Көйлек сызбасын жасау үшін қажетті өлшемдер.тор құрылымының сызбасын жасау

Күні: 21. 11. 2012ж.
Уақыты : 1-кезек.
Сыныбы: 8 «В»
Кабинет: № 50
Мұғалімі: Искакова Ә.
Сабақтың тақырыбы : Көйлек сызбасын жасау үшін қажетті өлшемдер. Тор құрылымының сызбасын жасау.
Сабақтың мақсаты : а) Өлшем алу тәсілдерін және есептеу формуласы арқылы тор құрылымының сызбасын жасауды үйрету, оқушының теориялық білімдерін жетілдіру, техникалық мәлімет беру;
ә) ойлау қабілетін дамыту, пәнге қызығушылығын арттыру, шығармашылық жұмыстарды орындатуда дағды қалыптастыру;
б) оқушыларды әсемдікке, іскерлікке, ұқыптылыққа, эстетикалық талғаммен сәнді киінуге тәрбиелеу,
Сабақтың типі: жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақтың әдісі: топпен жұмыс, зерттеу жұмысы, сарамандық жұмыс, әңгімелесу
Сабақтың көрнекілігі: сызбалар, см. таспа, манекен, интерактивті тақта.
Пәнаралық байланыс: геометрия, сызу, математика.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, оқушы назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру : Сән туралы түсінік.
Топтық жұмыс (оқушыларды шығармашылыққ а баулу)
а) «Сән», «Силуэт», «Стиль»дегеніміз не?
ә) Зерттеу жұмысы. Білім ордасындағы сәнгер ұстаздар туралы топ жұмыстары.
ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау.
Қазақстандағы сәнгерлер.
ІҮ. Жаңа сабақ.
1. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау;
2. Өлшем алуды таблица бойынша түсіндіру;
3. Оқушылар жұмысы: манекенмен жұмыс жасау;
4. Өлшем алу арқылы тор сызбасының құрылымын жасау жолдарын түсіндіру;
5. Тор құрылымынң сызбасын есептеу формуласы арқылы жасауды үйрену;
Ү. Сабақты бекіту . «Кім жылдам»ойыны.
Өлшем алудың шартты белгілерін жазу.
ҮІ. Сабақты қорытындылау. «Адасқан сөздер» орнын табу.
ҮІІ. Үйге тапсырма беру. Өз өлшемдері бойынша тор сызбасын жасау.
ҮІІІ. Оқушыларды бағалау.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау . Топпен жұмыс.
Жұмыс
түрлері
- Сұрақ -жауап
«Сән» сөзінің ұғымы.
Сән түрлері.
«Силуэт»
дегеніміз не?
Силуэт түрлері.
«Стиль»
дегеніміз не?
Стиль түрлері.
2. Оқушылар-
дың зерттеу - шығармашылық жұмыстары. (Мектептегі сәнгер ұстаздардан
сұхбат алу)
Тігінші - сәнгер ұстаз -
Г. Альмаханова
Тоқымашы - сәнгер ұстаз -
Б. Құнанбаева
ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау.
Қазақстандағы атақты сәнгерлер (Қ. Нұрқаділова, А. Кәуменова, Б. Исмаилов)
ІҮ. Жаңа сабақ.
1. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
- Оқушылар, өздерің жаңа көргендей кереметтей сән үлгісіндегі киімдерді тігу үшін ең алдымен біз өлшем алу тәсілдерін білуіміз керек. Олай болса, бүгінгі біздің тақырыбымыз: Көйлек сызбасын жасау үшін қажетті өлшемдер. Сабақтың мақсаты: көйлек сызбасын жасау үшін өлшем алу тәсілдерін және оны есептеу формуласы арқылы тор құрылымының сызбасын жасауды үйрену.
2. Өлшем алуды таблица бойынша түсіндіру.
- Көйлек иықты бұйымдарға жатады. Көйлек Х ғасырда Римде пайда болған. «Көйлек» - латын сөзі, оны аударғанда «кию» деген мағына береді. Оқушылар, өлшем алу кезінде сақталатын ережені кім айтады? Біз бұл ережемен бұрыннан таныспыз. Оқушылар, енді осы ереже бойынша көйлек сызбасын жасау үшін өлшемдер алуды үйренеміз. Қазір алдарыңа өлшем алу кестесін таратамын. Көйлек сызбасының негізін құрайтын өлшемдер мыналар:
Көйлек сызбасын жасау үшін өлшемдер
- Осы кесте бойынша манекеннен өлшем алып үйренеміз. ( оқушылар манекенмен жұмыс істейді)
- Оқушылар, адамға көйлек тігу үшін адамдар тұлғасының өлшемі керек екенін білдіңдер. Тұлғалар өлшемі үш топқа бөлінеді:
Тұлғалар өлшемі
- Сендер өлшем алып болдыңыздар, енді киімді конструкциялаймыз. Жалпы киімді конструкциялау дегеніміз не? Киімді конструкциялау процесі мына құрылымдардан тұрады:
- Біз киімді конструкциялау процесі нелерден тұратынын білдік, сол сияқты бұның қосымшасы да бар. Қосымша дегеніміз - еркін қимыл -қоғалыс және ауа қабатын жасау үшін қосылатын керекті шама. Қосымша екіге бөлінеді:
- Сол сияқты еркін қозғалыс және ауа қабатын жасау үшін қосылатын керекті қосымша шамалар болады. Олар:
Қосымша шамалары
- Көйлектің бөлшектерін орналастыру үшін бізге тор құрылымының сызбасы керек. Ол үшін алдымен көйлектің қандай бөлшектерден тұратынын білу керек. Көйлектің негізгі бөлшектерін кім атайды?
- Тор құрылымына қандай бөлшектер орналасады екен?
- Оқушылар, ірі бөлшектерге қай бөлшектер жатады?
Көйлектің ірі бөлшектері сызбасы: алдыңғы бой мен артқы бой сызбасы
Осы бөлшектерді біз тор құрылымына орналастыруымыз керек. Енді біз есептеу формуласы арқылы тор құрылымының сызбасын жасауды үйренеміз. Ол үшін есептеу формуласының кестесін қолданамыз.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz