Қазақстан тарихы. 9-сынып

9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1ХХ ғасырдың бас кезіндегі Қазақстанның қоғамдық -саяси жағдайы
Сабақтың мақсаты:
- Патша үкіметінің отарлау саясатының күшеюі, бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан еңбекшілердің ауыр жағдайы, халық наразылығының өршуі жайында түсіндіру;
- Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді оята отырып, Қазақстанның ХХ ғасыр бойындағы қоғамдық өмірдегі орнын көрсету;
- Оқушыларды қоғамдық - саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізер әсерімен таныстыру.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- 8-сыныпта өтілген материалдарды қайталау.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Патша үкіметінің отарлау саясатының күшеюі
- Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан
- Еңбекшілердің ауыр жағдайы
- Халық наразылығының өршуі
Сабақты бекіту:
- ХХ ғасырдың басындағы қазақ өлкесінің қоғамдық саяси жағдайы қандай еді?
- Өлкеде патша үкіметінің отарлық саясаты қалай жүргізілді?
- Соғыс Қазақстан экономикасына қалай әсер етті?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §1Кестені толтыру
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §2 1916 жылғы ұлт -азаттық көтеріліс
Сабақтың мақсаты:
- Оқушылардың 1916 жылғы ұлт - азаттық қозғалысының тарихи мәнін түсінуге көмектесу. Әбден титығына жеткен, елдігінен айырылуға аз- ақ қалған, барар жер басар тауы жоқ күн туған соң амалсыздан алысуға бел байлаған халық тарихта жиі кездесе бермейді. Сондықтан бұл оқиға бірегей ерліктің ерекше көрінісі екендігін оқушыларға жете түсіндіру керек. Көтерілістің халықтық мәнін ашу;
- Оқушыларды ерлікке, елін, жерін, туған отанын сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- ХХ ғасырдың басындағы қазақ өлкесінің қоғамдық саяси жағдайы қандай еді?
- Өлкеде патша үкіметінің отарлық саясаты қалай жүргізілді?
- Соғыс Қазақстан экономикасына қалай әсер етті?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Бірінші дүниежүзілік соғыс жылдарындағы Қазақстан (1914-1918 жж) .
- Көтерілістің себептері және басталуы
- Қазақ демократтарының саяси көзқарастары.
- Қозғалыстың сипаты, қозғаушы күштері.
- Қозғалыстың Жетісудағы орталығы
- Торғайдағы көтеріліс орталығы
- Қозғалыстың қорытындылары, жеңілу себептері және тарихи маңызы
Сабақты бекіту:
- Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.
- Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
- 1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ?
- Ұлт - азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
- Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
- 1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
- Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §2
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §3. Көтерілісшілерге қарсы патша өкіметінің жазалау шаралары
Сабақтың мақсаты:
- ХХ ғасырдың басында қоғамдық - саяси қатынастардың дамуында үлкен өзгерістер туғызған саяси оқиғалар ахуалын түсіндіру;
- Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді оята отырып, Қазақстанның ХХ ғасыр бойындағы қоғамдық өмірдегі орнын көрсету;
- Оқушыларды қоғамдық - саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізер әсерімен таныстыру.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Қозғалыстың себептерін талдап түсіндіріңдер, қозғаушы күштерін дәлелді анықтаңдар.
- Тарихта бұл қозғалыстың ұлт-азаттық қозғалыс ретінде сипатталуына қандай негіз бар?
- 1916 жылғы қозғалыстың ХІХ ғасырдағы қазақтар көтірілістерінен айырмашылықтары қандай ? Ұлт - азаттық қозғалысының Жетісу және Торғай орталықтарында болған оқиғаларын салыстыра отырып сипаттама беріңдер.
- Патша отаршылдарының көтерісшілерге қарсы күрес тәсілдері мен жазалау шараларына баға беоіңдер.
- 1916 жылғы қозғалыстың маңызы туралы өз ойларыңды ортаға салыңдар.
- Қазақ демократтарының ұстанымдарына баға беріңдер.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Қазақ зиялыларының 1916 жылғы көтеріліске көзқарасы
- Патша өкіметінің көтерілісшілерге қарсы жазалау шаралары
- Көтерілістің жеңілу себептері мен тарихи маңызы
Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар
Сабақты бекіту:
- Қандай журналдың өкілдері мен қай партия қазақтарды тыл жұмыстарына алуға қарсы қарулы күреске шақырды?
- Патша жарлығы жөнінде «Үш жүз» партиясы қандай позиция ұстанды?
- Жергілікті халықты қырып - жоюға қанша жазалаушы күштер жұмылдырылды?
- Алаш зиялылары Ресейдің демократияшыл қоғамына қандай хабар жеткізді?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §3.
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §4 - 5 Қазақстан 1917 жылғы Ақпан революциясы кезінде /2 сағат/
Сабақтың мақсаты:
- ХХ ғасырдың басында қоғамдық - саяси қарым -қатынастардың дамуында үлкен өзгерістер туғызған саяси оқиғалар ахуалын түсіндіру;
- Оқушы санасындағы отаншылдық қасиеттерді оята отырып, Қазақстанның ХХ ғасыр бойындағы қоғамдық өмірдегі орнын көрсету;
- Оқушыларды қоғамдық - саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізер әсерімен таныстыру.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Қандай журналдың өкілдері мен қай партия қазақтарды тыл жұмыстарына алуға қарсы қарулы күреске шақырды?
- Патша жарлығы жөнінде «Үш жүз» партиясы қандай позиция ұстанды?
- Жергілікті халықты қырып - жоюға қанша жазалаушы күштер жұмылдырылды?
- Алаш зиялылары Ресейдің демократияшыл қоғамына қандай хабар жеткізді?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Ақпан революциясы және оның қазақ қоғамына ықпалы
- Қазақстанда Уақытша үкімет органдарының құрылуы
- Өлкеде Уақытша үкіметпен қатар орнаған билік жүйелері
- Революциялық қозғалыстың өріс алуы
- «Шура -ислами», «Шура -улема» саяси ұйымдары
- Ақпан революциясының сипаты мен тарихи маңызы
Қазақстандағы саяси партиялар мен ағымдар
Төрағалары
мен мүшелері
Сабақты бекіту:
- Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?
- Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.
- Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.
- Қазан төңкерісі қарсаңындағы ревалюциялық өрлеу үрдісі неден көрініс береді?
- Түркістан және Қазақстан халықтарының ұлттық өзін - өзі билеуге ұмтылысы немен аяқталады?
- Мұсылман үкіметтері алдарына қандай мақсат қойды?
- Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §4 - 5 кестені толтыр
Қазақстанда Ақпан революциясынан кейінгі құрылған билік жүйелері
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §6. Алаш қозғалысы және «Алаш» партиясының құрылуы
Сабақтың мақсаты:
- Алаш қозғалысы, «Ашал» партиясының құрылуы, «Алаш » партиясы бағдарламасының жобасы, «Алаш» қозғалысының тарихи маңызы туралы түсіндіру;
- Ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;
- Қоғамдық өмірдегі саяси шиеленістер кезеңінде қазақстанның қазақстанның саяси жағдайы, ұлт зиялыларының іс-әрекеттері мен нәтижелерін көрсету.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Ақпан ревалюциясының жеңісін қазақ зиялыларының құптап қарсы алуының себебі неде?
- Ақпан ревалюциясынан кейінгі кезеңдегі Қазақстандағы саяси оқиғаларға сипаттама беріңдер.
- Ревалюциядан кейінгі кезеңде қоғамдық ойдың өрістеу себептеріне назар аударыңдар.
Жаңа сабақтың жоспары:
- Алаш қозғалысы
- «Ашал» партиясының құрылуы
- «Алаш » партиясы бағдарламасының жобасы
- «Алаш» қозғалысының тарихи маңызы
- Алашорда үкіметі бұқара арасындағы беделінің артуы.
Сабақты бекіту:
Кестені толтыр
- Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
- Алаш қозғалысы дегенді қалай түсінесіңдер?
- Алаш партиясы мен басшыларының Қазақ революциясына көзқарасы қандай болды?
- Алаш партиясы бағдарламасының жобасы қанша тараудан тұрады?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §6
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §7. ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан мәдениеті
Сабақтың мақсаты:
- ХХ ғасырдың бас кезіндегі халыққа білім беру ісі, әдебиет, әдебиеттің діни -философиялық, этикалық бағыты туралы түсіндіру;
- Ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;
- Тарихи санасы қалыптасқан, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Алашордашылардың алдарына қойған мақсаттары мен нақты әрекеттеріне сипаттама беріңдер.
- Алаш қозғалысы дегенді қалай түсінесіңдер?
- Алаш партиясы мен басшыларының Қазақ революциясына көзқарасы қандай болды?
- Алаш партиясы бағдарламасының жобасы қанша тараудан тұрады?
Жаңа сабақтың жоспары:
- ХХ ғасырдың бас кезіндегі халыққа білім беру ісі
- Әдебиет
- ХХ ғасырдың бас кезіндегі әдебиеттің діни -философиялық, этикалық бағыты
- 20 -жылдардағы әдебиеттің қоғам өміріндегі орны мен рөлі
- Қазақ баспасөзінің қалыптасуы
Сабақты бекіту:
- «Түрік, қырғыз, қазақ һәм хандар шежіресі» еңбегінің авторы?
- Жаңа әдістік оқу орындарында қандай пәндер оқытылды?
- Қазақ әдебиетіндегі діни -философиялық бағыттың өкілі болып кім есептелінеді?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §7
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §8. Қазақстанның музыка, бейнелеу және қолданбалы өнері
Сабақтың мақсаты:
- Музыкалық өнер, қазақтың дәстүрлі музыкалық аспаптары, сурет өнері, қазақ халқының материалдық мәдениеті, сәулет өнері туралы түсіндіру;
- Ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;
- Тарихи санасы қалыптасқан, Отанын шексіз сүйетін, ұлттық рухы жоғары, шығармашыл жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- «Түрік, қырғыз, қазақ һәм хандар шежіресі» еңбегінің авторы?
- Жаңа әдістік оқу орындарында қандай пәндер оқытылды?
- Қазақ әдебиетіндегі діни -философиялық бағыттың өкілі болып кім есептелінеді?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Музыкалық өнер
- Қазақтың дәстүрлі музыкалық аспаптары
- Сурет өнері
- Қазақ халқының материалдық мәдениеті
- Сәулет өнері
Сабақты бекіту:
- Қазақ халқы үшін музыка өнерінің маңызы қандай?
- Қазақтың қандай ұлттық музыкалық аспаптарын білесіңдер?
- Қазақтың музыкалық аспаптарының бір -бірінен қандай айырмашылықтары бар?
- Сәндік қолданбалы өнердің негізгі бағыттарын атаңдар
Бағалау:
Үйге тапсырма: §8
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
- Бірінші бөлімде өтілген материалдарды қайталай отырып, алған білімдерін пысықтау.
- Ұлтжанды, білімді жеке тұлға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қайталау
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Қазақ халқы үшін музыка өнерінің маңызы қандай?
- Қазақтың қандай ұлттық музыкалық аспаптарын білесіңдер?
- Қазақтың музыкалық аспаптарының бір -бірінен қандай айырмашылықтары бар?
Қайталанатын материалдар:
- ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның қоғамдық -саяси жағдайы қандай еді?
- Мемлекеттік Думаға қазақ даласынан кімдер депутат болып сайланды?
- Түркішілдік идеясы нені көздеді?
- Бірінші дүниежүзілік соғыс қай жылы басталып, қаншы жылға созылды?
- 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыс
- Буржуазиялық-демократиялық Ақпан революциясы тұсындағы Қазақстан
- Қазақстан Қазан төңкерісі кезінде
- Қазақстанда Кеңес билігінің орындалуы
- Қазақстан шетел интервенциясы және Азамат соғысы жылдарында
- Қазақтың ұлттық мемлекеттігінің қайта қалпына келтірілуі
Сабақты бекіту:
- «Ия жоқ»
- Венн диаграммасы
- Бетпе-бет
Бағалау:
Үйге тапсырма: § І бөлім материалдарын қайталау.
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §9. Қазақ революциясы және Қазақстанда Кеңес өкіметінің орнауы
Сабақтың мақсаты:
- Қазақ халқының тарихына үлкен өзгерістер алып келген Кеңес үкіметімен, оның саясатымен қиыншылықтарымен оқушыларды таныстыру;
- оқушылар санасындағы ұлттық тәуелсіздік, тәуелсіз мемлекет идеяларын жандандыру;
- қоғамдық қатынастардың дамусатысының бұзылу себептері, оның зардаптары мен залалдарының Қазақстан тарихындағы орнын айқындау.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Қазақ халқы үшін музыка өнерінің маңызы қандай?
- Қазақтың қандай ұлттық музыкалық аспаптарын білесіңдер?
- Қазақтың музыкалық аспаптарының бір -бірінен қандай айырмашылықтары бар?
- Сәндік қолданбалы өнердің негізгі бағыттарын атаңдар
Жаңа сабақтың жоспары:
- Қазан революциясының жеңісі
- Кеңес үкіметінің алғашқы Декреттері
- Қазақстанда Кеңес өкіметінің орнауы
- Қазақстанда Кеңес өкіметінің орнауының ерекшеліктері
Сабақты бекіту:
- Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?
- Большевиктер қандай әлеуметтік - экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешуқажет деп есептеді?
- Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиалық шабуыл жасауының себептері неде?
Бағалау:
Үйге тапсырма:§9.
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §10 Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Сабақтың мақсаты:
- Қоқан автономиясының құрылуы, Алаш автономиясы, кеңестік биліктің Алашордаға қарсы қудалау шаралары туралы түсіндіру;
- Ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;
- Қоғамдық өмірдегі саяси шиеленістер кезеңінде қазақстанның қазақстанның саяси жағдайы, ұлт зиялыларының іс-әрекеттері мен нәтижелерін көрсету.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Қазан төңкерісінің маңызын қалай түсінесіңдер?
- Большевиктер қандай әлеуметтік - экономикалық мәселелерді алғашқы кезекте шешуқажет деп есептеді?
- Ресейдегі социалистік ревалюцияның демакратия орнына диктатура орнатуы, қызыл гвардиалық шабуыл жасауының себептері неде?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Қоқан автономиясының құрылуы
- Алаш автономиясы
- Кеңестік биліктің Алашордаға қарсы қудалау шаралары
Сабақты бекіту:
- Қоқан автономиясы қашан құрылды?
- Қоқан автономиясының тарихи маңызы неде?
- Алаш автономиясы қашан құрылды?
- Алашорда үкіметі құрылуының қандай тарихи маңызы болды?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §10
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §11. Қазақстан Азамат соғысы мен шетел интервенциясы жылдарында
Сабақтың мақсаты:
- Қазақстандағы азамат соғысы және шетелдік интервенцияның әрекеттерін оқушыларға түсіндіру;
- Ұлтжанды, озық ойлы, адамгершілігі жоғары тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Қоқан автономиясы қашан құрылды?
- Қоқан автономиясының тарихи маңызы неде?
- Алаш автономиясы қашан құрылды?
- Алашорда үкіметі құрылуының қандай тарихи маңызы болды?
- Ереже бойынша Түркістан Федерациялық Республикасының жоғары басқару және атқару органдары, олардың құрамы қанша адамнан тұрады?
Жаңа сабақтың жоспары:
- Шетел интервенциясының басталуы
- Қазақстандағы Азамат соғысының ошақтары
- Қазақстандағы азамат соғысы және шетелдік интервенция.
- Соғыс қимылдарының барысы және нәтижелері
- Соғыс жылдарындағы ел экономикасы
- Қазақстандағы Азамат соғысының ерекшеліктері мен салдары
Сабақты бекіту:
- Шетелдік соғыс интервенциясының басталған күнін атаңдар?
- Чехословак корпусының бүлігі қашан болды?
- Азамат соғысы деп қандай соғысты айтамыз?
- Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атап көрсетіңдер.
- Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Бағалау:
Үйге тапсырма: §11
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §12. «Әскери коммунизм» саясаты
Сабақтың мақсаты:
- «Әскери коммунизм» саясатының сипаты, салдары, 1921 -1922 жылдардағы аштық жайында оқушыларға түсіндіру;
- Ұлтжанды, озық ойлы, адамгершілігі жоғары тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас
Көрнекілік: карта, сызба
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
- Оқу құралын тексеріп түгелдеу
- Әнұран орындау, «Хабар»
- Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
- Шетелдік соғыс интервенциясының басталған күнін атаңдар?
- Чехословак корпусының бүлігі қашан болды?
- Азамат соғысы деп қандай соғысты айтамыз?
- Азамат соғысының негізгі оқиғаларын атап көрсетіңдер.
- Азамат соғысы жылдарында өздерің тұрған жерде ұандай оқиғалар болғанын анықтаңдар.
Жаңа сабақтың жоспары:
- «Әскери коммунизм» саясатының сипаты
- «Әскери коммунизм» саясатының салдары
- 1921 -1922 жылдардағы аштық
- «Әскери коммунизм»
- Азық - түлік салғырты
- Жеке кәсіпорындар мемлекет қарамағына алынды. Өндірістік тауарлар мен астық саудасына мемлекеттік монополия орнатылды
- Өнімдей айырбас -бөлу жүйесі жүзеге асырылды
- Жалпыға бірдей еңбек міндеткерлігі енгізілді
- Ақшалай жалақы орнына карточкалық «паек» енгізілді
Сабақты бекіту:
- Азық -түлік салғырты деген не?
- Национализация деген не?
- «Әскери коммунизм» саясатының сипаты қандай?
- «Әскери коммунизм » саясатының қандай салдары болды?
- 1921 - 1922 жылдардағы аштықтың себептері мен зардабы қандай?
Бағалау:
Үйге тапсырма: §12
Тексерілді:
9-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §13. Қазақ Автономиялы Кеңестік Социалистік Республикасының (Қазақ АКСР -і) құрылуы
Сабақтың мақсаты:
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz