Біріккен сөздер. Қазақ тілі

Атабаева Сұлухан Нұралықызы
Т. Аубакиров атындағы жалпы орта мектебінің
бастауыш сынып мұгалімі
Қазақ тілі
4-сынып
Сабақтың тақырыбы : Біріккен сөздер
Сабақтың мақсаты: Білімділігі: күрделі сөздер жайлы оқушыларға түсініктер беру.
Жер-су аттарын білдіретін біріккен сөздердегі қатар келген екі дауысты дыбыс сақталып жазылатынын түсіндіру.
Екі сөзден тұратын кісі аттарындағы қатар келген екідауысты дыбыстың бірі түсіп жазылатынын айту.
Дамытушылығы: ауызша және жазбаша тілдерін дамыту арқылы байланыстырып сөйлеуге, сөздік қорын, шығармашылық қабілетін арттыру.
Тәрбиелігі: оқушыларды ұқыптылыққа, ізденімпаздыққа, сауаттылыққа әрі көркем жазуға тәрбиелеу.
Түрі: ойын сабақ
Әдісі: топтау, шығармашылық сабақ, түсіндіру, сыни тұрғыдан ойлау.
Көрнекілігі. сурет, тірек сызба, ойындар, қима қағаздар.
Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық.
-Басымызды иеміз,
Билейміз, күлеміз.
Бір анда, бір мында,
Қарап ал, айнала.
II. Үй жұмысын тексеру, қорытындылау.
Ереже сұрау. 30 - жаттығу.
III. Жаңа сабақ : Біріккен сөз
1 . Күрелі сөз туралы мағлұмат беру.
Біріккен сөздер Қос сөздер Қысқарған сөздер
2. Біріккен сөздерге түсініктеме беру.
Сызбаны пайдалану арқылы сөздерге мысалдар келтіру.
Адам
аттары
Өсімдік
аттары
Ойын
аттары
Аң-құс
аттары
Оқулықпен жұмыс.
Ережемен таныстыру:
Екі не одан да көп түбірден құралған сөздерді біріккен сөздер деп атайды. Олар бірігіп жазылады : алабота, балқарағай.
I ойын. «Ой шақыру»
32-жаттығу
Ала Айна
Сексен көл Жар бұлақ
Сасық Кер
Дәптермен жұмыс:
II. Ойын «Ақ сандық»
33-жаттығу
Оқушылар сандық ішінен нөмірленген асықтарды алады. Сол нөмір бойынша сұрақтарға жауап береді. Мысалы,
1 2 3 4 5
бұзаубас, Ақмарал, егеуқұйрық, Жетіқарақшы, шекара
III Ойын «Жылдам жауап бер »
34-жаттығу.
Өлеңді оқып, жылдам жаттау және жазу. Өлең ішінен біріккен сөздерді табу.
IV. Ойын «Кім тапқыр»
33-жаттығу
Аққұтан, шекара, көкжиек сөздеріне сөйлем құрап жазу.
V. Ойын «Балық аулау»
36-жаттығу
Әр балықтың арқасында аңдар, құстар, өсімдіктер, жер-су аттары жазылған. Сол атауларды өз тұсына теріп жазу.
1. Аңдар: . . ., . . . 3. Өсімдіктер: . . ., . . .
2. Құстар: . . ., . . . 4. Жер-су аттары: . . ., . . .
IV. «Кім шапшаң?» ойыны арқылы сабақты бекіту.
Біріккен сөздер жазу. (Сайыс түрінде үш қатарға да беріледі) .
V. Қорытындылау : Не үйрендік, не білдік? Кестесін толтыру.
VI. Үйге тапсырма: 37-жаттығу
Бағалау.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz