Диванға арналған (кестемен, жапсырмамен, ою-өрнекпен, құрақпен) шағын жастықшалар. шығындар.өзіндік құн. өзіндік құнды есептеу. 8 сынып

«Ерейментау қаласы
№1 орта мектебі» КММ-нің
технология пәні мұғалімі
Жасарова Злиха Хасеновна
Сынып: 8
Сабақ тақырыбы:
Диванға арналған (кестемен, жапсырмамен, ою-өрнекпен, құрақпен) шағын жастықшалар. Шығындар. Өзіндік құн. Өзіндік құнды есептеу
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға әр түрлі диванға арналған шағын жастықшалар жасап үйрету, тігу шеберлігін арттырып, білімін жүйелеу.
а) Білімділік:
оқушылардың диван жастықшаларын тігу туралы білімін арттыру, түстік шешімін тауып, күнделікті тұрмысқа қажетті сұраныс туғызатын, қазіргі заман талабына сай қолөнер бұйымын жасап шығару.
ә) Дамытушылық:
өз бетінше жұмыс істеудегі шығармашылық қабілетін қалыптастыру, әсемдік пен сұлулықты бағалай білуге үйрету.
б) Тәрбиелік:
қолөнерге деген қызығушылығын арттыру, ептілікке, еңбексүйгіштікке, шыдамдылыққа тәрбиелеу
Сабақтың типі:
Жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың түрі:
сарамандық, топтық.
Сабақтың әдісі:
сұрақ - жауап, түсіндіру, жасап көрсету, өз бетімен жұмыс жүргізу.
Пәнаралық байланыс:
математика, сызу, бейнелеу, әдебиет.
Сабақтың көрнекілігі:
дайын бұйымдар, ою-өрнек түрлері, карточка, суреттер, слайд.
Қажетті құрал - жабдықтар:
ине, жіп, қайшы, мата (велюр) .
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Оқушылармен амандасу, түгендеу
2. Оқушылармен танысу және сабаққа зейінін аудару мақсатында психологиялық дайындық минуты өткізіледі. «Жүректен жүрекке» бір- біріне атын атап, жылы лебіздерін білдіреді. (Мұғалім бастайды: оқушылар, біздің әрбір сабағымыз сіздердің жан дүниелеріңізге кішкене болса да жылулық ұялатып, ізгілікке қарай бастауына тілектеспін)
Үй тапсырмасын тексеру. «Сұрақ» стратегиясы
1. Құрақ дегеніміз не?
2. Құрақ құраудағы қойылатын талаптар?
3. Құрақтың тиімділігі?
Сұрақтарының жауаптары:
1. Құрақ-мата қалдықтарынан жасалатын үй бұйымдарының бірі
2. Құрақ құрау кезінде қойылатын талап-ол мата бөлшектерінің симметриялы болуы, матаның түс үйлесімділігі және матаның арқау және негізгі жіптерін ескеруіміз керек. Құраққа пайдаланатынматаның түсі 3-5 түрлі болуы керек және мата жұқа қалыңдығына қарай іріктелініп алынады
3. Мата қиындыларын кәдеге жарату
ІІ. Қызығушылығын ояту. Ой қозғау. Адасқан әріптерден сөз құрау.
ТЕКСЕ, ЮАОРЛ, РАҚҰҚ, РКӨЕН, СЫЖАТҚ
КЕСТЕ, ОЮЛАР, ҚҰРАҚ, ӨРНЕК, ЖАСТЫҚ (жеке-жеке айтылады) дегенде көз алдарына не келеді? (Оқушылардың жауаптары тыңдалады)
ІІІ. Мағынаны тану кезеңі.
Оқушылар біз бүгін диван жастықшаларын жасауды үйренеміз. Жастықшалар кестелеу, жапсырмалау, аппликация, лентадан өрнектеу, іліп тігу арқылы сәндеп жасауға болады.
Осындай жастықшалар туралы не білесіңдер соны бірінші бағанға толтырыңдар:
ББҮ стратегиясы
Енді сіздер диван жастықшалары туралы не білгілеріңіз келеді, соны екінші бағанға жазыңыздар ( оқушылар жазғандарын оқиды)
Слайдтан диван жастықшаларының түрлерін көрсету, олардың қалай жасалғандығы туралы түсіндіру.
Бүгін, біз «Диван жастықшасын » дайындап үйренеміз. Жұмысымызды бастамас бұрын екі топқа бөлінеміз.
(жастықшаның екі түрінің суреті арқылы бөлу)
1-топ: 2-топ:
Бағалау парағы беріледі.
Сарамандық жұмыс.
1. Алғашқы нұсқау
. Сіздерге жұмыс жасау үшін не қажет?
1-топ. 2-топ
- мата (3 түс) - мата (қызыл, сары, жасыл)
- жіп - жіп
-мақта -мақта
Диван жастықшасын жасау үшін біз қандай құралдарды қолданамыз? (оқушылардың жауаптары тыңдалады, күтілетін жауап: ине, қайшы, түйреуіш, үтік) Ендеше инемен, қайшымен, үтікпен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерді қайталайық:
Қайшымен жұмыс кезінде сақталатын қауіпсіздік ережелері
- Қайшыны арнаулы қобдишада сақтау керек.
- Қайшыны жолдасына үшкір ұшымен берме.
- Қайшыны ашық қалдыруға болмайды.
- Жолдасың қайшымен жұмыс істеп жатқан кезде, бөгет жасауға, көңілін бөлуге болмайды.
Қол ине, түйреуішпен жұмыс кезінде:
- Инені арнаулы қобдишада сақтау керек.
- Инені киімге қыстыруға болмайды.
- Тігіс кезінде ине жібін тіспен үзуге болмайды.
- Инемен жұмыс кезінде оймақ киген дұрыс.
- Инені тістеп отыруға болмайды.
Жұмыс шығынын есептеу:
1-топ:
2-топ:
Қызыл-1 м
Жасыл-10 см
Сары- 10 см
400тг
40тг
40тг
Жұмыс киімін кию.
ІІ. Ағымдағы нұсқау. Әр топ парталарындағы диван жастықшаларының жасалу сызбасына қарап жастықша тігу. (слайд арқылы көрсетіледі)
- Үлгі бойынша пішу
- Тігістікке шетінен 1 см-дей мата қалдыру
- Бөлшектерді тексеріп, қию
- Әр бөлшекті сәйкестіріп, құрастырып тігу (көктеу тігісі) ( жұмыс жасау барысында ақырын музыка ойнап тұрады)
ІІІ. Қорытынды нұсқау. Жұмыстарын талқылау, ақауларын түзету.
ІҮ. Ой толғаныс кезеңі . Үшінші бағанды толтыру, оқу
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz