Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі

Қызылорда облысы Қармақшы ауданы

"Т.Ізтілеуов атындағы №29 қазақ орта мектебі" мемлекеттік мекеме

Күрішін баптаған, үмітін ақтаған Сыр елі, Талантын мақтаған, тарихын сақтаған Жыр елі. Киелі мекен Қармақшы туған жерім менің!

Дерекнама

Аты – жөні: Ахметова Ақбота Төлеутайқызы Туған жылы: 14 қараша 1988 жыл Білімі: Жоғары Еңбек өтілі: 1 жыл Бітірген оқу орны: Қорқыт Ата атындағы Қызылорда мемлекеттік университеті Мамандығы: Биология пәнінің мұғалімі Қызметі: Биология пәнінің мұғалімі

Сабақтың тақырыбы Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі

Сабақтың мақсаты: Білімділік:
Оқушыларды Қалқанша бездің құрылысы мен қызметі туралы түсінік беру, білімін жетілдіру .

Дамытушылық: Тәрбиелілік:

Оқушылардың қалқанша безі туралыалған білімдерін одан әрі дамыту және дағдыларын қалыптастыру; ойлау қабілетін дамыту.

Оқушыларды ізденімпаздыққа, ұқыптылыққа, өз ойын еркін жеткізе білуге тәрбиелеу

Сабақ типі: Дәстүрлі

Сабақтың өту барысы
1. Ұйымдастыру кезеңі. 2.Үй жұмысын сұрау. 3. Өткен сабақты пысықтау. 4. Жаңа сабақ. 5.Жаңа сабақты бекіту. 6. Қорытынды. 7. Оқушыларды бағалау. 8. Үйге тапсырма беру
Сабақ түрі: Аралас, сабақ

Көрнекілігі интерактивті тақта, микседема, кретинизм, базедов ауруларының суреті.

Сабақөту әдісі. Сто элементтері баяндау, талдау.

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу; ә) Оқушыларды түгелдеу; б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын сұрау. Үй жұмысы: §10 Гуморальды реттелу

Білім шыңы
Шың

Тұлпар-лар тобы

Сұңқарлар

тобы

Қырандар тобы

 Сыртқы секреция бездері дегеніміз не
Ішкі секреция бездерін ата

Гормон дегеніміз не
 Гипофиз безінің пішіні және салмағы қанша

 Сыртқы секреция бездерінің ерекшелігі неде
Өсу гормоны жетіспесе

 Эндокриндік бездер даму орындарына қарай неше топқа бөлінеді және оларды ата

§11. Қалқ анша без дің құрылыс ы м ен қ ы зметі

Мына суреттерге қысқаша сипаттама бер.

Микседема

Базедов ауруы

Эндемиялық зоб

Йодомарин

Кретинизм

Тұлпар тобы Сұңқар тобы Қыран тобы

10 10 10

20 30 20 20 30 30

 Жаңа туған сәбидің қалқанша безінің салмағы қанша

 Тәулігіне адамның қабылдайтын йод мөлшері қанша

Кретинизм ауруына сипаттама бер

 Қалқанша безінің қызметі қандай

 Қалқанша безінің салмағы қанша

 Бақшаң көз ауруына сипаттама бер

 Қалқанша без көлденеңінде қанша мм болады

 Қалқанша бездің алдыңғы артқы бағытта бүйір үлестері аймағы қанша мм болады

 Микседема ауруына сипаттама бер

Алма жинау



Микседема грекше қандай мағына береді

 Адам денесінде 30-50 мг йод болса қаншасы қалқанша безінде болады

 Кретинизм Фрунцузша қандай мағына береді

 Бадырақ көз ауруын қай ғалым сипаттап жазды

 Микседема ауруында зат алмасу неше пайызға дейін бәсеңдейді

 Тироксиннің молекуласында йодтың неше пайызы бар

Оқушы білімін бағалау

Үйге тапсырма беру §11 оқып келу


Пән: Құрылыс


Пәндер
Көмек / Помощь
Арайлым
Біз міндетті түрде жауап береміз!
Мы обязательно ответим!
Жіберу / Отправить


Зарабатывайте вместе с нами

Рахмет!
Хабарлама жіберілді. / Сообщение отправлено.

Сіз үшін аптасына 5 күн жұмыс істейміз.
Жұмыс уақыты 09:00 - 18:00

Мы работаем для Вас 5 дней в неделю.
Время работы 09:00 - 18:00

Email: info@stud.kz

Phone: 777 614 50 20
Жабу / Закрыть

Көмек / Помощь