Косу мен азайту

күні : 12. 12. 2013ж
Пәні : Математика
Тақырыбы: Қосу және азайту.
Санға 1ді 2-рет қосу, саннан 1-ді 2рет азайту.
Мақсаты: Сандар қатарыныңнегізінде бөліктер бойнша қосу, азайту тәсілдерін меңгерту.
Дамыту: Ойларын, қабілеттерін, санасын, зейіндерін дамыту. Бір - бірден қосу мен азайту дағдысын бекіту.
Тәрбиелік: Ұқыптылыққа, білімділікке, алғырлыққа, сауаттылыққа тәрбилеу.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ .
Әдіс - тәсілі: түсіндіру, сұрақ - жауап, талдау, суреттермен жұмыс, ойын, слайдпен жұмыс, саяхат жасау.
Сабақтың көрнекілігі: кеспе цифрлар, слайдтар, оқулық .
Сабақтың барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) Сәлемдесу, түгендеу.
ә) Сабаққа даярлау.
Оқушыларды түгендеп, оқу - құралдарын тексеріп, назарларын сабаққа аудару.
б) Психологиялық дайындық .
Арайлап бүгін атты таң
Шашып бізге шапағын.
Тілейміз сізге ақ таңның
Қуанышын шаттығын.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге қандай тапсырма берілді?
-Балалар, бүгін біздің сабағымыз күндегіден өзгеше болады. Бүгін біз, , Мақта қыз бен мысық’’ ертегісіндегі кейіпкерлермен кездесеміз. Ертегілер еліне саяхатқа шығамыз. (Ертегі мазмұнын қысқаша айту) . Біз, балалар, бірінші мысыққа көмектесуіміз керек. Ол үшін ертегі кейіпкерлерінің тапсырмаларын орындауымыз қажет. Арбаға мініп сиырға барамыз.
1. Сиырдың тапсырмасы. Кестелік қосу, азайту.
1. Санға 1- ді қосқанда қандай сан шығады?
Азайтқанда қандай сан шығады?
2. Сандарға байланысты өлең - шумақтарды айтып бер.
3. 7 санына байланысты не білеміз?
4. 7 күнді ата. 7атаны айтып бер.
5. 9 - ға дейін қандай сандар?
6. 10 - нан жоғары қандай сандар?
III. Сергіту сәті.
1, 2. 3.
Біз есепке салдық күш.
,, Артық ” десе, қосамыз.
,, Кем’’ десе, аламыз.
Соны еске саламыз.
IV. Жаңа сабақ.
Бүгіні сабағымыздың тақырыбы: Санға бірды біртіндеп қосу, біртіндеп азайту. Артық десек қосамыз, кем десе азайтамыз.
Мына ойыншықтарға назар аударайық : Дүкеннен анасы балаларына арнап ойыншық сатып алды. Оны балалары бақшадан келгенше сөреге жиып қойды. 1+1+1 =3 ойыншық . Балалар келген соң тарқатып берді. Арнатқа 1, Саматқа біреуін берді. 3 - 1 -1=1. Сөреде 1 ойыншық қалды. Оны анасы жиен немересі қыдырып келгенде беремін деп жинап қойды.
Мына тақтаға назар аударайқ . Ұзындығы 10см кесінді берілген.
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
2 +1+1=4 9-1-1=7
жолығу.
2. Ағашың тапсырмасы. v. Оқулықпен жұмыс.
3 оқушы тақтада орындайды жоғалған сандарды табады.
№1. 1+1=2 7 - 1 =6 4 + 1 =5
6 - 1=5 3 + 1 =4 10 - 1=9
3. Саяхатымыздың жалғасы қыздарға жолығу. Қыздардың тапсырмасы.
№2.
9 - 1=8 8 + 1=9 2 + 1 = 3
9 + 1 =10 8 - 1 = 7 3 - 1 =2
4. Бұл сапарымызда дүкенге барамыз. Геометриялық пішіндермен жұмыс жасауды дүкенші тапсырмаға берді.
1 2 3
4 5 6 7
8 9 10
VI . Сергіту сәті.
Қане, түзу тұрайық,
Кесіндіні құрайық.
Сәуле болып созылып,
Нүкте болып қалайық.
5. Тауықпен кездесеміз не тапсырма берер екен? << Балық аулау >> ойыны.
1 +1+1=3 4+1+1=6 7 -1 -1=5 8 -1 - 1=6
2+1+1=4 5+1+1=7 6 -1-1=4 9 - 1 - 1 =7
3+1+1=5 6+1+1=8 5-1-1=3 10 -1 -1=8
Оқушыларымыздың қанша балық аулағандарын өрнектердің мәнін тексеру арқылы білеміз.
№4. Суретке қарап теңдік құра.
7 - 3 =4 7 - 2 =5
6. Ендігі саяхатымыз тышқанға жолығу. VII. Сабақты бекіту.
Тышқанның тапсырмасы тест сұрақтарына жауап беру.
- 4+3 дұрыс атауын тап.
а) теңдік ә) өрнек б) теңсіздік.
2. 7 -1 өрнегінің мәнін тап.
а) 6 ә) 8 б) 4.
3. 7=7 дұрыс атауын белгіле.
а) теңсіздік ә) теңдік б) өрнек.
4. Бұрыштың қабырғалары қалай аталады?
а) кесінді ә) сызық б) сәуле.
5. 5 пен 2 қай санның құрамы.
а) 3 ә) 7 б) 9
6. Салыстыр: 6 см* 7 см
а) <ә) >б) =
VIII. Қорытытнды.
- Балалар, бүгінгі сабағымыздан не білдік? Не үйредік?
Сандар қатарының негізінде бөліктер бойынша қосу, азайту тәсілдерін меңгердік.
+ 1 +1 -1-1
IХ . Үйге тапсырма.
92 - 93 -б. № 3, № 5 есептер.
Х. Бағалау.
Бүгінгі сабағымызды біз алмалармен бағалаймыз . Піскен сары алма 5, қызыл алма 4, көк алма3 деген баға.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz