Санды теңсіздіктер

6 сынып.
Бақылау жұмысы №1
Сабақтың тақырыбы: Пропорция.
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру.
А
1. Қатынастарды қысқартып, оған тең қатынасты жазыңдар:
; 36 : 20; 21 : 56.
2. 9; 28; 4; 63 сандарынан пропорция құрыңдар.
3. Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар:
═; 12, 5 : 15 ═ х : 6
А. 7; В. 5; С. 12; Д. 10
4. 16 кг қоспада 6, 4 кг темір бар. Осындай неше килограмм қоспада 2, 4 кг темір бар?
А. 3, 2 кг; В. 6 кг; С. 7, 5 кг; Д. 5 кг.
5. АВ кесіндісін С нүктесі АС және СВ кесінеділерне бөледі. АС кесіндісінің СВ кесіндісіне қатынасы 7 : 3 қатынасындай . АС кесіндісі СВ кесіндісінен 8 см ұзын. АВ кесіндісі неше сантиметр?
А. 20см; В. 14 см; С. 15, 6 см; Д. 30 см.
1. Қатынастарды қысқартып, оған тең қатынасты жазыңдар:
; 36 : 30; 64 : 72
2. 7; 24; 21; 8 сандарынан пропорция құрыңдар.
3. Пропорцияның белгісіз мүшесін табыңдар:
═; 3 : 8 ═ х : 20
А. 5; В. 7, 5; С. 9; Д. 6, 5
4. 9 кг қоспада 1, 5 кг мыс бар. Осындай 1, 8 кг қоспада қанша мыс бар?
А. 0, 6 кг; В. 0, 8 кг; С. 0, 3 кг; Д. 0, 9 кг.
5. АВ кесіндісін С нүктесі АС және СВ кесінеділерне бөледі. АС кесіндісінің СВ кесіндісіне қатынасы 3 : 5 қатынасындай . СВ кесіндісі АС кесіндісінен 4 см ұзын. АВ кесіндісі неше сантиметр?
А. 17 см; В. 16 см; С. 24 см; Д. 32 см.
Бақылау жұмысы №2
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандар
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру.
А
І нұсқа
1. Бірлік кесінді ретінде дәптердің 2 тор көзінің ұзындығын алып, координаталық түзу сызыңдар:
•Координаталық түзуде А(-1), В(5) және С(-4) нүктелерін белгілеңдер:
•Координаталары А, В және С нүктелерінің координаталарына қарама-қарсы сан болатын Д, Е және F нүктелерін белгілеп, оларды координаталарымен жазыңдар.
2. Егер: 1) -n= - (8+2, 7) ; 2) -n= болса, n-нің мәнін табыңдар.
3. Координаталық түзуде:
•-5, 1 және 7, 3 сандарының арасындағы барлық бүтін сандарды жазыңдар;
•-3, 5 саны қандай көршілес екі бүтін сандар аралығында кескінделеді?
4. Х-ті табыңдар:
1) 2) 3)
5. Сандарды салыстырып, нәтижесін «» немесе «» белгісімен жазыңдар:
1) -3 және 0; 2) -4, 9 және 2, 7; 3)
6. Есептеңдер:
1) ; 2) 3)
А
II нұсқа
1. Бірлік кесінді ретінде дәптердің 2 тор көзінің ұзындығын алып, координаталық түзу сызыңдар:
•Координаталық түзуде А(-2), В(3) және С(-5) нүктелерін белгілеңдер:
•Координаталары А, В және С нүктелерінің координаталарына қарама-қарсы сан болатын К, L және P нүктелерін белгілеп, оларды координаталарымен жазыңдар.
2. Егер: 1) -= - (10-3, 9) ; 2) - = болса, -ның мәнін табыңдар.
3. Координаталық түзуде:
•-4, 8 және 8, 5 сандарының аралығындағы барлық бүтін сандарды жазыңдар;
•-5, 6 саны қандай көршілес екі бүтін сандар арасында кескінделеді?
4. Х-ті табыңдар:
2) 2) 3)
5. Сандарды салыстырып, нәтижесін «» немесе «» белгісімен жазыңдар:
1) -5 және 0; 2) -8, 2 және 3, 1; 3)
6. Есептеңдер:
2) ; 2) 3)
6 сынып
Бақылау жұмысы №3 ( І тоқсандық )
Сабақтың тақырыбы: Қатынас. Пропорция. Рационал сандарды қосу.
Сабақтың мақсаты Оқушылардың білімін тексеру.
Сабақтың барысы 1) Ұйымдастыру кезеңі.
А
1. Есептеңдер:
1) 14+(-6) ; 2) -3, 6 + (-5, 7) ; 3) -1, 2 + (-) +3
2. Өрнектің мәнін табыңдар
а) 9 - а, мұндағы а= 14;
ә) -в-5, 65, мұндағы в=4, 35;
в) 6, 32 - 8, 5 - n, мұндағы n = 4.
3. х-ті табыңдар:
׀х׀-9═15; 2) 2∙׀х׀═8; 3) ׀х׀+3═5.
4 . Картадағы 1 см-ге Жер бетіндегі 500 м қашықтық сәйкес келеді. Картаның масштабын табыңдар.
5. 24 кг картоптан 4, 2 кг крахмал алынды. 60 кг картоптан неше килограмм крахмал алынады?
А. 10, 9 кг; В. 9, 8 кг; С. 10, 5 кг; Д. 9, 6 кг.
1. Есептеңдер:
1) 18+(- 9) ; 2) -5, 2 + (-7, 6) ; 3) -2, 8 + (-) +4
2. Өрнектің мәнін табыңдар
а) 7 - n, мұндағы n = 5;
ә) - n - 6, 37, мұндағы n = 3, 63;
в) 5, 84 - 7, 6 - n, мұндағы n = 8.
3. х-ті табыңдар:
׀у ׀- 7 ═ 16; 2) 5∙ ׀у׀═ 35; 3) ׀у׀+6 ═ 10.
4 . Картадағы 1 см-ге Жер бетіндегі 750 м қашықтық сәйкес келеді. Картаның масштабын табыңдар.
5. 40 кг картоптан 30 кг крахмал алынды. 300 кг картоптан неше килограмм крахмал алынады?
А. 256 кг; В. 270 кг; С. 230 кг; Д. 225 кг.
6 сынып.
Бақылау жұмысы №5 (ΙΙ тоқсандық)
А
Сабақтың тақырыбы: Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру.
1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:
а) 16а+7∙(а+5) ; ә) 14а-3∙(8-а)
2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып, ықшамдаңдар:
ab + ас - аb; 2mn - 3n; xy + 3x; 6x + 2x - 7x.
3. Сыныптағы барлық оқушылар саны m, оның -і қыздар. Сыныпта неше қыз бар?
Есептің өрнегін жазып, өрнектің мәнін табыңдар. Мұндағы m═27.
4. Теңдеудің түбірін табыңдар:
23х-(14+9х) ═5х+13
5. Атасы Шолпан мен Маржанға әрқайсысына 120 тг-ден ақша берді. Қыздар ойын билеттерін сатып алды. Шолпан 2 ойын билетін сатып алды. Маржан 3 ойын билетін сатып алды. Шолпанда қалған ақша Маржандағы ақшадан 4 есе артық болды. Ойын билетінің бағасы неше теңге?
1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:
а) 6х+3∙(2х-7) ; ә) 6а-4∙(5а + 1)
2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып, ықшамдаңдар:
mx + my - mz; ny- 4y; mx - 5x; 3x - 10x - 6x.
3. Мараттың n тг ақшасы бар. Ол барлық ақшасының -іне кітар сатып алды. Марат неше теңгеге кітап сатып алды?
Есептің өрнегін жазып, өрнектің мәнін табыңдар. Мұндағы n ═280.
4. Теңдеудің түбірін табыңдар:
43х - (29+13х) ═14х+3
5. Бірінші сөредегі кітап екінші сөредегі кітап санынан 3 есе артық. Бірінші сөреден 28 кітапты алып, екінші сөреге қойғанда, екінші сөреде бірінші сөреге қарағанада 10 кітап артық болды. Алғашқыда екінші кітап сөресінде неше кітап болған?
6 сынып.
Сабақтың тақырыбы: Алгебралық өрнектер және оларды түрлендіру. Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу.
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру.
В
1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:
а) 6х -(2, 4 - х) +(1, 4 - 5х) ; ә) ∙(2х - у) - ( х + у)
2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып, ықшамдаңдар:
а) х + х, мұндағы х═5;
ә) ∙2а - (7 - а), мүндағы а═4.
3. Тік төртбұрыштың ені в см. Оның ұзындығы енінен 60% артық. Тік төртбұрыштың периметрі неше сантиметр?
Есептің өрнегін жазып, өрнектің мәнін табыңдар. Мұндағы в═7.
4. Теңдеудің түбірін табыңдар:
═8 -
5. Моторлы қайықтың өзінің жылдамдығы 11, 8 км/сағ. Моторлы қайықтың ағыспен 2, 6 сағ жүзетін қашықтығы ағысқа қарсы 3, 5 сағ жүзетін қашықтығынан 3, 41 км-ге артық. Ағыс жылдамдығын табыңдар. ?
1. Жақшаны ашып, өрнекті ықшамдаңдар:
а) 8х -(3, 7 - х) +(1, 2 - 5х) ; ә) ∙(3х - у) - (1, 5х + у)
2. Ортақ көбейткішті жақша сыртына шығарып, ықшамдаңдар:
а) х + х, мұндағы х═7;
ә) ∙ 6в - (8 - 1, 5в), мүндағы в═4.
3. Тік төртбұрыштың ұзындығы а см. Оның еніоның 60% - іне тең. Тік төртбұрыштың периметрі неше сантиметр?
Есептің өрнегін жазып, өрнектің мәнін табыңдар. Мұндағы а═8.
4. Теңдеудің түбірін табыңдар:
═ 9 -
5. Катер А айлағынан В айлағына ағыспен жүзсе, 4 сағатта барады, ағысқа қарсы жүзсе, 5 сағатта барады. Ағыс жылдамдығы 1, 8 км/сағ. Катердің ағынсыз судағы жылдамдығын табыңдар.
6 сынып.
Бақылау жұмысы №6
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Санды теңсіздіктер.
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру.
А
1 . Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып:
1) 12>8 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 5-ті азайтыңдар;
2) 15<21 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 3-ке бөліңдер.
2 . Теңсіздіктерді мүшелеп:
қосыңдар: 13>7 және 8>3;
көбейтіңдер: 2<7 және 8<10 .
3 . Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан аралығымен жазыңдар:
x > -7; 3 ≤ x ≤ 8 .
4 . Теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
Елді мекеннен қалаға дейінгі қашықтықты жүк машинасы 3 сағ, ал жеңіл машина 2 сағ жүреді. Жеңіл машинаның жылдамдығы жүк машинасының жылдамдығынан 30 км/сағ артық. Жүк машинасының жылдамдығын табыңдар.
А. 45 км/сағ; В. 50 км/сағ; С. 40 км/сағ; D. 60 км/сағ.
5 . Теңдеуді шешіңдер:
5х - 2 = 3(х+4) .
А. 8; В. 3; С. 7; D. 9.
1 . Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып:
1) 15>9 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 4-ті азайтыңдар;
2) 18<30 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 6-ға бөліңдер.
2 . Теңсіздіктерді мүшелеп:
қосыңдар: 27>15 және 9>7;
көбейтіңдер: 12>7 және 13>5 .
3 . Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан аралығымен жазыңдар:
x <9; 4 ≤ x ≤ 10 .
4 . Теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
Бірінші жүйектегі таңқурай бұталары екінші жүйектегіден 1, 5 есе артық. Егер 4 таңқурай бұтасын бірінші жүйектен екінші жүйеккке көшіріп отырғызса, екі жүйектегі таңқұрай бұталар саны бірдей болады. Алғашқыда екінші жүйекте неше таңқурай бұтасы болған?
А. 16; В. 15; С. 14; D. 22.
5 . Теңдеуді шешіңдер:
5х + 13 = 3(х+9) .
А. 10; В. 7; С. 12; D. 15.
6 сынып.
Бақылау жұмысы №6
Сабақтың тақырыбы: Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу. Санды теңсіздіктер.
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру
В
1 . Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып:
24а+6>15теңсіздігінің:
1) екі жақ бөлігінен де 6 санын азайтыңдар;
2) екі жақ бөлігін де 3-ке бөліңдер.
2 . Теңсіздіктерді мүшелеп:
қосыңдар: 3а>5+7 және 4а>4в+8;
азайтыңдар: 25>18 және 7<15;
бөліңдер: 35>27 және 9>7; .
3 . Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан аралығымен жазыңдар:
x > -7; 3 ≤ x ≤ 8 .
4 . Теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
Елді мекеннен қалаға дейінгі қашықтықты жүк машинасы 3 сағ, ал жеңіл машина 2 сағ жүреді. Жеңіл машинаның жылдамдығы жүк машинасының жылдамдығынан 30 км/сағ артық. Жүк машинасының жылдамдығын табыңдар.
А. 45 км/сағ; В. 50 км/сағ; С. 40 км/сағ; D. 60 км/сағ.
5 . Теңдеуді шешіңдер:
5х - 2 = 3(х+4) .
А. 8; В. 3; С. 7; D. 9.
1 . Теңсіздіктің қасиеттерін пайдаланып:
1) 15>9 теңсіздігінің екі жақ бөлігінен де 4-ті азайтыңдар;
2) 18<30 теңсіздігінің екі жақ бөлігін де 6-ға бөліңдер.
2 . Теңсіздіктерді мүшелеп:
қосыңдар: 27>15 және 9>7;
көбейтіңдер: 12>7 және 13>5 .
3 . Мына теңсіздіктің шемімдерін координаталық түзуде кескіндеп, сан аралығымен жазыңдар:
x <9; 4 ≤ x ≤ 10 .
4 . Теңдеу құру арқылы шығарыңдар.
Бірінші жүйектегі таңқурай бұталары екінші жүйектегіден 1, 5 есе артық. Егер 4 таңқурай бұтасын бірінші жүйектен екінші жүйеккке көшіріп отырғызса, екі жүйектегі таңқұрай бұталар саны бірдей болады. Алғашқыда екінші жүйекте неше таңқурай бұтасы болған?
А. 16; В. 15; С. 14; D. 22.
5 . Теңдеуді шешіңдер:
5х + 13 = 3(х+9) .
А. 10; В. 7; С. 12; D. 15.
6 сынып.
Бақылау жұмысы №7
Сабақтың тақырыбы: Жазықтықтағы түзулер және олардың орналасуы. Жазықтықтағы тік бұрышты координаталар жүйесі. .
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру
В
1 . Тік бұрышты АВС бұрышын салып, оның ішінен D нүктесін белгілеңдер:
a) D нүктесінен ВС қабырғасына параллель түзу жүргізіңдер;
б) D нүктесінен ВС қабырғасынан неше миллиметр қашықтықта?
2 . a және b түзулерінің қиылысуынан пайда болған < 1 = 40 0 ,
< 2 және < 3-тің градустық өлшемін табыңдар.
3 . Координаталық жазықтықта А(3; 2) нүктесін белгілеңдер. Ох осіне қатысты А(3; 2) нүктесіне симметриялы А 1 нүктесін тауып, оны координаталарымен жазыңдар.
4 . Шеңберінің радиусы 25 см доңғалақ 100 рет айналғанда неше метр қашықтыққа барады?
А) 168 м; В) 157 м; С) 140 м; Д) 126 м.
5 . Есептеңдер:
3
А) 9; В) -2, 5; С) -1, 3; Д) -1, 28.
1 . Градустық өлшемі 80 0 CDE бұрышын салып, оның ішінен A нүктесін белгілеңдер:
a) A нүктесінен DE қабырғасына параллель түзу жүргізіңдер;
б) A нүктесі DE қабырғасынан неше миллиметр қашықтықта?
2 . c және d түзулерінің қиылысуынан пайда болған < 1 = 50 0 ,
< 2 және < 3-тің градустық өлшемін табыңдар.
3 . Координаталық жазықтықта А(4; ) нүктесін белгілеңдер. Оy осіне қатысты А(4; 3) нүктесіне симметриялы А 1 нүктесін тауып, оны координаталарымен жазыңдар.
4 . Шеңберінің радиусы 50 см доңғалақ 150 рет айналғанда неше метр қашықтыққа барады?
А) 471 м; В) 356 м; С) 275 м; Д) 450 м.
5 . Есептеңдер:
4
А) 1, 8; В) 1, 7; С) 1, 9; Д) 2, 3.
6 сынып.
Бақылау жұмысы №8
Сабақтың тақырыбы: Функция. Санды теңсіздіктер. Симметрия (қайталау)
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру
А
1 . Функция у = 2х + 1 формуласымен берілген.
1) х = 2; 0 мәніне сәйкес у-тің мәнін;
2) у = - 1; 3 мәніне сәйкес х-тің мәнін табыңдар.
2 . f (x) = kx функциясынан k-ны табыңдар:
1) f (2) = 3; 2) f (3) = 15; 3) f (-5) = 10.
3. Велосипедші қаладан 7 км қашықтыққа барған соң одан әрі саяжайға қарай
200 м/мин жылдамдықпен t мин жүрді. Велосипедшінің барлық жүрген жолының уақытқа тәуелділік функциясының формуласын жазыңдар.
4 . Теңсіздіктерді шешіңдер:
8х + 3 < 7; 3x - 5 < x - 1
А. x > 0, 7; В. x < 2; С. x > 0, 5; D. x < 3.
5. Өрнектің мәнін табыңдар:
1) 0, 8 - (а + 4), мұндағы а = - 0, 7;
2) 5а - (9 + а), мұндағы а = 2.
1. Функция у = 3х - 2 формуласымен берілген.
1) х = 0; 3 мәніне сәйкес у-тің мәнін;
2) у = 4; 10 мәніне сәйкес х-тің мәнін табыңдар.
2. f (x) = kx функциясынан k-ны табыңдар:
1) f (4) = 12; 2) f (-3) = 6; 3) f (7) = 28.
3. Поезд станциядан 25 км қашықтықты жүріп өткен соң 78 км/сағ жылдамдықпен жүрді. Поездың барлық жүрген жолының уақытқа тәуелділік функциясының формуласын жазыңдар.
4. Теңсіздіктерді шешіңдер:
9х - 7 > 20; 5x - 6 < 3x + 8
А. x < 6; В. x < 7; С. x > 1; D. x > 3.
5. Өрнектің мәнін табыңдар:
1) 1, 7 - (b + 5), мұндағы b = - 2, 3;
2) 9b - (9 + b), мұндағы b = 4.
6 сынып.
Бақылау жұмысы №9
Сабақтың тақырыбы: Сызықтық функция. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі
Сабақтың мақсаты: Мемлекеттік стандарт талаптарына сай оқушылардың білім, білік дағдыларының сәйкестік деңгейін тексеру
А
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz