Тірек тапсырмалары

Күні: 12. 10.
Сыныбы: 9-сынып.
Сабақтың тақырыбы : Ньютонның үшінші заңы
Сабақтың мақсаты:
1) Білімділік: Ньютонның бірінші, екінші заңдарына, күш, масса, үдеу туралы білімдеріне сүйене отырып, динамиканың іргелі заңы болып табылатын Ньютонның үшінші заңын түсініп білу.
2) Дамытушылық: Ньютон заңдарының табиғатта және техникада қолданысы туралы мәліметтер арқылы оқушылардың интелектісін дамыту, теорияны практикамен ұштастыра білу .
3) Тәрбиелік: білімді өздігінен меңгеру барысында іздене білуге, өз ой- пікірін айта отырып, ой қорыта алуға баулу.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі : Қараевтың саралап деңгейлеп оқыту технологиясын пайдалану, иллюстративті, зерттеу, сұрақ-жауап, практикалық.
Сабақтың көрнекілігі: И. Ньютон портреті, тірек тапсырмалар мен деңгейлік тапсырмалар, арбашалар, екі дана динамометр, ұзындығы 200 мм жіп, таразы, суы бар стакан, қарындаш, флипчарт, плакат.
Сабақтың кезеңдері:
1) Ұйымдастыру
2) Үй тапсырмасын тексеру
3) Сабақ мақсатымен таныстыру
4) 1-кезең. Тірек тапсырмасы
5) 2-кезең. Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру
6) Үйге тапсырма
7) 3-кезең. Деңгейлік тапсырмалар
8) Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы:
1. Оқушылармен амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.
2. Үйге берілген : 9-жаттығу ( 1-4), 10-жаттығу (1-4) есептердің шығарылуын тексеру
Интерактивті тақтада сәйкестендіру тестін орындау арқылы үй тапсырмасын бекіту:
1. Күш
2. Масса
3. Үдеу
4. Ауырлық күші
5. Үйкеліс күші
6. Серпімділік күші
m
F
Fa
a
F серп
Ғ үйк
Н
Кг
м/с 2
м/с
м
с
=F/a
=ma
=Δυ/Δt
=mg
=μmg
=κΧ
3. Сабақтың мақсаты: Ньютонның үшінші заңы F 1 =-F 2 болатындығына көз жеткізіп, осы заңның ерекшеліктерін білу.
Ұстаным: «Біле бер қанша білсең - тағы тіле,
Жетерсің мақсатыңа біле, біле» Жүсіп Баласағұн
4. 1-кезең. Тірек тапсырмалары.
Еске түсіріңдер!
a) ә) б) в) г)
a) Жер - тірек әсері, ә) Жер - жіп әсері, б) Жер - су әсері, в) Жер -ауа әсері, г) Жұлдыздан әрі
υ= 0 υ=const
тыныштықта түзусызықты қозғалыс
5. 2-кезең. Жаңа тақырыпты өздігінен меңгеру.
1) Эксперимент жасау арқылы Ньютонның үшінші заңын тексеріп көріңдер.
Жұмыстың мақсаты: Ньютонның үшінші заңын тексеру.
Құрал-жабдықтар: динамометр - 2 дана; ұштары тұзақталып байланған ұзындығы 200 мм жіп.
Жұмысты орындау тәртібі:
1. Динамометрлерді жіппен біріктіріңдер де, оны созып тартыңдар.
2. Мына сұрақтарға жауап беріңдер:
а) сол жақтағы динамометр жіпке қандай күшпен әрекет етеді?
ә) оң жақтағы динамометр жіпке қандай күшпен әрекет етеді?
Жасалған тәжірибеден қандай қорытынды шығаруға болады?
Көптеген бақылаулар мен тәжірибеден қорытынды:
1) Екі дене алайық. Олар бір - бірімен әрекеттеседі.
2) Түсірілген күштердің бағыттары қарама - қарсы.
3) a 1 /a 2 = m 2 /m 1; a 1 m 1 = a 2 m 2 ; F 1 =- F 2 .
F 1 - әрекет етуші күш, F 2 - қарсы әрекет етуші күш деп атайды. Осыдан заңдылықты тұжырымдау керек. Әрекет етуші күшке әрқашан тең қарсы әрекет етуші күш бар болады. Басқаша айтқанда, денелердің бір - біріне әрекет етуші күштер модулі бойынша өзара тең және бағыттары қарама - қарсы.
Табиғаттағы және техникадағы күштер туралы плакаттағы суреттер арқылы Ньютонның үшінші заңының ерекшеліктері атап көрсету.
НН
Екі
6. Бекіту тапсырмалары.
1. Егер екі адам 120 Н күшпен екі жаққа керіп тартса, 150 Н кері күшке шыдайтын арқан үзіле ме?
2. Екі дене өзара әрекеттескен кезде пайда болатын күштер бірін -бірі теңгеруі мүмкін бе?
7. Үйге тапсырма:
§13. 11-жаттығу (1, 2)
8. 3-кезең. Деңгейлік тапсырмалар.
1-деңгей ( 5 балл)
1. Екі дене өзара әрекеттескен кезде күштердің табиғаты әртүрлі болуы мүмкін бе?
2. Ішінде суы бар стақан таразыға қойылып теңгерілді. Егер суға қарындашты салып, стақанға тигізбей қолымен ұстап тұрса, таразының тепе - теңдігі бұзыла ма?
2-деңгей ( 10 балл)
1. Ішінде тарту күші 15 кН болатын трактор тіркемеге 0, 5 м/с 2 үдеу береді. Тарту күші 60 кН-ға жеткізетін трактор сол тіркемеге қанша үдеу береді?
2. 120 Н күш денеге 6, 4 м/с 2 үдеу береді. Осы денеге қандай күш 8 м/с 2 үдеу бере алады?
3-деңгей ( 15 балл)
1. «Арқан тарту» ойынында жеңуші топ Ғ А күшпен, ал жеңіліп жатқан топ Ғ В күшпен тартады. Демек, бұл қандай күштердің қатынасына тең?
2. 6 м/с жылдамдықпен қозғалып келе жатқан массасы 2 т автокөлік 6000 Н күштің әрекетінен тежеледі. Автокөліктің үдеуі қандай?
9. Қорытындылау, бағалау.
Бірінші деңгейді барлық оқушы орындау арқылы 5 ұпай жинап, мемлекеттік стандарттың минималды көлемін меңгереді, яғни, , 3,, деген баға алады.
Екінші деңгейді орындаған оқушы 10 ұпай жинап, , , 4,, деген баға алады.
Үшінші деңгейді орындаған оқушы 15 ұпай жинайды да, , 5,, деген баға алады.
Күш туралы мақал - мәтелдер:
- Қандай күш бірді жығады? Қандай күш мыңды жығады?
- Қолды қол жуады.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz