Қорықтар

«Мектепке дейінгі шағын орталығы мен гимназия сыныптары бар № 9 жалпы білім беру орта мектебі» мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Қорықтар»
Өткізген: А. Шолтаманова
2013 - 2014 оқу жылы
Сабақтың
атауы
Жалпы
мақсаттар
Қазақстан Республикасының қорықтары:
- АқсуЖабағалықорығы 6. Марқакөлқорығы
- Наурызымқорығы 7. Батыс Алтай қорығы
- Алматы қорығы 8. Үстіртқорығы
- Барсакелмесқорығы 9. Алакөлқорығы
- Қорғалжынқорығы 10. Қаратауқорығы
Сабақта
туындаған
негізгі
идеялар
Оқушылар туған еліміздің қорықтары туралы толыққанды білім алады.
Қорықтардың басты мақсаты - еліміздің флорасы мен фаунасын сақтау, табиғат кешендерінің табиғи даму заңдылықтарын анықтайтындығын түсінеді.
1- әрекет
2-әрекет
3- әрекет
4-әрекет
5-әрекет
6-әрекет
7-әрекет
Рефлексия:
Бағалау:
Оқуға арналған тапсырма:
Сабақты талдау:
Бағалау
Үйге тапсырма
Ұйымдастыру кезеңі:
- сәлемдесу, түгендеу;
- балалардың назарын сабаққа аудару;
Үй тапсырмасын сұрау .
Ой қозғау
Қызыл кітап дегеніміз не?
Қазақстанның көрікті жерлері арқылы төрт топқа бөлу.
I. Көкшетау
II. Алатау
III. Сарыарқа
IV. Алтай
Оқушыларды Көкшетау, Алатау, Сарыарқа, Алтай атаулары жазылған үлестірмелер тарату арқылы, Көкшетау І топқа, Алатау ІІ топқа, ІІІ топқа Сарыарқа, Алтай ІV топқа орналастырам.
Проблемалық сұрақтар
Алдымыздағы обьектілер не? ( Қазақстанның таулары, көрікті жерлері)
Қазақстанның көрікті жерлерінің өсімдік дүниесі мен жануарларын қорғау мақсатында не ұйымдастырылады? (Қорық)
Жаңа сабақ. Ой қозғау (түрткі тастау)
1-тапсырма:
А) «Бірін-бірі оқыту». Топтық жұмыс.
Шарты: топтарға тақырыпшаларды бөліп беру арқылы бірін-бірі оқыту. (7 мин)
І топ: Батыс Қазақстан: Үстірт, Барсакелмес қорығы
ІІ топ: Шығыс Қазақстан: Марқакөл, Батыс Алтай, Алакөл
ІІІ топ: Солтүстік Қазақстан: Наурызым, Қорғалжын
ІV топ: :Таулы аймақ қорықтары: Ақсу-Жабағалы, Алматы қорығы, Қаратау қорығы
Ә) Әр оқушы жеке, жұппен, топпен ортақ пікірге келу. Әр топтан түскен ойларды флипчартқа түсіру. (тыңдау, баяндау, толықтыру) . Берілген тақырыпты топ ішінен тілші қорғайды.
Жабдықтар:
• Флипчарттар
• Түрлі-түсті бояулар
2-тапсырма. Әр топқа жеке тапсырмалар беру
- топ:
Сәйкестендіру
Қоқиқаз Ақсу Жабағлы
Муфлон Барсакелмес
Малиус бокота Марқакөл
Құлан Қорғалжын
Аралий Үстірт
Ағаш тәрізді арша Наурызым
700+21=721 Марқакөл түріндегі өсімдік түрі
900 + 64= 964 Алматы қорығындағы өсімдік түрі
200+27=227 Үстірт қорығындағы сүтқоректі
- топ:Кестені толтыру:
- топ:Қорықтардың басты мақсатын ашып көрсету
- топ:Кескін картаға 10 қорықты түсіру, картадан көрсету
«Қазақстанның қорықтары» атты бейнефильм көрсету.
Қорықтардың санының көп болуы дұрыс па? бұрыс па? деген проблемалық сұрақ қоя отырып, оқушылардың ойларын білу. Бүгінгі тақырыптан үйренгенім деген тұжырымдар бойынша шағын эссе жаздыру.
Бағалау парағы, өз өздерін бағалау
Тақырыпты оқу, қорықтарды кескін картаға салу.
Қорықтар бойынша презентация жасау.
Қорықтың аты,
ашылған жылы
Ұйымдастыру
мақсаты
Топ аты
Оқушылардың аты -жөні
VIІІ. Бағалау: топтық бағалау
Топ аты
Оқушылардың аты -жөні
Тақырыбы: Ерекше қорғалатын аумақтар, қорықтар, ұлттық саябақтар, қорықшалар.
Білімділік:
Оқушыларға Қ. Р-ның мелекеттік табиғи қоры туралы жалпы мағлұмат беру. Мелекеттік табиғи қорық - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту, білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандар ретінде экологиялық жағынан ерекше құндымемлекет тарапынан қорғауға алынған аумақ екендігін түсіндіру.
Дамытушылық:
Оқушылардың танымдық білімін арттыруға және оқушылардың ой - өрісін естесақтауға, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: қоршаған ортаға деген көзқарастарын қалыптастыра отырып, қоршаған ортаны қорғауға табиғатты қорғауға, аялауға, сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап,
Қолданылған технология: СТО
Көрнекілігі: физикалық карта, атлас, кескін карта, үлестірмелер
Сабақтың барысы
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz