Сабақ жоспары :: Әртүрлі

Файл қосу

Көбейтудің жазбаша тәсілдері

Күні: 2.04
Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу.
Өткенді пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейту және бөлу
туралы білімдерін пысықтау. 3-4 амалмен орындалатын құрама есептерді
шығаруға үйрету. Құрылымы күрделірек теңдеулерді шығару дағдыларын бекіту.
Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
1.Есепте
123*2 311*2 448/4 777/7
123*3 232*2 396/3 482/2
2.Өрнектердің мәнін тап.
224/2+133 145+969/3
224/2+133*2 142*2+969/3
3.Тиісті таңбаны қой
123х3*224х2 390/3*240/2
480/2*880/4 261х3*562/2
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Үш таңбалы санды бір таңбалы санға
көбейту және бөлу. Өткенді пысықтау.» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы өрнектерді есептеу, дұрыстығын тексеру.
4-тапсырмадағы теңдеулерді шешу.
3-тапсырмадағы есепті тақтаға шығару.
Сергіту сәті.
ІІІ. Ой толғау.
Математикалық диктант.
- Тоқаш 18 теңге тұрады. 90 теңгеге осындай неше тоқаш сатып алуға
болады?
- Дәуренде 100 теңге бар. Егер ол 18 теңгеден 4 тоқаш сатып алса, оған
қанша теңге қайтарады?
- Дәліздің екі жағына бірдей 40 қызыл және 50 көк шардан ілінді. Бір
жағына қанша шар ілінді?
- Бүгінгі сабағымызда қандай тапсырманы орындау қиын болды? Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 4.04
Сабақтың тақырыбы: Көбейтудің жазбаша тәсілдері. Жазбаша көбейту алгоритмі.
43х3, 143х3
Сабақтың мақсаты: Екі таңбалы және үш таңбалы сандарды жазбаша көбейту
алгоритмімен таныстыру. Тіктөртбұрыштың берілген ауданы және ұзындығы
бойынша енін таба білуге үйрету. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін
дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- 45 пен 2-нің көбейтіндісінің мәнін тап.
- Белгісіз санды 50 есе кеміткенде, 7 шықты. Белгісіз санды тап.
- Белгісіз санды 9-ға арттырғанда, 270 шықты. Белгісіз санды тап.
- 450 саны 50-ден нешеге артық?
- 930 саны 30-дан неше есе артық?
- 340-ты 2 есе арттыр.
- 600-ден белгісіз санды азайтқанда 480 шықты. Қандай сан азайтылды?
- 300 теңгеге 50 теңге тұратын неше маркер сатып алуға болады?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Көбейтудің жазбаша тәсілдері. Жазбаша
көбейту алгоритмі. 43х3, 143х3» болмақ.

ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы есептеулерді түсіндіре отырып орындау.
3-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде жазып, тақтаға орындау.
8-тапсырмадағы логикалық есепті шығару.
Сергіту сәті.
7-тапсырмадағы теңдеулерді шешу.

ІІІ. Ой толғау.
Өздік жұмысы.
Баған түрінде жазып, есепте.
23х3 32х2 123х3 132х2
123х2 311х2 224х2 141х2
162х3 123х4 113х5 471х2

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 5.04
Сабақтың тақырыбы: Бөлудің жазбаша тәсілдері. Жазбаша бөлу алгоритмі.
86: 2, 286:2
Сабақтың мақсаты: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға бөлу алгоритмімен
таныстыру. Күрделі теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру. Есептің өтілген
түрлерін шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Өздік жұмысы.
Баған түрінде жазып, есепте.
32х3 46х2 369х3 264х2
412х2 315х2 448х2 248х2
342х3 213х4 575х5 462х2
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Бөлудің жазбаша тәсілдері. Жазбаша бөлу
алгоритмі. 86: 2, 286:2» болмақ.

ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы есептеулерді түсіндіре отырып орындау.
2-тапсырмадағы есептеулерді түсіндіре отырып орындау.
3-тапсырмадағы есепті шығару.
5-тапсырмадағы есепті шығару.
Сергіту сәті.
6-тапсырмадағы теңдеулерді шешу.

ІІІ. Ой толғау.
Тақтадағы кестені толтыру.
|? |8 |
|2.Баған түрінде есепте. |2.Баған түрінде есепте. |
|650+195 |805-99 |
|630-456 |452+348 |
|442/2 |152х3 |
|114х2 |884/2 |
|300-56 |421х3 |
|150+693 |639/3 |
|492/4 |123+425 |
|302х3 |324+113 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Бөлудің жазбаша тәсілдері. Өткенді
пысықтау» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырмадағы кестені толтыру.
4-тапсырмадағы өрнектер бойынша есептер құрастыру.
5-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде есептеу.
Сергіту сәті.
«Тир» ойынын ойнау.

ІІІ. Ой толғау.
Салыстыру.
19 мм * 2 см 9 ц * 90 кг 3 ц 50 кг * 350 кг
47 см * 4 дм 7 см 910 кг * 9 ц 1 кг 15 см * 150 мм

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 8.04
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша бөлу алгоритмі. Өткенді пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Қалдықпен бөлуді орындау дағдыларын бекіту. Күрделі
теңдеулер шешуге үйрету. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|900/2 |290х2 |101х5 |302х3 |680/2 |
|15х30 |320/2 |21х5 |29х20 |420/6 |
|202х3 |460/2 |900/20 |120х3 |202х3 |
|102х2 |350/7 |150х3 |102х4 |111х2 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша бөлу алгоритмі. Өткенді
пысықтау» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексеру.
3-тапсырмадағы есепті шығару.
4-тапсырмадағы есепті теңдеу құру арқылы шығару.
8-тапсырмадағы логикалық есепті шығару.
Сергіту сәті.
7-тапсырмадағы әр қораптың сары түсті жағының ауданын және қораптардың
көлемін жазу.

ІІІ. Ой толғау.
Тапсырма: Тура теңдіктер және теңсіздіктер құру.
|45х3 |200-65 |
|300+456 |80х4 |
|1000-250 |65+125 |
|400-80 |90-25 |

- Бүгінгі сабақта қандай тапсырмаларды орындау қиын болды?
- Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.

Күні: 9.04
Сабақтың тақырыбы: Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу.
Қайталау
Сабақтың мақсаты: Ауызша көбейту және бөлуді орындау дағдыларын жетілдіру.
Қалдықпен бөлуді орындау. Жазбаша қосу және азайту, құрама есептер шығару,
құрылымы күрделі теңдеулерді шешу, фигураның ауданын есептеу дағдыларын
жетілдіру. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа,
алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
1-тапсырма: Пәтер ауданын есепте.

2-тапсырма: Өрнектерді тақтада түсіндіре отырып, есептеу.
|101·4= |103·2= |906:3= |808:4= |
|202·3= |201·3= |804:4= |402:2= |
|303·2= |302·2= |408:2= |603:3= |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Үш таңбалы санды бір таңбалы санға
көбейту және бөлу. Қайталау» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы кесте бойынша есептер құрастырып, шығару.
2-тапсырмадағы есепті шығару.
3-тапсырмадағы есепті әртүрлі тәсілдермен шығару.
4-тапсырмадағы өлшемдер бойынша фигураның периметрін және ауданын табу.
6-тапсырмадағы қалдықпен бөлуді орындау.
ІІІ. Ой толғау.
- Бүгінгі сабағымызда қандай тапсырмаларды орындау қиынға соқты?
- Неліктен?
- Қай тапсырмаларды орындау жеңіл болды?
- Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 11.04
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау
Сабақтың мақсаты: Ауызша көбейту және бөлуді орындау, жазбаша қосу және
азайту, құрама есептер шығару, құрылымы күрделі теңдеулерді шешу, фигураның
ауданын есептеу дағдыларын жетілдіру. Қалдықпен бөлуді орындау. Логикалық
ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Өздік жұмысы
|Есепте: |481+56 |1000-804 |
|468/2 |75+470 |875-209 |
|936/3 |143х2 |629+289 |
|332х3 |808-59 |564+198 |
|Теңдеулерді шеш: | | |
|2·х=122·4 |600-у=25+63+10 |28+х=645-320 |
|66:у=50-17 |х+49=65+345 |90·у=1000-190 |
|Фигуралардың периметрі мен ауданын тап. |
| |
| |
| |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау
2-тапсырмадағы кесте бойынша өрнектер құрастыру және жазу. Олардың мәнін
табу.
4-тапсырмадағы кесте бойынша есептер құрастыру және шығару.
ІІІ. Ой толғау.
5-тапсырмадағы өрнектерді есептеу және дұрыстығын тексеру.
- Бүгінгі сабағымызда қандай тапсырмаларды орындау қиынға соқты?
- Неліктен?
- Қай тапсырмаларды орындау жеңіл болды?
- Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.

Күні: 12.04
Сабақтың тақырыбы: Қалдықпен жазбаша бөлу
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың қалдықпен жазбаша бөлуді орындау дағдыларын
қалыптастыру. Көлем, ауданды есептеу дағдыларын жетілдіру. Логикалық ойлау,
есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Тапсырма: Кестедегі бөліндінің мәні мен қалдықты ата (тақтаға орындау).
|Бөлінгіш |Бөлгіш |Бөліндінің мәні |Қалдық |
|38 |7 | | |
|49 |8 | | |
|13 |2 | | |
|34 |5 | | |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Қалдықпен жазбаша бөлу» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы қалдықпен бөлуді түсіндіре отырып орындау.
2-тапсырмадағы өрнектерді есептеу.
4-тапсырмадағы есепті теңдеу құру арқылы шығару.
3-тапсырмадағы сызба бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
Сергіту сәті.
6-тапсырмадағы жер телімінің периметрін табу.
ІІІ. Ой толғау.
«Кім тапқыр?» ойынын ойнау.
|Бөлінгіш |Бөлгіш |Бөліндінің мәні |Қалдық |
|364 |3 | | |
|846 |4 | | |
|89 |4 | | |
|483 |2 | | |
|779 |7 | | |
|78 |7 | | |
|968 |3 | | |
|685 |2 | | |
|57 |5 | | |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 13.04
Сабақтың тақырыбы: Разрядтан аттап жазбаша көбейту, бөлу
Сабақтың мақсаты: Разрядтан аттап өту жағдайында жазбаша көбейту және бөлу
дағдыларын жетілдіру. Периметрі және ұзындығы берілген тіктөртбұрыштың
ауданын табуды қайталау. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- 30 кәмпит бөлініп 6 қорапқа тең бөлініп салынды. Бір қорапта неше
кәмпит бар?
- Анасы 12 шоколад кәмпитін сатып алды, балы бар кәмпит 3 есе артық.
Анасы қанша бал кәмпит сатып алды?
- Бидонда 16 л сүт бар, ал құмырада 4 л. Құмырадағы сүт бидондағы сүттен
қанша есе кем?
- Асқабақтың салмағы 4 кг, орамжапырақтың салмағы 2 есе кем.
Орамжапырақтың салмағы қанша?
- 4 тортқа 16 жұмыртқа жұмсалды. Сонда 1 тортқа қанша жұмыртқа қажет?
- 28 кәмпитті 7 бала теңдей бөліп алды. Әрбір балаға қанша кәмпиттен
келіп тұр?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Разрядтан аттап жазбаша көбейту, бөлу»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы көбейтуді түсіндіре отырып орындау.
2-тапсырмадағы бөлуді түсіндіре отырып орындау.
3-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде жазып, есептеу.
Сергіту сәті.
4, 5-тапсырмалардағы есепті шығару.
ІІІ. Ой толғау.
Өздік жұмысы.
|1-нұсқа |2-нұсқа |
|433х2 |223х4 |
|124х2 |218х3 |
|183х3 |123х3 |
|82х6 |74х4 |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.

Күні: 15.04
Сабақтың тақырыбы: 120х3, 360:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты: Жазбаша көбейту және бөлуді орындау дағдыларын
қалыптастыру. 2-3 амалмен өрнек түрінде шығарылатын есептер құрастыру және
шешу дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Кестені толтыру.
|Бөлінгіш |Бөлгіш |Бөліндінің мәні |Қалдық |
|44 |6 | | |
|52 |7 | | |
|23 |3 | | |
|61 |8 | | |
|960 |5 | | |
|320 |3 | | |
|707 |6 | | |
|80 |6 | | |
|30 |9 | | |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «120х3, 360:3 түріндегі жазбаша көбейту
және бөлу» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы көбейтудің қалай орындалғанын түсіндіру.
2-тапсырмадағы бөлудің қалай орындалғанын түсіндіру.
3-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде есептеу.
5-тапсырмадағы қысқаша жазу бойынша есептер құрастыру, оларды шығару.
Сергіту сәті.
6-тапсырмадағы өрнектерді есептеу, дұрыстығын тексеру.

ІІІ. Ой толғау.
«Кеңсе тауарлары дүкені» ойынын ойнау.
Диск 90 теңге, желім қағазы 83 теңге, бояу 70 теңге, дәптер қабы 12 теңге,
папка 45 теңге, қыстырғыш 53 теңге, ұштағыш 42 теңге, ермексаз 87 теңге.
- ұштағыш пен 6 дәптер қабына қанша теңге төлеу керек?
Өзің сұрақ ойлап, достарыңнан сұра.

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 16.04
Сабақтың тақырыбы: Разрядтан аттап жазбаша көбейту, бөлу.
Өздік жұмысы №9.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды өздігінен жұмыс жасауға үйрету. Білім, білік,
дағдыларын анықтау. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
Есепте
123*2 311*2 448/4 777/7
123*3 232*2 396/3 482/2
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Өздік жұмысы №9» болмақ.

ІІ. Мағынаны ажырату.

|І-нұсқа |ІІ-нұсқа |
|1.Баған түрінде шығар. |1.Баған түрінде шығар. |
|142·2 68:2 |666:6 412·2 |
|34·2 963:3 |369:3 224·2 |
| | |
|2.Есепті шығар. |2.Есепті шығар. |
|Кітапта барлығы 100 бет бар. Қыз |Бірдей 4 костюмге 12 метр мата |
|бала бірінші күні 16 бет оқыды. |жұмсалды. 363 м матадан осындай неше|
|Екінші күні одан 2 есе артық бет |костюм тігуге болады? |
|оқыды. Қыз бала әлі неше бет оқуы | |
|керек? |3.Өрнектердің мәнін тап. |
| |123·3+321·2 |
|3.Өрнектердің мәнін тап. |426:2+112·4 |
|131+321·2 | |
|426:2+306 |4.Баған түрінде шығар. |
| |556-99 |
|4.Баған түрінде шығар: |602-67 |
|906-654 897-786 |1000-179 |
|65+397 500-32 |97+86+360 |
|784-79 | |

ІІІ. Үй тапсырмасы.

Күні: 18.04
Сабақтың тақырыбы: 103х3, 309:3 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты: Разрядтан өтпей және разрядтан бір рет өту арқылы жазбаша
көбейту және бөлудің жаңа түрімен таныстыру. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Өздік жұмысы.
|1-нұсқа |2-нұсқа |
|433х2 |223х4 |
|124х2 |218х3 |
|183х3 |123х3 |
|82х6 |74х4 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «103х3, 309:3 түріндегі жазбаша көбейту
және бөлу» болмақ.

ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы көбейтудің және бөлудің қалай орындалғанын түсіндіру.
3-тапсырманы тақтаға орындау (2 бағанын жазу, есептеу)
«Вагондар» ойынын ойнау.
Шарты: 5,8,2 цифрларынан ең кіші және ең үлкен үш таңбалы сан құрастыру.
Олардың айырмаларын табу. Жауапты пайдаланып, ең үлкен және ең кіші сандар
жазу. Олардың айырмаларын табу. Амалды 4 рет қайталау.
Сергіту сәті.
8-тапсырмадағы есепті шығару.

ІІІ. Ой толғау.
Тақтадағы кестені толтыру.
|? |8 |16 |24 |32 |
|180 теңге |75 теңге |32 теңге |28 теңге |18 теңге |

2-тапсырма.
Есепте:
500:2 280:20 18·2
52:2 42:3 900:2
14·5 700:2 660:20
36:2 520:2 420:20
Оқулықпен жұмыс.
Сергіту сәті.
ІІІ. Ой толғау.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|72:12 |52:13 |52:2 |75:5 |12*8 |
|64:4 |45/2 |34*2 |18*5 |19*6 |
|63:3 |60:5 |210:10 |55:5 |36:12 |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 20.04
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жазбаша көбейту және бөлудің жаңа түрлерін
орындау дағдыларын қалыптастыру. Құрама есептер шығару алгоритмін бекіту
және құрылымы күрделі теңдеулер туралы білімдерін бекіту. Логикалық ойлау,
есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Компьютер» ойынын ойнау.

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Пысықтау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы өрнектердің екі бағанын есептеп, дұрыстығын тексеру.
3-тапсырмадағы есепті теңдеу құру арқылы шығару.
4-тапсырмадағы есептерді шығару.
Сергіту сәті.
5-тапсырмадағы өрнектер бойынша есептер құрастыру.
ІІІ. Ой толғау.
Өздік жұмысы:
|сан |жүздіктер|ондықтар |бірліктер|Разрядтық қосылғыштар қосындысы |
|326 |3 |2 |6 |300+20+6 |
|785 | | | | |
|82 | | | | |
|548 | | | | |
|303 | | | | |
|698 | | | | |
|358 | | | | |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Ү. Үй тапсырмасы.
Күні: 22.04
Сабақтың тақырыбы: 103х6, 618:6 түрінде бөлудің жазбаша тәсілдері
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың жазбаша көбейту және бөлудің жаңа түрлерін
орындау дағдыларын қалыптастыру. Құрама есептер шығару алгоритмін бекіту
және құрылымы күрделі теңдеулер туралы білімдерін бекіту. Логикалық ойлау,
есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа
тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|23 |  |3 | |60 |  |5 |
|20 |  |4 | |70 |  |2 |
|20 |х |40 | |54 |х |2 |
|40 |  |2 | |31 |  |3 |
|45 |  |2 | |21 |  |4 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «103х6, 618:6 түрінде бөлудің жазбаша
тәсілдері» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
1-тапсырма: Бөлуді орында.
990:10 90:30 900:1
600:30 660:3
Оқулықпен жұмыс.
4-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде жаза отырып, есептеу.
7-тапсырмадағы теңдеулерді шешу.
Сергіту сәті.
Орнымыздан тұрайық,
Қарлығашқа ұқсайық.
Бір отырып, бір тұрып,
Оңға бұрылып, солға бұрылып,
Орнымызға қонайық.
8-тапсырмадағы фигураның боялған бөлігінің ауданын табу.

ІІІ. Ой толғау.
Өздік жұмысы.
103х6 201х3 302х2
618:6 618:3 610:2

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 139-бет. №6 аяқтау.
Күні: 23.04
Сабақтың тақырыбы: Разрядтан екі рет аттау арқылы көбейту және бөлудің
жазбаша тәсілдері 165х3, 495:3
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- 126 мен 376 сандарының қосындысын 2-ге бөл;
- 1000-нан 107 мен 3-тің көбейтіндісін азайт;
- 515 пен 5-тің бөліндісіне 450-ді қос;
- 255 пен 345 сандарының қосындысынан 59-ды кеміт;
- 936 мен 9 санының бөліндісінен 12 мен 6 санының көбейтіндісінен азайт.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Разрядтан екі рет аттау арқылы көбейту
және бөлудің жазбаша тәсілдері 165х3, 495:3» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы көбейту және бөлудің қалай орындалғанын түсіндіру.
2-тапсырмадағы баған түрінде көбейту мен бөлуді тақтаға орындау.
3-тапсырмадағы есепті шығару. Кері есептер құрастыру және оларды шығару.
Сергіту сәті.
4-тапсырмадағы берілген өлшемдер бойынша үшбұрыштың қабырғаларының
ұзындықтарын табу.
ІІІ. Ой толғау.
Кесте бойынша өрнектер жазу және құрастыру. Олардың мәндерін табу.
|Қосылғыш |136х3 |342+259 |340х2 |253+284 |
|Қосылғыш |25х2 |707-69 |12х2 |180х4 |
|Қосындының мәні | | | | |

|Азайғыш |198/2 |930х3 |412х2 |230х3 |
|Азайтқыш |12х2 |660-524 |168/3 |15х5 |
|Айырманың мәні | | | | |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 143-бет. №5

Күні: 25.04
Сабақтың тақырыбы: Разрядтан екі рет аттау арқылы көбейту және бөлудің
жазбаша тәсілдері 165х3, 495:3
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|136х3 |287х3 |168/3 |342+259 |
|142х4 |412х2 |930/2 |660-524 |
|98х3 |97х6 |261/3 |707-69 |
|198/2 |144/4 |340/5 |253+284 |
|230х3 |650/5 |930/3 |180х4 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Разрядтан екі рет аттау арқылы көбейту
және бөлудің жазбаша тәсілдері 165х3, 495:3» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
1-тапсырма: Фигураның жалпы ауданы 1000 см2-ге тең болса, бір бөлігінің
ауданы қаншаға тең болады?
|  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |
|  |  |  |  |  |

| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | |

2-тапсырма: Есепті шығару.
а) Әкелінді - ? кг
Сатылды – 20 кг-нан 18 қорап
Қалды – 12 кг-нан 6 қорап
ә) 4 автобуста – 15 адамнан
5 автобуста – 38 адамнан
Барлығы - ?
3-тапсырма: Тапсырманы орында
а)Ауданы 140 см2 болатын тіктөртбұрыштың периметрін есептеп шығару.
ә) Шаршының периметрі 36 дм екені белгілі. Осы шаршының ауданын есептеп
тап.
ІІІ. Ой толғау.
Математикалық диктант.
- Дәулет үй тапсырмасын 55 минутта орындады. Ол уақыттың бестен бір
бөлігінде есеп шығарды. Дәулет математиканың тапсырмасын қанша минутта
орындады?
- Дәулет үй тапсырмасын 55 минутта орындады. Сол уақыттың бестен бір
бөлігінде есеп шығарды. Дәулет қалған сабақтарға қанша уақыт жіберді?
- Ұзындығы 8 м, ені 5 м, биіктігі 3 м бөлменің көлемін есептеп шығар.
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 143-бет. №6

Күні: 26.04
Сабақтың тақырыбы: Разрядтан екі рет аттау арқылы көбейту және бөлу.
Пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Өздік жұмысы
|Есепте: |481+56 |1000-804 |
|468/2 |75+470 |875-209 |
|936/3 |143х2 |629+289 |
|332х3 |808-59 |564+198 |
|Теңдеулерді шеш: | | |
|2·х=122·4 |600-у=25+63+10 |28+х=645-320 |
|66:у=50-17 |х+49=65+345 |90·у=1000-190 |
|Фигуралардың периметрі мен ауданын тап. |
| |
| |
| |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Разрядтан екі рет аттау арқылы көбейту
және бөлу. Пысықтау» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы өрнектерді есептеу.
3-тапсырмадағы есепті шығару.
Сергіту сәті.
4-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде жазып, есептеу.
ІІІ. Ой толғау.
Тапсырма: Жаяу жарысқа біздің сыныптан 3 оқушы қатысты. Кестеге қарап,
сұрақтарға жауап беру.
|Есімі |1-айналым |2-айналым |3-айналым |
|Сайлау |1 мин 2 с |1 мин 11 с |2 мин 5 с |
|Айдар |1 мин 7 с |2 мин 0 с |2 мин 2 с |
|Қайрат |1 мин 0 с |1 мин 1 с |2 мин 0 с |

- Қай бала бірінші келді?
- Топтағы жолдастары одан қанша кешігіп келді?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 146-бет. №6, 7

Күні: 27.04
Сабақтың тақырыбы: 185х 4, 740:4 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант
- Жиһаз фабрикасына әрқайсысы 80 метрден 3 орам және 75 метрден 4 орам
түкті мата әкелінді. Барлығы қанша метр түкті мата әкелінді?
- Қағаз қапшықта 1 кг қант бар. Торт дайындау үшін 120 грамнан 3 стақан
қант алынды. Қағаз қапшықта қанша қант қалды?
- Егер бестен бір бөлігі 12 дм болса, таспаның ұзындығы қандай?
- Омар үй тапсырмасын 1 сағат 5 минутта орындады. Есеп шығаруға ол 20
минут уақыт жұмсады, ал қалған уақытында шығарма жазды. Омар шығарма
жазуға қанша уақыт жұмсады?
- Бөшкеде 120 литр су бар. Суғаруға 12 литрден 6 шелек су алынды.
Бөшкеде неше литр су қалды?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «185х 4, 740:4 түріндегі жазбаша көбейту
және бөлу» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы көбейту мен бөлудің қалай орындалғанын түсіндіру.
2-тапсырмадағы өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексеру.
3-тапсырмадағы кесте бойынша өрнектер құрастыру және оларды есептеу.
Сергіту сәті.
4-тапсырмадағы кесте бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
6-тапсырмадағы фигураның боялған бөлігінің ауданын табу.
ІІІ. Ой толғау.
Өздік жұмысы.
|1-нұсқа |2-нұсқа |
|433х2 |223х4 |
|124х2 |218х3 |
|183х3 |123х3 |
|82х6 |74х4 |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 153-бет. №5,8

Күні: 29.04
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|136х3 |287х3 |168/3 |342+259 |
|142х4 |412х2 |930/2 |660-524 |
|98х3 |97х6 |261/3 |707-69 |
|198/2 |144/4 |340/5 |253+284 |
|230х3 |650/5 |930/3 |180х4 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы өрнектерді баған түрінде жазып, есептеу.
3-тапсырмадағы есепті шығару.
5-тапсырмадағы теңдеулерді шешу.
Математикалық диктант.
- Дәулет үй тапсырмасын 45 минутта орындады. Ол уақыттың бестен бір
бөлігінде есеп шығарды. Дәулет математиканың тапсырмасын қанша минутта
орындады?
- Дәулет үй тапсырмасын 45 минутта орындады. Сол уақыттың бестен бір
бөлігінде есеп шығарды. Дәулет қалған сабақтарға қанша уақыт жіберді?
- Ұзындығы 8 м, ені 4 м, биіктігі 3 м бөлменің көлемін есептеп шығар
Сергіту сәті.
6-тапсырмадағы есепті шығару.
ІІІ. Ой толғау.
Тапсырма: Ұзындығы а, ені б болатын тіктөртбұрыштың периметрін әртүрлі
тәсілдермен табу.
|а |18 см |12 см |21 см |16 см |36 см |
|б |6 см |7 см |9 см |10 см |14 см |
|Р | | | | | |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 155-бет. №8
Күні: 30.04
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
- Осы оқу жылында нені үйрендік?
- Қандай тақырыптарды білдік?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Пысықтау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырмадағы өрнектерді әр түрлі тәсілдермен есептеу.
3-тапсырмадағы есептерді шығару.
4-тапсырмадағы амалдарды орындау.
5-тапсырмадағы есептерді шығару.
6-тапсырмадағы есептерді шығару.
ІІІ. Ой толғау.
Тест тапсырмаларын орындау.
1. Уақыт өлшем бірлігі:
А. км, м, дм.
Ә. т, кг, г.
Б. сағ, мин, сек.
2. 6 4= 24 теңдігіндегі 4 қалай аталады?
А. қосылғыш
Ә. Азайтқыш
Б. көбейткіш
3. Қосындыны санға бөл (16+2) : 4
А. 5
Ә. 7
Б. 6
4. Санның квадраты:
А. 52 = 125
Ә. 52 = 10
Б. 52 = 25
5. Текшенің (кубтың) көлемі:
А. 1см
Ә. 1см2
Б. 1см3
6. Х-тің мәні қаншаға тең?
Х 2 =14+16
А. 14
Ә. 15
Б. 16
ІҮ. Бағалау. Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 157-бет. №7, 8
Күні: 2.05
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару. Пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Логикалық тапсырма.
- Сандар қанша артық немесе кем?
|28 |35 |84 |

ә) Есепті шығар.
Бір кітапта 140 бет бар, екінші кітапта
одан 5 есе артық, ал үшінші кітапта
екіншіден 4 есе кем бет бар. Үшінші .
кітапта неше бет бар?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 161-бет. №6,7

Күні: 3.05
Сабақтың тақырыбы: Өздік жұмысы №10
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды өздігінен жұмыс жасауға үйрету. Білім, білік,
дағдыларын анықтау. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
1- нұсқа
2-нұсқа
1. Амалдарды орында
15*2-15 6:2 13*2+36
10:2
18:2+29 9: 3 22*3-47
8:4
6:3*12 12:2 6*3+18
0:2

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Өздік жұмысы №10» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
|І-нұсқа |ІІ-нұсқа |
|1.Баған түрінде шығар. |1.Баған түрінде шығар. |
|151·3 966:6 |446·2 595:5 |
|143·2 942:3 |473·2 726:6 |
| | |
|2.Есепті шығар. |2. Есепті шығар. |
|Оқушылар әрқайсысында 15-тен 3 қатар|Балалардың сурет көрмесіне үш үшінші|
|алма көшетін және әрқайсысында 6-дан|сынып оқушылары 67 сурет салды. 3 |
|12 қараөрік көшетін отырғызды. |«А» сынып оқушылары 18 сурет, ал 3 |
|Оқушылар қай ағашты артық және |«Ә» сынып оқушылары одан 2 есе артық|
|қаншама артық отырғызды? |сурет, ал қалған суреттерді 3 «Б» |
| |сынып оқушылары салды. 3 «Б» сынып |
|3.Теңдеулерді шеш. |оқушылары неше сурет салды? |
|3·х=69 х:3=234 | |
| |3.Теңдеуді шеш. |
|4.Есепте. |720:х=20·4 у:6=120 |
|32 см 4 мм + 9 см 2 мм | |
| |4. Есепте. |
| |1 м 10 см – 60 см |

ІІІ. Үй тапсырмасы.

Күні: 4.05
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару. Өткенді қайталау.
Сабақтың мақсаты: Разрядтан екі рет өту арқылы көбейту және бөлудің жазбаша
тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру. 3-4 амалмен өрнек түрінде есептер
құрастыру және шығару дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Компьютер» ойынын ойнау.
|900-783 |234х3 |277х3 |
|539+295 |98х9 |520/5 |
|701-568 |996/2 |600/4 |
|677+69 |408/3 |732/6 |
|1000-53 |140х4 |840/4 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Есептер шығару. Өткенді қайталау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы фигураның боялған бөлігінің ауданын табу.
3-тапсырмадағы есептерді әртүрлі тәсілмен шығару.
4-тапсырмадағы есепті шығару.
Сергіту сәті.
5-тапсырмадағы өрнектерді есептеп, дұрыстығын тексеру.
«Тир» ойынын ойнау.
ІІІ. Ой толғау.
Математикалық диктант (жауабын дәптерге жазу).
- көшеттерді суғару үшін әрқайсысы 65 литрлік 4 бөшке суға толтырылды.
195 литрі жұмсалғанда, қанша литр су қалды?
- әр қатарға 5-тен b түп қарақат отырғызылды. Ал b түп қызыл қарақат әр
қатарға 6-дан отырғызылды. Барлығы қанша қатар қарақат отырғызылды?
- Бақшаға қияр көшетінен 3 есе артық болатын 135 түп қызанақ көшеті
отырғызылды. Барлығы қанша түп көшет отырғызылды?
- екіден бір бөлігі 4 см-ге тең кесінді сыз;
- сегізден бір бөлігі 5 мм-ге тең кесінді сыз;
- екіден бір бөлігі 15 мм-ге тең кесінді сыз.
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 166-бет. №6
Күні: 6.05
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау
Сабақтың мақсаты: Жазбаша есептеу алгоритмін меңгеру деңгейін тексеру.
Құрама есептер, күрделі теңдейлер шығара алу, бір өлшем бірлігін
басқаларына ауыстыру дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- 45 пен 2-нің көбейтіндісінің мәнін тап.
- Белгісіз санды 50 есе кеміткенде, 7 шықты. Белгісіз санды тап.
- Белгісіз санды 9-ға арттырғанда, 270 шықты. Белгісіз санды тап.
- 450 саны 50-ден нешеге артық?
- 930 саны 30-дан неше есе артық?
- 340-ты 2 есе арттыр.
- 600-ден белгісіз санды азайтқанда 480 шықты. Қандай сан азайтылды?
- 300 теңгеге 50 теңге тұратын неше маркер сатып алуға болады?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы кесте бойынша өрнектер құрастыру және шығару. Олардың мәнін
табу.
3-тапсырмадағы өрнектер бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
4-тапсырмадағы өрнектерді есептеу.
Сергіту сәті.
ІІІ. Ой толғау.
Математикалық диктант.
- 170 пен 30-дың қосындысын 5 есе арттыр;
- 32 мен 20-ның көбейтіндісінен 200-ді азайт;
- 410 мен 2-нің көбейтіндісінің мәнін тап;
- Қалдықпен бөлуді орында: 48/5, 86/9;
- 230 бен 2-нің көбейтіндісінен 200-ді азайт;
- Бөліндісінің мәні 6-ға, ал қалдық 2-ге тең болса, онда қандай санды 5-
ке бөлдік?
- Қай тапсырмаларды орындау қиын болды? Не себептен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 168-бет. №5
Күні: 7.05
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау
Сабақтың мақсаты: Жазбаша есептеу алгоритмін меңгеру деңгейін тексеру.
Құрама есептер, күрделі теңдейлер шығара алу, бір өлшем бірлігін
басқаларына ауыстыру дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- 23 пен 7-нің қосындысын 4-ке көбейт;
- 14 пен 6-ның көбейтіндісін 5-ке арттыр;
- Қай санды 6-ға бөлгенде, бөліндінің мәні 7-ге, ал қалдық 2-ге тең
болады?
- 21 мен 40-тың көбейтіндісін 300-ге арттыр;
- 36 мен 9-дың бөліндісін 120 есе арттыр;
- 600-ден 102 мен 3-тің көбейтіндісін азайт;
- белгісіз санға 154-ті қосқанда, 400 саны шықты. Белгісіз санды тап.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
6-тапсырмадағы логикалық тапсырманы орындау.
7-тапсырмадағы фигуралардың ауданын табу.
8-тапсырмадағы логикалық тапсырманы орындау.
Тапсырма: а) Фигуралардың боялған бөліктерінің аудандарын табу.

ә) Фигуралардың периметрін тап.
б) Фигураның көлемін тап.

ІІІ. Ой толғау.
- Қай тапсырманы орындау қиынға соқты? Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. Көбейту кестесін қайталау.
Күні: 10.05
Сабақтың тақырыбы: №7 бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты: Жазбаша есептеу алгоритмін меңгеру деңгейін, оқушылардың
білім, білік, дағдыларын тексеру. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін
дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|900/2 |290х2 |
|15х30 |320/2 |
|202х3 |460/2 |
|102х2 |350/7 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «№7 бақылау жұмысы» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
1-нұсқа 2-нұсқа
|1 |а) Есепте. |1|а) Есепте. |
| |19·4 | |16·6 707:7 |
| |505:5 | |802:2 42·4 |
| |903:3 23·4 | |420+230·2 |
| |820-120·3 | |960:(270:90) |
| |8·(360:90) | |ә) Өрнектерді баған түрінде жазып,|
| |ә) Өрнектерді баған түрінде жазып,| |есепте. |
| |есепте. | |650+195 630-456 |
| |456+198 802-456 | |442:2 114·2 |
| |669:3 224·4| | |
|2 |Есепті шығар. |2|Есепті шығар. |
| |Жиһаз жасайтын фабрикаға | |Қораптан 110 шардан 3 рет алғанда,|
| |әрқайсысында 120 метрден 4 орам | |онда тағы 57 шар қалды. Қорапта |
| |мата әкелінді. Оның 192 метрі | |неше шар болды? |
| |жұмсалды. Неше метр мата қалды? | | |
|3 |Теңдеуді шеш. |3|Теңдеуді шеш: |
| |30·х=960 | |х·40=480 |
| |х+230=50·9 | |х·50=900-450 |
|4 |Берілген өлшем бірліктерімен |4|Берілген өлшем бірліктермен |
| |көрсет. | |көрсет. |
| |6 сағ 10 мин =  мин | |125 мин =  мин  сағ |
| |3 сағ 30 мин =  мин | |360 с =  мин |
| |3 мин 40 с =  с | |2 тәул. 3 сағ. =  сағ |
| |3 мин 45 с =  с | |3 мин =  с |
|5 |*Әртүрлі екі тіктөртбұрыштың |5|*Әртүрлі екі тіктөртбұрыштың |
| |ауданы бірдей – 180 см2. Олардың | |ауданы бірдей – 360 см2. Олардың |
| |қабырғаларының ұзындығы неге тең | |қабырғаларының ұзындығы неге тең |
| |болады? | |болады? |
| |1) AB= 2) BC= | |1) AB= 2) BC= |
| |KL= LM= | |KM= MN= |

ІІІ. Үй тапсырмасы. «Периметр», «Аудан» тақырыптарын қайталау.
Күні: 10.05
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау.
Сабақтың мақсаты: Жазбаша есептеу алгоритмін меңгеру деңгейін тексеру.
Құрама есептер, күрделі теңдейлер шығара алу, бір өлшем бірлігін
басқаларына ауыстыру дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- Асханаға әрқайсысында 24 килограммнан 2 жәшік қияр және 30 килограмдық
бір жәшік қызанақ әкелінді. Асханаға барлығы неше килограмм көкөніс
әкелінді?
- Анасы 4 кесеге 448 теңге төленді. Осындай 3 кесе неше теңге тұрады?
- Балалар шипажайына әрқайсысы 6 кг-нан 12 жәшік құлпынай және әрқайсысы
7 кг-нан 11 жәшік таңқурай әкелінді. Шипажайға барлығы неше килограмм
жидек әкелінді?
- Мектептің үш сыныбында 68 бөлме өсімдігі өсірілген. Біріншісыныпта 13,
ал екінші сыныпта одан 3 есе артық бөлме өсімдігі бар. Үшінші сыныпта
неше бөлме өсімдігі бар?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырмадағы амалдарды орындау.
3-тапсырмадағы өрнектер арқылы есептер құрастыру және оларды шығару.
4-тапсырмадағы теңдеулерді шешу.
6-тапсырмадағы кесте бойынша өрнектер жазу және олардың мәнін табу.
Сергіту сәті.
ІІІ. Ой толғау.
«Волейбол» ойынын ойнау.

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 170-бет. №5
Күні: 11.05
Сабақтың тақырыбы: Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау.
Сабақтың мақсаты: Жазбаша есептеу алгоритмін меңгеру деңгейін тексеру.
Құрама есептер, күрделі теңдейлер шығара алу, бір өлшем бірлігін
басқаларына ауыстыру дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
а) Есепті шығару.
Тіктөртбұрыштың ұзындығы 306 см, ені одан 2 есе кем. Осы тіктөртбұрыштың
периметрін тап. Нәтижесін метрмен және сантиметрмен өрнекте.
ә) Кесте бойынша есеп құрастыру, оны шығару.
|Блокнот |Маркер |Желім |Ұштағыш |Сызғыш |
|180 теңге |75 теңге |32 теңге |28 теңге |18 теңге |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
7-тапсырмадағы өлшемдер бойынша кесінділер сызу.
8-тапсырмадағы есепті теңдеу құру арқылы шығару.
Тапсырма: амалдарды орындау.
|139х|123х|747+|600-|279/|
|2 |4 |98 |64 |9 |
|301х|114х|555-|74+6|209х|
|2 |6 |67 |35 |2 |
|406/|357/|990-|639-|324/|
|2 |7 |59 |364 |3 |
|426/|123/|144+|273+|816/|
|6 |3 |88 |82 |8 |
|960/|280/|310х|240х|108х|
|3 |2 |3 |3 |4 |
|236 |228 |222 |227 |229 |
|232 |221 |237 |239 |231 |
|224 |238 |225 |234 |220 |

226
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «1000-ға дейінгі сандар нумерациясы»
болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырмадағы сандарды көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.
3-тапсырмадағы сандарда неше бірлік, неше ондық, неше жүздік бар екенін
анықтау.
4-тапсырмадағы тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін табу.
5-тапсырмадағы килограммдарды центнермен өрнекте.
Сергіту сәті.
ІІІ. Ой толғау.
Өздік жұмысы.
Кестені толтыру.
|Сан |Жүздік |Ондық |Бірлік|Разрядтық қосылғыштардың қосындысы |
|826 | | | | |
|578 | | | | |
|802 | | | | |
|584 | | | | |
|897 | | | | |

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 172-бет. №6,7,8
Күні: 14.05
Сабақтың тақырыбы: Кестелік және кестеден тыс көбейту және бөлу
Сабақтың мақсаты: Кестелік және кестеден тыс көбейту дағдыларын жетілдіру.
2-3 амалды өрнектерді шығару, тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін анықтау
дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Компьютер» ойынын ойнау.
|14 |8 |12 |4 | | |14 |8 |12 |4 |
|10 |23 |1 |15 | | |10 |23 |1 |15 |
|3 |17 |21 |7 | | |3 |17 |21 |7 |
|19 |6 |9 |11 | | |19 |6 |9 |11 |
|24 |2 |16 |22 | | |24 |2 |16 |22 |
|13 |20 |5 |18 | | |13 |20 |5 |18 |

Шарты: Екі оқушы 1-ден 24-ке дейін дауыстап сана бастайды. Жарысқа
қатысушылар әрқайсысы санды кестеден тауып, көрсеткен кезде ғана санды
дауыстап айтады. Соңғы санды кім бірінші тапса, сол жеңеді.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кестелік және кестеден тыс көбейту және
бөлу» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырманы ауызша орындау.
2-тапсырмадағы өрнектерді әртүрлі тәсілдермен есептеу.
3-тапсырмадағы тіктөртбұрыштың ауданы мен периметрін табу.
4-тапсырмадағы есептерді шығару.
6-тапсырмадағы амалдарды тақтаға орындау.
Сергіту сәті.
5-тапсырмадағы есепті әртүрлі тәсілдермен шығару.
ІІІ. Ой толғау.
Тапсырма: Берілген сандарды пайдаланып, үш таңбалы сандар жазу.
2, 4, 5
- Бүгінгі сабақта қай тапсырманы орындау қиынға соқты?
- Неліктен?
- Қай тапсырманы орындау жеңіл болды?
- Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 174-бет. №7, 8

Күні: 16.05
Сабақтың тақырыбы: Есептеудің жазбаша тәсілдері
Сабақтың мақсаты: Жазбаша көбейту және бөлуді орындау дағдыларын бекіту.
Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
«Иә-жоқ» математикалық диктанты.
- Көпбұрыштың ауданы – бұл оның қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы.
- Шаршының периметрін табу үшін оның қабырғаларын 4 есе арттыру керек.
- Аудан метрмен өлшенеді.
- Кілемнің ауданы 36 м2. Кілемнің ұзындығы 9 м. Ені 3 м.
- Тіктөртбұрыш пішінді жердің ұзындығы 10 м, ені 5 м. Осы жерді қоршау
үшін 30 м дуал керек.
- Шаршының ауданын табу үшін қабырғасын өзіне көбейту керек.
- Тіктөртбұрыштың ені 2 см, ұзындығы 9 см. Тіктөртбұрыш тең екіге
бөлінді. Әр үшбұрыштың ауданы 9 см2.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Есептеудің жазбаша тәсілдері» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы сандарда неше жүздік, неше ондық, неше бірлік бар екенін
анықтау.
2-тапсырмадағы амалдарды орындау, дұрыстығын тексеру.
3-тапсырмадағы кесте бойынша есептер құрастыру.
4-тапсырмадағы есептерді шығару.
Сергіту сәті.
5-тапсырмадағы амалдарды есептеу.
ІІІ. Ой толғау.
Тапсырмаларды ауызша орындау:
- Әкесі 35 жаста, ал ұлы одан 7 жас кіші. Сонда ұлы неше жаста?
- 15 теңгеге бірдей 3 дәптер сатып алынды. Бір дәптер неше теңге тұрады?
- 4 көйлек тігу үшін 12 м мата керек. Бір көйлекке неше метр мата
кетеді?
- Асханаға балалар жұптасып саппен барды. Барлығы – 16 адам. Сапта неше
жұп бала болды?
- 18 кәмпит балаларға үштен үлестірілді. Неше бала кәмпит алды?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 175-бет. №6, 7

Күні: 17.05
Сабақтың тақырыбы: Геометриялық шамалар. Уақыт, ұзындық, аудан, масса
Сабақтың мақсаты: Жазбаша көбейту және бөлуді орындау дағдыларын бекіту.
Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- Қыс айларының санына наурыз айының рет санын қос.
- Бес сөзіндегі әріптердің санына адамның қолындағы шынашақтардың санын
қос.
- Бала ұйықтауға кешкі сағат 9-да жатты. Ол тек үш сағаттан кейін ғана
ұйықтады. Ол нешеде ұйықтады?
- Бейсенбінің аптадағы рет санын төрт мысықтың құйрықтарының санына
көбейт.
- Жандарбек деген баланың есіміндегі әріптердің санын осы есімдегі
буындардың санына қос.
- Шаршы пішіндес үстелдің қабырғаларының санына дөңгелек үстелдің
бұрыштарының санына қос.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Геометриялық шамалар. Уақыт, ұзындық,
аудан, масса» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырмадағы амалдарды тақтаға орындау.
4-тапсырмадағы есептерді шығару.
5-тапсырмадағы сурет бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
6-тапсырмадағы өлшемдер бойынша фигуралар сызу.
Сергіту сәті.
8-тапсырмадағы а) фигуралардың ауданын есептеу.
ІІІ. Ой толғау.
Математикалық диктант.
- 60 пен 40 сандарының қосындысын 3 есе арттыр;
- 35 пен 155 сандарының қосындысынан 200-ді азайт;
- 900 бен 90 сандарының айырмасын 90-ға бөл;
- 132 мен 396 сандарының қосындысын 3 есе кеміт;
- 1000 мен 450 сандарының айырмасынан 200 бен 250 сандарының қосындысын
азайт.
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 176-бет. №3, 8(ә,б)
Күні: 18.05
Сабақтың тақырыбы: Периметр. Аудан. Көлем. Өздік жұмысы №11
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру.
Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Тапсырма: Фигураның периметрін және ауданын тап.

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Периметр. Аудан. Көлем. Өздік жұмысы
№11» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
1-нұсқа
2-нұсқа
|1.Амалды орында |1.Амалды орында |
|102х6+612:6 |105х8-630:6 |
|103х6+618:6 |108х6-648:6 |
|480:3+26х20 |846:2+ 380:5 |
|2. Есепті шартын құрып, шығар |2. Есепті шартын құрып, шығар |
|Қоймада 945кг картоп және 880кг |400г ұн, 250кг қант және 200г |
|орамжапырақ бар еді. Асханаға 247кг |сары майды араластырып, |
|картоп, 165кг орамжапырақ жіберілді.|қоспа жасап пісіргенде, 720г торт |
|Қоймада көкіністің әрқайсысынан |шықты. Дайындалған торт қоспадан |
|қанша килограмм қалды? |қанша жеңіл? |
|3.Периметрі мен ауданын тап. |3.Периметрі мен ауданын тап. |
|Тік төртбұрыштың ұзындығы 8 см ,ал |Тік төртбұрыштың ұзындығы 9 см, ал |
|ені |ені ұзындығынан 3 есе кем. Оның |
|ұзындығынан 4 есе кем. Оның |ауданы мен периметрін тап |
|периметрі мен ауданын тап. | |
|4. Периметрі мен ауданын тап. |4. Периметрі мен ауданын тап. |
|Тік төртбұрыш тәріздес бақшаның |Тік төртбұрыш тәріздес бақшаның ені |
|ұзындығы 60 м, ал ені одан 22 м |34 м, ал ұзындығы одан 36 м артық. |
|қысқа. |Бақшаның ауданын тап. |
|Бақшаның ауданын тап | |
|5. Теңдеулерді шеш |5. Теңдеулерді шеш |
|1500:(х+400)=3 |3600:(a-100)=6 |
|700-x=56x8 |63(80-a)=693 |

ІІІ. Үй тапсырмасы. 182-бет. №5,6

Күні: 20.05
Сабақтың тақырыбы: Алгебралық материалдар (теңдеулер, теңдіктер,
теңсіздіктер, өрнектер)
Сабақтың мақсаты: Теңдеу, теңдік және теңсіздік туралы білімдерін
жетілдіру. Алған білімдерін таныс және жаңа оқу жағдайларында пайдалануға
үйрету. Математика бойынша білім мен дағдыны меңгеру деңгейін тексеру.
Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- 7 саны 91-ден неше есе кем?
- 68 шығу үшін, 17-ні неше есе арттырады?
- 8 шығу үшін, 56-ны қаншаға бөлу керек?
- Бір кітапта 40 бет, ал екінші кітапта 10 бет. Бірінші кітапта екінші
кітапқа қарағанда неше бет артық?
- Тіктөртбұрыш пішінді журналдың мұқабасының ені 10 см, ұзындығы 20 см.
Осы тіктөртбұрыштың периметрін тап.
- Азайғыш 1000, азайтқыш 450. Айырманың мәнін тап.
- Бөлгіш 320. Бөліндінің мәні 4. Бөлінгіш нешеге тең?
- Санның төрттен бір бөлігі 60-қа тең. Сан неге тең?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Алгебралық материалдар» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы кестені толтыру.
2-тапсырмадағы тапсырма бойынша теңдеулер жазып, оны шешу.
3-тапсырмадағы өрнектерді пайдаланып, тура теңдіктер және теңсіздіктер
жазу.
4-тапсырмадағы есепті теңдеу құру арқылы шығару.
6-тапсырмадағы есепті әртүрлі тәсілдермен шығару.
Сергіту сәті.
5-тапсырмадағы амалдарды орындау.
ІІІ. Ой толғау.
- Теңдеу дегеніміз не?
- Теңсіздік дегеніміз не?
- Өрнек дегеніміз не?
- Теңдік дегеніміз не?
- Қай тапсырманы орындау қиынға соқты? Неліктен?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 187-бет. №7, 8
Күні: 21.05
Сабақтың тақырыбы: Есептер шығару
Сабақтың мақсаты: Есептердің әр түрін шығару біліктілігін жетілдіру.
Есептеу дағдыларын дамыту. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін
дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- Газет 15 теңге тұрады. Осындай 4 газет неше тұрады?
- Бақтиярда 100 теңге болды. Ол 55 теңгеге журнал алды. Оның неше
теңгесі қалды?
- 200 теңгеге бірдей 5 ашықхат сатып алынды. Бір ашықхаттың бағасы неше?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Есептер шығару» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Тест тапсырмаларын орындау.
|1.Әр есептің шешуіне амал таңда. |3.48:6=□ өрнегіне есеп таңда және |
|а)Жоғарғы сөреде 96 кітап, төменгі |нөмірін белгіле. |
|сөреде 24 кітап бар. Жоғарғы сөреде |а) Бір себетте 48 алма, ал |
|кітап неше есе артық? |екіншісінде 8 есе кем. Екінші |
|1)+ 2)- 3) · |себетте неше алма бар? |
|4): |ә) Толқында 48 жаңғақ бар. Ол |
|ә) Концертке 27 әнші қатысты. |жаңғақты інісіне берді. Толқында |
|Бірнеше әнші ән орындағаннан кейін |неше жаңғақ қалды? |
|сахнаға шықпаған 12 әнші қалды. Неше|б) Аспазшы 48 самсаны 6-дан |
|әнші ән орындады? |тәрелкелерге бөліп салды. Ол үшін |
|1)+ 2)- 3) · |неше тәрелке керек? |
|4): |а) ә) б) |
|2.Әр тапсырма үшін дұрыс жауабын | |
|тап. | |
|а) Альбомда фотосурет жапсыру үшін | |
|68 бет бар. 34 бетке сурет | |
|жапсырылған болса, бос неше бет бар?| |
|1)2 бет 2)34 бет | |
|3)102 бет | |
|ә) Үлкен гүл алаңына 60 қызғалдақ, | |
|ал кіші гүл алаңына 15 қызғалдақ | |
|отырғызылды. Кіші гүл алаңына үлкен | |
|гүл алаңына қарағанда неше гүл кем | |
|отырғызылды? | |
|1)75 гүл 2)5 гүл 3) | |
|45 гүл | |

ІІІ. Үй тапсырмасы. 188-бет. №5,7

Күні: 23.05
Сабақтың тақырыбы: 1000-ға дейінгі сандар нумерациясы. Өткенді пысықтау
Сабақтың мақсаты: Есептердің әр түрін шығару біліктілігін жетілдіру.
Есептеу дағдыларын дамыту. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін
дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
Математикалық диктант.
- Кітаптың 100 беті, журналдың 25 беті бар. Журналда кітапқа қарағанда
неше бет кем?
- Сара 30 бет оқып бітірді. Бұл барлық кітаптың үштен бір бөлігін
құрайды. Кітапта неше бет бар?
- Мирас 65 теңгеге альбом, 70 теңгеге қарындаш сатып алды. Мирас қанша
теңге жұмсады?
- Мектеп үшін 90 парта сатып алынды. Бұл мұғалімнің үстелінен 10 есе
артық. Мектепке неше мұғалім үстелі алынды?
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «1000-ға дейінгі сандар нумерациясы.
Өткенді пысықтау» болмақ.

ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы суреттер бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
2-тапсырмадағы есепті әртүрлі тәсілдермен шығару.
3-тапсырмадағы кесте бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
4-тапсырмадағы есептерді әртүрлі тәсілдермен шығару.
Сергіту сәті.
5-тапсырмадағы есепті шығару.

ІІІ. Ой толғау.
1-тапсырма: Сандарды разрядтық қосылғыштардың түрінде жазу.
790, 709, 795, 970, 907, 979, 890, 954
2-тапсырма: 4,6,8 цифрларын пайдаланып, бірнеше үш таңбалы сандар жазу.
- Бүгінгі сабақта қай тапсырманы орындау қиынға соқты?
- Неліктен?
- Қай тапсырманы орындау жеңіл болды?
- Неліктен?

ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
Ү. Үй тапсырмасы. 192-бет. №6,7
Күні: 24.05
Сабақтың тақырыбы: №8 бақылау жұмысы
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың білім, білік, дағдыларын тексеру. Логикалық
ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, алғырлыққа,
тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «№8 бақылау жұмысы» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.

1-нұсқа 2-нұсқа

|1 |Есепте: |1|Есепте: |
| |654-459 284:2 | |494+219 807-659 |
| |982-653 132·3 | |693:3 142·2 |
| |720:90·6 | |210·3-90·2 540:60·7 |
| |180·3-80·3 | | |
|2 |Есепті шығар. |2|Есепті шығар. |
| |Ара ұясының бірінен 140 кг бал, | |Қыздар 140 кг қияр, ұлдар 160 кг |
| |екіншісінен 210 кг бал жиналды. | |қияр жинады. Қиярдың барлығын |
| |Барлық бал әрқайсысы 7 кг болатын | |жәшіктердің әрқайсысына 20 кг-нан |
| |ыдыстарға құйылды. Неше ыдыс қажет| |салды. Неше жәшік қажет болды? |
| |болды? | | |
|3 |Теңдеуді шеш. |3|Теңдеуді шеш. |
| |х-23=125·4 | |у·2=450+372 |
| |у·30=1000-730 | |х:7=810:9 |
|4 |Қабырғалары 4 см және 3 см болатын|4|Қабырғалары 5 см және 4 см болатын|
| |тіктөртбұрыш сал. Оның периметрі | |тіктөртбұрыш сал. Оның периметрі |
| |мен ауданын тап. | |мен ауданын тап. |
|5 |*Теңдік тура шығуы үшін бос |5|*Теңдік тура шығуы үшін бос |
| |торкөздерді толтыр. | |торкөздерді толтыр. |
| |·2-=40 | |·2+=39 |
| |·5+=67 | |·2-=20 |

ІІІ. Үй тапсырмасы. 181-бет. №3, 4

Күні: 25.05
Сабақтың тақырыбы: Кестелік және кестеден тыс көбейту және бөлу. Білімді
қорытындылау
Сабақтың мақсаты: 3-сыныпта математика пәні бойынша алған білім, білік,
дағдыларын бекіту. Логикалық ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Шапшаңдыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
а) Ұйымдастыру кезеңі.
ә) Үй тапсырмасын тексеру
б) Жаңа сабақ
І. Қызығушылығын ояту.
1-тапсырма: Кесте бойынша есептер құрастыру және оларды шығару.
|а |17 см |9 дм |5 м |24 мм |
|b |3 см |8 дм |? |9 мм |
|h |2 см |? |5 м |3 мм |
|V |? |720 дм3 |75 м3 |? |

2-тапсырма: «Қай қатар жылдам?» ойынын ойнау.
|(910-310):6 |(360+180):6 |
|930:30·4 |(620+190):9 |
|360+180:6 |65+650:5 |

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Кестелік және кестеден тыс көбейту және
бөлу. Білімді қорытындылау» болмақ.
ІІ. Мағынаны ажырату.
Оқулықпен жұмыс.
1-тапсырмадағы суреттер бойынша есепті шығару.
2-тапсырмадағы фигуралардың боялған бөліктерінің ауданын табу.
3-тапсырмадағы амалдары орындау.
4-тапсырмадағы жер телімінің ауданын табу.
5-тапсырмада берілген өлшемдер бойынша кесінділер сызу.
Сергіту сәті.
6-тапсырмадағы суреттер бойынша теңдіктер жазу.
ІІІ. Ой толғау.
Логикалық тапсырмаларды орындау.
- Мен бір санды ойладым, оған 5-ті қостым, сонда 60 шықты. Мен қандай
сан ойладым?
- 73-тің ойлаған саннан 23-і артық. Қандай сан ойладым?
- 6-ның белгісіз саннан 39-ы кем. Белгісіз сан нешеге тең?
- 58-дің ойлаған саннан 18-і кем. Қандай сан ойладым?
- Егер 62 саны ойлаған саннан 27-ге артық болса, ойлаған сан қанша?
- Математика пәнінің мақсаты қандай?
- 3-сыныпта нені үйрендік?
ІҮ. Бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау.
