Қолөнері кестеде

Қолөнер туралы түсинік
Кесте тігу өнері
Мақсаты : халқымыздың қолөнері, көркем тігістері туралы ұғымды қалыптастыру. Сабақтың міндеті : қолөнер тарауы бойынша алған мәліметтерді жинақтау, пысықтау. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Тақырып бойынша білімдерін толықтыру . Дамытушылық : танымдық қызығушылығын дамыту. Тәрбиелік : еңбекке тәрбиелеу, салт-дәстүрді құрметтеп, әсемдікке, эстетикалық талғамға тәрбиелеу. Сабақтың әдіс-тәсілдері : түсіндіру, сұрақ жауап, сарамандық. Сабақтың көрнекілігі : слайд, буклет, ине жіп түрлері, қайшы үлгі қағаз керілген мата, суреттер. Сабақтың турі : жаңа сабақ. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру : 1. Сыныптағы оқушыларды түгендеу. 2. Сыбаққа даярлау. 2. Үй тапсырмасы : ине жіп және біз, ою-өрнек салуды 5-сыныпта үйренгенбіз, сол себепті үйде қағазға ұнаған эскиздеріңді түсіріп келіңдер. 3. Мақсат қою кезеңі . 1. Қолөнер туралы түсінік. Кесте тігу өнері. 2. Бүгін сабағымызда халқымыздың қолөнер туралы мәлімет аламыз, көркем тігіс түрлерін тігу барысында толық меңгеруіміз, жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақтаймыз . 4. Жаңа сабақ. Қазіргі күнде ата-бабамыз ата-бабамыз айналысқан қандайда бір кәсібі болмасын өз маңызы мен қасиетін жоймаған, қайта түрленіп қазіргі заман талабына сай ерекшеленіп отыр. Қолөнер десек, онда оның көптеген түрлері бар :”құрақ құрау”, “кілем тоқу”, “түп киіз тоқу “, “сырмақ басу “, “кесте тігу “ сияқты . Әр халықтың өзіне тән өнері, тілі, салт-дәстүрі бар. Сол сияқты қазақ халқының қолөнерінің өмірге келуі халықтың көшпелі өміріне байланысты. Көшпелі болғанымен олардың рухани болмысы көшпелі болған емес . Біздің заманымызға бабаларымыздың өсиет үлгісі, өнері арқылы жеткен. Атадан баласына, анасынан қызына мирас болып келе жатқан -сәндік өнерінің өзі ұлттық мәдениетіміздің дамуына ықпал етеді. Аталарымыз қызымыз бен ұлымыз cегіз қырлы, бір сырлы болуын қадағалаған. Әсіресе қыз балаға: ине сабақтап, түйме қадау, кесте тігуді, ас пісіруді үйретсе, ұл балаларымызға таспа тілу, өрім тоқу, мал сою және мүшелеуді үйреткен. Бүгінгі күннің талабына сай қолөнер түрлері де сан алуан. Енді біз бүгінгі сабағымызда, соның ішінде кесте тігу өнеріне толық тоқталамыз. Кестелеу, көкемдеп тігу, ою-өрнектерін әшекейлеу. Кестені көңіл сызады, қол тігеді, көз сынайды дегендей, кесте тігудің алуан әдісі бар. ’’Біз кесте’’, ’’Гобелен’’, (көпіртпелі) кесте, ”Моншақпен кестелеу”(бисерлеу) дейміз. Тігіс түрлеріне келсек көркем тігіс түрлерін біз 5 сыныптан білеміз . ’’Егер мал таппақ болсаң қолөнерді үйренбек керек, мал жұтамайды, деп Абай атамыз өлеңмен кеңес беріп кеткен. Сұрақ. 1. Көркем тігіс түрлерін ата? Схема бойынша жұмыс.
2. Жоғарыдағы аталған көркем тігістер арқылы қандай кесте тұрін тігуге болады?
Жоғарыдағы аталған тігіс түрлерін кестелерді тіккенде пайдаланамыз. Моншақ кестеге келетін болсақ, моншақпен тігілген бұйымды көркемдеуге болады. Сызылған суреттің ішін моншақпен толтырып шықсақ онда ерекше көрініс береді. Бисер тоқу өнері өте нәзіктікті, әдемілікті, шыдамдылықты талап етеді. Ең алғаш ‘’бисер’’ атауы-Египет елімен байланысты. Оның атауы арабтың ‘’бусра’’ немесе ‘’бусер’’ деген сөзінен шыққан, мағынасы‘’жалған маржан’’. Рим империясы Египет елін басып алғанда әйнек өндіру Рим еліне өтеді, кейІн ол шеберлер арқылы жан-жақта тарап, әлемге бисер атауы мәлім болады. Ал сендер бисермен тігілген қандай бұйымдары, киімдері білесіндер? Сәукеле, камзол, сөмке, коптеген киімдерді өрнектеуге болады. Баспа кестеге келетін болсақ, ою-өрнек ғасырлар бойы дамып келе жатқан өнер туындысы. Қай қолөнер түрін алатын болсақ та, белгілі бір тәртіппен орналасқанын байқау қиын емес. Біздің ата-бабаларымызлық ерте кезде сызып, жаза алмаса да, геометриялық фигураларды дұрыстап орыналастыра білген. Шеберлер ою-өрнектерді өз дәуіріне қарай лайықтап пайдаланған. Қандай ою-өрнек түрлерін білесіндер? Қолөнер туындысына саяхат. Мінеки мына алдарыңда тұрған кесте түрлеріне назар аударыңдар. (Ондағы ою-өрнектерге тоеділық тоқталу) Ою-өрнектерді көрсетіп, оқушылар оған толық жауап бер Сарамандық жұмыс (1-сурет) кесте түрлері ою-өрнек түрлері
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz