Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. рационал бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығарту

7 сынып. Алгебра.
Сабақтың тақырыбы: Рационал бөлшек және оның негізгі қасиеті. Бөлшектерді қысқарту тақырыбына есептер шығарту
Сабақтың мақсаты: Оқушылардың рационал бөлшек қасиеттерін қолданып бөлшектерді қысқарту дағдыларын қалыптастыру және алған білімдерін дұрыс қолдана білуге баулу
Сабақтың міндеттері:
- Рационал бөлшекті қысқартуды және рационал бөлшек мағынасы ұғымын меңгерту, қысқаша көбейту формулалары мен көбейткішке жіктеу ережелерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.
- Есеп шартын анық тусінуі және оны шешу жолдарын дұрыс таңдай білу қабілеттерін дамыту;
- Есепті шешу жолын талапқа сай жазуын, өз ойын түсінікті жеткізе білуге, өзгені тыңдай білуге, жылдам ойлауға және әрекет етуге тәрбиелеу.
Көрнекілігі : Қысқаша көбейту формулалары. Бөлшектің негізгі қасиеті
Әдісі: СТО стратегиялары, түсіндіру, көрсету, сұрақ-жауап.
Сабақтың типі: Қайталау сабағы
Сабақтың формасы : Ұжымдық, топтық, жеке
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Зейіндерін аудару . / Олүшін еңбек туралы мақалдарды қаншалықты білетінімізді көрсетейік:
1. Еңбек етсең ерінбей-тояды қарның тіленбей, Еңбек етсең-емерсің.
2. Еңбек түбі -зейнет т. б. Иә, еңбек адамның жақсы өмір сүруінің негізгі кілті дей келе сабағымызды бастайық.
Сонымен бүгінгі күнге дейін не білдік? Ой-толғаныс. Оқушылар ойларын тақтаға жазады. Мысалы:
-Қысқаша көбейту формулаларын
-Бүтін көрсеткішті дәреже
-Санның стандарт түрі
-Бірмүше
-Көпмүшелер
-Рационал бөлшек
-Рационал бөлшекті қысқарту
- Өрнектің ММЖ
- Рационал бөлшек терді қосу, азайту
-Рационал бөлшектерді көбейту және бөлу
- Өрнекті түрлендіру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: Оқушылардың рет- ретімен жауап беруі арқылы №483 6) а=0, а=4 7) а=3, а=-3, 8) а= - 1, а= -5,
№484 7) х=а, 8) х =-в, 9) х=-1 х=1 10) х=-1, х =2,
№486 (7-10)
Оқушыларды тақтаға жаздыру арқылы тексеру. Үй тапсырмасын бағалау.
7) ; 8) ; 9) ; 10) .
IҮ. Сабақтың мақсатымен таныстыру. Өткен сабақта алған білімдерімізді дамыту мақсатында топ бойынша жұмыс жасаймыз. Топтың атын қабылдап алу.
1-топ аты «Алғырлар» ; 2-топ аты «Тапқырлар»
Мақсатымыз топқа берілген тапсырмаларды жылдам орындап ортадан бір оқушыны жауап беруге шығару
ІІІ. Білімдерін тексеру/ Экранда проекциялап көрсету /
Көюейткішке жікте
ҮІ. Өтілген материалдың түсінігін тексеру.
Есептер шығару. Есептің тақтарын 1-топ, жұптарын 2-топ орындайды
№485
- x−yx+y; 2x−2y2x+xy=2(x−y) 2(x+y) =x−yx+y\frac{x - y}{x + y}; \ \ \frac{2x - 2y}{2x + xy} = \frac{2(x - y) }{2(x + y) } = \ \frac{x - y}{x + y}; жоқ
- 2 ) x2y; (2x2) 2(2y) 2=4x44y2=x4y2=(x2y) 2\ \frac{x^{2}}{y}\ ; \ \frac{(2x^{2}) ^{2}}{({2y) }^{2}} = \frac{4x^{4}}{4y^{2}} = \ \frac{x^{4}}{y^{2}} = (\frac{x^{2}}{y}) ^{2}; иә
- 3x2y; 3(2x) 22y=3−4x22y=12x22y=6x2y=2•3x2y\mathbf{\ \ }\frac{{3x}^{2}}{\ y}; \ \ \frac{3\ {(2x) }^{2}}{2y} = \frac{{3 - 4x}^{2}}{2y} = \frac{{12x}^{2}}{2y} = \frac{{6x}^{2}}{y} = 2 \bullet \frac{{3x}^{2}}{y}иә.
- 4x2−y2x2+y2=4•(2x) 2−(2y) 2(2x) 2+(2y) 2=16x2−4y24x2+4y2=4x2−y2x2+y2\frac{4x^{2} - y^{2}}{x^{2} + y^{2}} = \ \frac{{4 \bullet (2x) }^{2} - (2{y) }^{2}}{{(2x) }^{2} + {(2y) }^{2}} = \frac{{16x}^{2} - {4y}^{2}}{{4x}^{2} + {4y}^{2}} = \frac{{4x}^{2} - y^{2}}{x^{2} + y^{2}}жоқ.
№487(1-6) №488 (1-4), № 489 (1, 2)
VII. Қорытындылау, бағалау
Қосымша тапсырма : Қысқаша көбейту формулалары. 1 топ шартын жазады, ал 2-топ шығарады.
VIII. Үйге тапсырма: № 487 (7-10) , № 488 (5-12), № 490
Қасымов Жанат
Түрген қазақ орта мектебі
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz