Мәліметтерді сұрыптау, іздеу және алмастыру

Астана қаласы, №56 мектеп-лицейінің информатика пәнінің мұғалімі Әмірхан Кәкима Советқызы
Сабақтың тақырыбы : Мәліметтерді сұрыптау, іздеу және алмастыру.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Microsoft Access бағдарламасында кестедегі мәліметтерді сұрыптау, іздеу және алмастыру жолдарын оқушы санасында қалыптастыру.
Тәрбиелік: Алған білімдерін еркін қолдана білуге, ұқыптылыққа және өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың теориялық білімдерін практикада тиімді қолдану
дағдыларын дамыту.
Сабақтың типі: Жаңа сабақ
Технологиясы: « Оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі»
Пән аралық байланыс: орыс тілі, география.
Сабаққа керекті құрал-жабдықтар: Интерактивті тақта, компьютер, Microsoft Access бағдарламасы, деңгейлік таратпа тапсырмалар.
Сабақтың кезеңдері:
І. Ұйымдастыру кезеңі . ( сабаққа оқушыларды жұмылдыру сәті )
ІІ. Қайталау . ( оқытудың тірек білімдерін қайталап, оқушылармен
бірлесе сабақтың мақсатын белгілеп, нақтылау )
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру . ( жаңа тақырыпты қабылдау және меңгеру )
ІV. Жаңа сабақты бекіту . ( деңгейлік тапсырмалар орындау арқылы алған білімдерін
практика жүзінде қолдану )
V. Қортындылау . ( білімдерді жинақтау және жүйелеу )
VІ. Бағалау . ( тапсырмаларды орындау деңгейі бойынша бағалау )
VІ. Үйге тапсырма . ( үй тапсырмасын хабарлау )
Сабақтың өтілу барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарларын сабаққа аудару.
ІІ. Қайталау. Microsoft Access бағдарламасында алған білімдерін сұрақ-жауап арқылы еске түсіріп, тірек-схема түрінде көрсету.
- Microsoft Access бағдарламасын қайда қолданылады және не үшін қажет?
(кез-келген фирма, мекеме, шағын кәсіпкерлік шаруашылықтар бір-бірі турла мағлұмат алу үшін. )
- Microsoft Access бағдарламасын тиімділігі.
(кесте түрінде, сызба түрінде, кез-келген фирманың толық мағлұматтарын алып, онымен тікелей жұмыс жасай беруге болады. Қағаздардың санын көбейтіп әуре болмайды . )
- Сіздер Microsoft Access бағдарламасында қандай жұмыс жасау жолдарын үйрендіңіздер?
(кесте құру, сақтау және оған мәлімет енгізіп, оның типін өзгерту. Кестеге жаңа өріс енгізу оны жою)
- Ендеше бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?
(Оқушылармен бірлесе отырып сабақтыңбілімділік мақсатын айқындау. )
Сабақтың мақсаты:
ІІІ. Жаңа сабақты меңгеру . Оқушыларғмен бірлесе оқытудың мақсатын нақтылап алғаннан кейін жаңа сабақты түсіндіру.
Оқушыларға алдынғы сабақтарда алған білімдерін еске түсіре отырып, «Оқушы» мәліметтер дерегін ашу.
І. Мәліметтерді сұрыптау.
- Оқушы мәліметтер қорынан маған тегі Ж әріпінен басталатын оқушыларды табу қажет. Ол үшін не істейміз? (жауабын оқушылармен бірлесе отырып ашу)
- Әрине сұрыптау қажет.
- Ал сұрыптау дегеніміз не?
(Сұрыптауға анықтама беру және тәсілдерімен таныстыру)
«Оқушы» кестесін ашып, Іздеу жүргізілетін мәні бойынша
СҰРЫПТАУ
Iтәсiл IІ тәсiл
ІІ. Мәліметтерді іздеу.
Іздеуге анықтама беру және таныстыру.
IЗДЕУ.
- Окушы формасын ашу.
- батырмасына шерту-iздеу/ауыстыру(найти/ заменить) сұқбат терезесi шығады.
- С әрпiнен басталатын оқушылардың фамилиясын табу керек
- Үлгi өрiсiне - С, просмотр -все, совпадение - с начало поля.
- Ары қарай іздеу(Найти далее) батырмасына шерту.
- Қашан табылғаншаАры қарай іздеу(найти далее) батырмасына шертiп орындаймыз.
- Терезенi жабу батырмасына шертiп жабамыз.
ІІІ. Мәліметтерді ауыстыру.
1. Окушы формасын ашып іздеу жұмыстарын жасағаннан кейін
- Кестелер(Таблицы) қосымшасын таңдапокушыкестесiн ашу.
- Мектепөрiсiнiң атынмектеп-лицейдеп өзгерту керек, ол үшiн өрiстiң атына тышқанның курсорын екi рет шерту және пернелiк тақтадан жаңа атты терiп енгiзу.
ІV. Жаңа сабақты бекіту .
Оқушылардың әрқайсысы өз мүмкіндігі деңгейінде жұмыс істейді.
І деңгей
№1 тапсырма «Қазақстанда сирек кездесетін жануарлар» туралы мәліметтер кестесін аш.
а) Саны өрісі бойынша кему ретімен сұрыпта.
ә) Ең ұзақ өмір сүретін 3 жануар:
б) Жануарлар өрісі бойынша өсу ретімен сұрыпта;
ІІ деңгей
Тапсырма №2
а) Кестеге өріс енгіз. Атын « Өмір сүру ұзақтығы » деп сақтап, өріске сандарды енгіз
ә) Кестеге «Барыс» туралы мәлімет енгіз;
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz