәртібі:
«2» - 1-2 тапсырма
«3» - 4-3 тапсырма
«4» - 6-5 тапсырма
«5» - 7-8 тапсырма
VII. Сабақты қорыту. а) ауызша сұрақ-жауап
ә) оқушыларды бағалау
VIII. Домашнее задание.
Оң және теріс сандарға амалдар қолдану ережелерін қайталап, мысалдар орындау.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz