Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы

11 сынып. Қазақстан тарихы
Ашық
сабақтың тақырыбы
: Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Оқушылыр ХХ ғасырда саяси қуғын-сүргін нәтежесінде Қазақстанға өзге халықтарды күштеп қоныс аудару және оның зардаптары туралы біледі.
Дамытушылық: Ақпараттық технология әдісі арқылы интерактивті тақтамен жұмыс жасау. Дағдысын жетілдіру, біліктілігін арттыру.
Тәрбиелік: Туған тарихының аса маңызды оқиғаларын терең түсініп тағылым алатын ұлтжанды тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Баяндау, сұрақ - жауап
Сабақтың көрнекілігі: тірек кесте, тест
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасын жаңа сабақпен бірге қорытындылау.
Жаңа сабақ
Ж О С П А Р:
1. Жаңа сөздермен таныстыру
2. Көші қон түрлері
3. Қазақстанға депортацияланған халықтар
4. Сабақты бекіту а) . Сәйкестендіру тест
. ә) . «Ішіне -сыртына» кестесі
б) . «Қас-қағым сәт»
1, Депортация- биліктің нұсқауымен жеке адамдардың. халықтардың еріксіз күшпен жер аударылуы.
Шетел тілінен енген сөздер сөздігінде депортация- қылмыстық және әкімшілік жаза ретінде мемлекеттен қуылу, көшіру, жер аудару.
1920-1949 жылдары депортацияға ұшырағандардың саны -3, 2 млн адам
1920-1950 жылдардағы саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы-сталиндік қуғын-сүргіннің құрамдас бір бөлігі
2. Көші қон түрлері
1. Этникалық белгілері бойынша («жазаланған халықтар», «сенімсіз халықтар», «шекараларды тазалау»)
2. Әлеуметтік таптық белгілері бойынша (1934 жылға дейін кулактарды жер аудару-арнайы көшірілгендер)
3. Саяси көзқарастарына байланысты (1934-1944 жылдар- «еңбек қоныстарындағылар», 1944 жылдан бастап- «арнайы қоныс аударылғандар»)
Әлеуметтік таптық белгілері бойынша Казақстанан 5500 отбасы көшірілсе, Казақстанға көшірілген кулактардың 100-ге тарта қоныстары болды. Олар арнайы коментатуралық есепте тұрды.
3. Саяси көзқарастарына байланысты- арнайы қоныс аударылғандардың азаматтық құқығы болды. Қоныстанған ауданда жүруге рұқсат етілді. НКВД (Ішкі істер Халық Комиссариаты) қарауында болды. Соғыс жылдарында 0, 5 миллионнан астам адам, 312 өнеркәсіп өндірісі Қазақстанға көшірілді. Майданға шақырылмағандар ұлтына қарамастан еңбек армиясын құрады. Еңбек армиясында тек арнай қоныстандырылғандар ғана емес 200 мың қазақтар шақырылса, 700 мың қазақ еңбек колонналарына шақырылды.
Еңбек колонналары екі категорияға бөлінді:
1 . Азаматтық тұрғындардан тұратын еңбек армиясы.
2. Тұтқын жағдайындағы арнайы қоныстандырылғандар
20141 отбасы
(95, 4 мың-98, 4мың)
105 мың,
200 мың (поляк армиясы)
28. 08. 1941
1941-1942,
1945
361 мың
420 мың,
9000 отбасы
11711 отбасы
(45, 5 мың)
89901 отбасы
(406, 4 мың)
4660 отбасы
(21, 2 мың)
1937, 1944,
1948-1950
1939 жыл Қазақстанда 6, 9 млн адам (қазақтар 38%)
1959 жыл Қазақстанда 7, 5 млн адам (қазақтар 30%)
2013 жыл Қазақстанда 16, 9 млн адам (қазақтар 65, 2%) 11, 058 мың
Саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау ССРО-да 1954 жылы басталды, бірақ 1960- жылдары бұл жұмыс тежеліп, тек қана қайта құрудың нағыз қызған кезінде 1980-жылдардың соңында қайта басталды. 1993 жылы 14 сәуірде Қазақстан Республикасының «Жаппай саяси қуғын-сүргін құрбандарын ақтау туралы» Заңы қабылданды 1996 жыл- Жалпы ұлттық татулық пен саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу жылы. Нұрсұлтан Назарбаев 1997 жылы 31 мамырды қуғын-сүргін құрбандарын еске алу күні етіп белгілеу туралы Жарлыққа қол қойды.
Сабақты бекіту: а) . Сәйкестендіру тест
1 . 1937-1938 1. Немістер
2. 1944 2. Корейлер
3. 12. 10. 1941 3. Шешен-ингуштар 4 . 07. 03. 1944 4. татарлар
5 . 28. 08. 1941 5. Қарашайлар
1. Еңбек колоннасы 1. Этникалық белгілері бойынша
2. Көші қон түрі 2 . Тұтқын жағдайындағы арнайы қоныстандырылғандар
3. 1939 жыл 3. 98, 4мың адам
4. 2013 жыл 4. қазақтар 38%
5 . Қиыр Шығыстан корейлер 5. қазақтар 65, 2%
ә) . «Ішіне -сыртына» кестесі халықтар депортациясы кезінде Қазақстанға қоныстанғандар: неміс, ағылшын, татар, еврей, ингуш, балқарлар. қарашай, ирандықтар, қырғыз, француз, өзбек, армян, поляк т. б
б) . «Қас-қағым сәт» оқушылар топқа бөлініп бір-біріне сұрақ кояды
Сабақты қорытындылау.
Бағалау.
Үйге тапсырма Саяси қуғын-сүргін және халықтар депортациясы қосымша материалдар қарауға ұсыныс
Тарих және құқық пәні мұғалімі О. Отеулиева
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz