18 ғасырдың ортасындағы қазақ хандығы. 8 сынып

Пәні. Қазақстан тарихы.
Сыныбы: 8
Сабақтың тақырыбы : ХҮІІІ ғасырдың ортасындағы қазақ хандығы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға 18 ғасырдағы Кіші жүзде қалыптасқан жағдайды түсіндіру, әскери-қорғаныстық бекіністердің салына бастауы жөнінде әңгімелей отырып, Реейдің Қазақстандағы отаршылдық саясатын ашып көрсету, оқушылардың назарын қазақ-башқұрт қарым- қатынастарына аудару.
Дамытушылық:
Жүйелі ойлау мен талдай білу, оқушының жан-жақты іздене білуін қалыптастыру, бірлесіп және өздігінен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру, еркін сөйлеп, ойын жеткізе білуге үйрету, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
Тәрбиелік:
Оқушының бойына ұлтжандылық сезімін қалыптастыру, тарихи оқиғаларды объективті жағынан қарауға тәрбиелеу, Отанымыздың тарихын қастерлеп, бағалай білуге, имандылыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі:
Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, топпен жұмыс, іздену, ой қозғау
Сабақтың пәнаралық байланысы: География, әдебиет, математика
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, Қазақстан картасы, Дүниежүзі картасы, тірек сызба плакаттар, суреттер, үлестірме карточкалар.
Сабақ кезеңдері:
I. Ұйымдастыру кезеңі
IІ. Жаңа сабақты меңгерту
ІІІ. Сабақты түсіну және қабылдау
ІV. Алған білімді қорыту және жүйелендіру
V. Үй тапсырмасын беру
VI. Бағалау
VIІ. Қорытынды ой.
Сабақтың барысы
:
1. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар өздері таңдап алынған геометриялық фигуралар бойынша бөлінеді. Әр фигураларға оқушылардың көңіл-күйін көтеру мақсатында, жақсы лебізді сөздер
( әдемі, тамаша, талапты, керемет т. б. ) жазылады.
Ұшбұрыш
Төртбұрыш
Дөңгелек
Оқушыларға «Қазақ елі» деректі фильмінен үзінді көрсетіледі. Жаңа сабақ бойынша негізгі түсінік қалыптасады
Миға шабуыл:
Оқушылар 2015 жыл - ұлттық тарихымызды ұлықтау жылы деп Елбасымыздың жолдауында белгіленді.
Сондықтан биылғы жылы қандай атаулы оқиғаларды а тап өтеміз?
ІІ. Жаңа сабақ: ХҮІІІ ғасырдың ортасындағы қазақ хандығы
Жоспары:
1. Кіші жүздегі қарама-қайшылықтардың шиеленісе түсуі.
2. Қазақ-башқұрт қатынастарының даму ерекшеліктері.
3. Қазақ- башқұрт шиеленісі және оның салдары.
4. Шекара аймақтарында әскери -бекініс шептерінің салынуы.
ІІІ . Жаңа сабақты түсіндіру. «Дайындал . . . Назар сал»
Жаңа сабақты кесте арқылы Әбілқайырдың өлімінен кейінгі Кіші жүздегі жағдайды түсіндіру:
Ой-қозғау: Картадан Башқұртстанның қайда орналасқанын көрсетіңдер?
Осыдан кейін е-history сайтынан онлайн режимінде башқұрттар мен қазақтардың байланыстары туралы бейне фильм көрсету.
І Топпен жұмыс
«Топтас, ойлан, бөліс» . (постер қорғау)
І топ Кіші жүздегі қарама-қайшылықтардың шиеленісе түсуі . (құжаттарды пайдалану. 8 сынып хрестоматия)
Кіші жүз
Солтүстік - батыста Нұралы Оңтүстік-шығыста Батыр
ІІ топ Қазақ-башқұрт шиеліністері
ІІІ топ Қазақ-башқұрт қатынастарындағы Ресей ұстанымы (құжаттарды пайдалану 8 сынып хрестоматия )
И. И. Неплюев, А. Тевкелев Оқушылар алдына Неплюев пен Тевкелев туралы деректер беріледі. И . Неплюев пен А. Тевкелевтің қазақ-башқұрт қатынастары кезінде ұстанған саясаты туралы ойларын білдіру
ІІ тапсырма «Домино» ойыны. пазл құру
Оқушыларға геометриялық фигуралар үлестіріледі. . Ұшбұрыш тобына үшбұрышты. Төртбұрышты тобына төртбұрышты, Дөңгелек тобына дөңгелек пазлдар үлестіріледі.
ХІХ ғасырда өмір сүрген зерттеушілердің қазақ-башқұрт арасындағы
қатынастар туралы жазған пікірлерін дәл тауып, сәйкестендіру керек.
ІҮ Картамен жұмыс:
Картадан 18ғ 40-50 ж. ж салынған бекіністерді көрсету.
ІІІ. Ой толғаныс кезеңі. Тарихи сынақ хат . Бос тор көздерді интерактивті қаламның көмегімен толтыру.
Горькая шебі
«Ащы шеп»
Звериноголовск
редутынан Омбыға
дейін
1верста 1, 0668 шақырымға тең
IV. Математикалық ойын. Есептерді шығарған кезде шыққан сандар қандай жыл және сол жылы қандай оқиға болғанын табу.
І топ (585+652) +518=1755 Батырша бастаған патшаның отаршылдық саясатына қарсы көтеріліс болған жыл.
ІІ топ (324+29) *5=1765 Ертістің далалық бетінде ені 10 шақырым келетін алқапқа қазақтарды жолатпауға бұйрық берген жыл
ІІІ топ (32*47) +252=1756 Жайық жағасына қазақтардың мал жаюға алғаш рет ресми шек қойылды
Сергіту сәті: Қазақтар мен башқұртардың арасындағы ұлттық ойындардың ұқсастықтары туралы айтып, асық ойынын ойнау.
V Венн диаграммасы . Қазақтар мен башқұрттардың мәдениеті арасындағы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазу.
Сабақты бекіту. « Футбол ойыны. »
Оқушыларға доптар таратылады. Дұрыс жауап берген кезде доп қапқаға кіреді. Сөйтіп барлық доп қапқаға жиналуы тиіс.
1. Кіші жүздің ішіндегі қарама -қайшылықтардың шиеленісе түсуіне не себеп болды?
2. Қазақтар мен башқұрттар арасындағы қарым-қатынас қалай қалыптасты?
3. Жаңа есіл шекара шебін салу үрдісі қалай жүрді?
4. Орта жүзде жер мәселесінің шиеленісуі неліктен болды?
5. Ертіс бойы қазақтарының Ертіс өзенінің оң жақ бетіне көшіп-қонып жүруіне қай жылы рұқсат берілді?
Қорытынды ой. Мен сабағымды Елбасымыздың «Нұрлы жол-болашаққа бастар жол» жолдауымен қорытындылаймын:- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz