Арнайы пәндерді ұлттық салт-дәстүрмен байланыстыра отырып оқыту

Арнайы пәндерді ұлттық
салт-дәстүрмен байланыстыра отырып оқыту
Ж. А. Таттигалиева,
Өндірістік оқыту шебері,
Қаратөбе колледжі,
Қаратөбе ауданы
Қазіргі заман- ақпараттардың толассыз ағыны. Сондықтан да біздің басты міндеттеріміз оқушыға білім беріп қана қоймай, оларды ізденуге, өз бетінше біліммен қарулануға итермелеу. Оқушының білімді терең түсініп, меңгеруінде мұғаліммен оқушы арасындағы өзара байланыстың болуы, пәннің тартымдылық күшінің пайда болуы сабақ әдістерін түрлендіре қолданылуына байланысты.
Қазіргі таңда оқыту әдістерінің түрлері көп. Солардың ішінде тәрбиелік мәні, білімді жеткізу жолының ерекшелігі, ұлттық құндылығымызды дәріптеу бағытындағы этнопедагогикалық әдістің алар орны тым биік. Этнопедагогикалық әдіс ұлттық бұйымдарымызды, ұлттық тағамдарымызды, сонымен қатар тарихымызды мәдени тұстарын дәріптеуге мол мүмкіндік береді. Сонымен қатар ұрпақтарымызды ұлттық рух пен салт-дәстүрімізді қастерлей отырып тәрбиелейді.
Тақырыбы: Ет және ет өнімдерінен әзірленген тағамдар
« Әр сабақтан қазақтың қазақи исі мүңкіп тұру керек » Қ. Мырзалиев
Сабақ басталар алдында «Қазақы дастархан» әні орындалады.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік міндеті: ет өнімдері түрлеріне тоқтала отырып, олады өңдеу, дайын өнімдер әзірлеу туралы алған білімдерін ти янақтау.
Дамытушылық міндеті: оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. Оқығанын есте сақтай отырып, тиімді тәсілдерді таңдай білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік міндеті: ұлттық ойын түрлері арқылы оқушыларды ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа, ептілікке, алдарына мақсат қоя білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Бекіту сабағы
Көрнекілік: слайдтар, видео-аудио техникалар, қанатты сөздер, дидактикалық материалдар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Ұлттық ойындар
- «Сақина тастамақ» ойыны
- «Бәйге» ойыны
- «Ханталапай» ойыны
- «Көкпар» ойыны
- «Арқан тартыс» ойыны
Оқушыларды бағалау тәртібі
І. Сақина тастамақ (Оқытушы сақина бейнеленген қима қағазды басқаларына байқатпай, біреуінің қолына қалдырады. Кез-келген қатысушының бірінен сақинаның кімде екенін сұрайды. Дұрыс тапса, сақинаны алған оқушы сұраққа жауап береді, ал дұрыс таба алмаса, сұралған оқушы жауап береді)
Семантикалық карта
ІІ. Бәйге (Қағаздан жасалған 2 тұлпар суреті екі жіппен бір қатарға байланады. Оқушылар мәреге бекітілген жалаушалардағы сұрақтарды таңдайды. Толық, нақты жауап берген топтың тұлпары бір қадам алға жылжып отырады. )
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz