Антонимдер

Сабақтың лексикалық тақырыбы: Жәнібек пен Жиренше.
Сабақтың грамматикалық тақырыбы: Антоним.
Сабақтың мақсаты:
а) білімділік: оқушыларға шешендік сөздер жайлы білімдерін толықтыру; Жиренше шешен жөнінде мәтінді оқи отырып, антонимдер туралы түсінік беру.
ә) дамытушылық: оқушыларды өз ойын еркін жеткізуге, тіл байлығын дамытуға, шығармашылыққа баулу.
б) тәрбиелік: оқушыларды шешендік, нақыл сөздер арқылы шыншылдыққа, жалған сөз айтпауға тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа білім беру сабағы.
Оқыту әдістері : түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, жұмбақ ойыны.
Оқыту құралдары : тірек сызбалар, сөзжұмбақ, компьютер.
Пәнаралық байланыс: Орыс тілі «Антонимы»
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен сәлемдесу.
2. Оқушыларды түгендеу.
3. Оқушылардың дәптерлерін тексеру.
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру
- «Жәнібек пен Жиренше» мәтінін оқу, аудару.
- Мәтіндегі түсініксіз сөздерді түсіндіру.
- Сөздікпен жұмыс.
Сабақтың грамматикалық тақырыбын түсіндіру:
Сөзжұмбақ шешу арқылы оқушылар өздері грамматикалық тақырыптың атын табады.
- Белгілі бір тілдегі сөздердің жиынтығы.
- «Бағалы» сөзінің синонимі.
- Дауыссыз дыбыстардың жіктелу түрі.
- Екі немесе одан көп адамдардың алма-кезек сөйлесуі қалай аталады?
- Мағыналары бір-біріне жуық сөздер тобы қалай аталады?
- Әз-Жәнібектің сарай биі, шешені болған адам кім?
- «Күшті» сөзінің синонимі.
Ереже.
Антоним - грек тілінен шыққан, anti- қарсы, onota-атау дегенді білдіреді. Мағыналары бір-біріне қарама-қарсы сөздерді антонимдер дейміз.
Мысалы: Күн - түн, ыстық - суық,
әне - міне, кету - келу, ерте - кеш.
Сызба № 1
ІІІ. Бекіту.
- Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру.
- Тапсырмаларды орындау
Тапсырма:
Мәтіннен төменде берілген сөздердің антонимдік сыңарларын тауып жазыңдар:
рас -
жалған -
танық -
хан -
Жұмбақтар ойыны
Тапсырма
Жұмбақтардың жауабын тауып, ондағы антоним сөздерді тап:
- Күндіз ізетті, түнде күзетте. (есіктің ілгегі)
- Қара жердің төсінде ақ қонның ізі мол. (тақтадағы жазу)
- Тірісі өліден нан сұрайды, өлісі тіріден жан сұрайды. (тышқан және қақпан)
- Асты тігілген, үсті сөгілген. (Қап)
- Күндіз бар, түнде жоқ. (жұлдыз)
- Аяғы бар, басы бар,
Арқалаған тасы бар. (тасбақа)
- Ерте тұрады бір қыз,
Кеш тұрады бір қыз.
Қайткенде де солардың
Дегенімен жүрміз. (Күн мен Ай)
ІҮ. Қорытындылау:
Семантикалық картаны қолдану арқылы сабақты қорытындылау.
V. Үй тапсырмасы:
26 бет, 4 жаттығу
ҮІ. Бағалау.
Сабақ барысында тапсырмаларды орындаған, белсенді қатысқан оқушыларға баға қою.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz