Есентай ерботин «даңғой»

Әдебиеттік оқу. 2 сынып. Сабақтың тақырыбы: Даңғой. Е. Ерботин.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: оқушыларға мәтіндегі негізгі ойды, идеяны ұғындыру.
Дамытушылық: мысалдағы қалтарыс, кәде, даңғой, желөкпелік қырсығы т. б. сөздерді пайдаланып, оқушылардың байланыстыра сөйлеу дағдыларын, мәнерлеп оқу және танымдық білімін арттыру, ой-өрісін жетілдіру.
Тәрбиелік:мақтаншақтықтың зиянын білгізіп, жақсыдан үйреніп, жаманнан жиренуге баулу.
Көрнекілігі: сюжетті сурет, парақша, слайдтар
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі:мағынаны таныту, әңгімелеу, мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап.
Сабақтың жүру барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі : ІІ. Мағынаны таныту
. Кіріспе әңгіме Ұқыпсыздық, салақтық, ұрлықтан аулақ болу керек. Ондай жаман әдеттің бірі - даңғойлық яғни ретсіз мақтаншақтық. . Бүгінгі оқитын мысал осы жөнінде. Оның авторы Есентай Ерботин балалар ақыны.
. Мысалды оқып, сюжетті сурет бойынша мазмұнын түсіндіру.
1 слайд : Қиярдың суреті
Қияр туралы оқушыларға мәліметтер беру.
Қияр шөптекті, бақшада өсетін дақыл. Асқабақ тұқымдас көкөніс түрі. Қиярдың 30 жуық түрі бар. Жемісі қабақ, тағамға пайдаланады. . Жылу сүйгіш, топырақ жылынып, таңғы суық қайтып, күн әбден жылынғанда себіледі.
IІІ. Сергіту сәті
. Қияр сөзін дене мүшелерімен жазу. 2 слайд : Ой бөлісу :
1. Шығарма неліктен мысалға жатады?
2. Қияр нені қиялдады?
3. Сол үшін не істеді?
4. Уақыт жеткенде қияр қандай күйге ұшырады?
5. Мысалда ақын қандай тұжырым жасайды?
ІV. Кітаппен жұмыс:
. Мысалдан қиярдың сөзін тауып оқы.
Өлең сөздеріне сүйене отырып, «мақтаншақ» деген мағынаны білдіріп тұрған сөздерді тауып оқы. Мысалдан «үлкен» деген мағынаны білдіріп тұрған сөзді тауып оқы. (үлкен, нән, алып, дәу) .
V. Дәптермен жұмыс:
3 слайд : Мақтаншақ, даңғой, желөкпе.
Венн диаграмма. ( Салыстыру. )
VI. Шығармашылық тапсырма:
4 слайд : Мысалдың соңғы шумағына көңіл бөліп, оның неге жататынын анықта: - мақал-мәтел, -нақыл сөз.
Қалтарыс, кәде, даңғой сөзін қатыстырып сөйлем ойла.
VII. Ой толғаныс :
Өзіңді, досыңды, мақтап айт.
. Өзгені мақтаған немесе өзіңді мақтаған оңай ма? ұнай ма?
VIII. Ой түйіндеу :
5слайд : парақшада берілген сөздермен тілек айту.
Талап Өсек Отан
Еңбек Өтірік Ел
Рақым Мақтаншақ Халық
Терең ой Еріншек Ата-ана
Қанағат Қызғаншақ Мектеп
Білім Ұқыпсыз Туған жер
IX. Рефлексия:
-Адамға қажетті жақсы әдеттер: Талап, еңбек, терең ой, қанағат, рақым т. б.
-Адамға жат әдеттер: өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, жалқаулық, ұйқышылдық.
Ерботиннің мысалында қандай жаман әдет айтылған? Мақтаншақтық бұл жат қылықтардан аулақ болыңдар.
X. Үйге тапсырма:
Мысалды мәнерлеп оқу. Мазмұнын жазу.
XI. Бағалау.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz