Етістік шақтарын қайталау, 7-сынып

Бекітемін: Келісемін:
Мектеп директоры: Бухарбаева Қ. Қ. ОІМ: Нурғалиева Л. И
«__» 2015 ж. «__» 2015 ж.
Сынып: 7
Мұғалім: Болаева А. Қ
Сабақ тақырыбы: Етістік шақтарын қайталау
Мақсаты: Етістіктің шақ түрлері, олардың жасалу жолдары жайлы білімдерін нақтылау;
Танымдық қабілеттерін, қайта жаңғыртып есте сақтау қабілетін, сөйлеу тілін, сөздік қорын дамытуға жағдай туғызу; Ұйымшылдыққа, отансүйгіштікке, ынтымаққа үйрету.
Күтілетін нәтиже:
- Шақ түрлерін ажырата алады;
- Жасалу жолдары жайлы түсініктерін нақтылайды;
- Талдау барысында көрсете алады.
Сабақтың түрі:
білімді бекіту.
Технологиясы:
дамыта оқыту
Сабақтың әдісі:
сұрақ-жауап, түсіндіру, ой қазғау, топтастыру.
Сабақтағы құралдар:
семантикалық кесте, бағалау критериилері, постер, маркер, үнтаспа, тақта, бор, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру. (0, 5 минут)
Оқушылармен амандасу, қажетті құрал-жабдықтарын тексеру. Оқушыларды түгендеу.
І. Қызығушылықты ояту.
(7 минут)
1. 1 Топқа бөлу
1 топ Осы шақ: тұр, жүр, отыр, жатыр, дағдылы іс-әрекет
2 топ Келер шақ: ар, ер, р; мақ, мек; бақ, бек; а, е, й + мезгіл; пақ, пек.
3 топ Өткен шақ: атын, етін; ған, ген; ып, іп; ды, ді; йтын, йтін; қан, кен.
1. 2 Топқа бөліну арқылы шақтардың жасалуын қалай меңгергендігін байқау
Топтан бір оқушы шығып, қалай топтасқандарын түсіндіреді.
1. 3 Бар ғажайып - мен!
Бәрі менен басталады!
Бәрі менің қолымда! - сабақтың ұранын айтады.
1. 4 Бағалау критериилерімен таныстыру
ІІ Мағынаны тану (15 + 7 минут)
2. 1 Әр топ өз атауы жайлы постерде жан-жақты ашып, қорғайды.
дағдылы
іс-әрекет
мақ, мек
бақ, бек
пақ, пек
а, е, й +
мезгіл
ып, іп, п
ған, ген, қан, кен
Сергіту сәті: Оқушының (Зинат) дайындаған «Соку бачи вира» жаттығуы. (1, 5 минут)
2. 2 Тақтамен жұмыс: Берілген сөйлемдерге морфологиялық талдау жасап, етістіктердің шақ түрін ажырату керек.
1- Қазақстанда бірнеше ұлт өкілдері тату-тәтті тұрып жатыр. -нақ осы шақ
2- Қазақ хандығы мемлекетіміздің негізі болып табылмақ. - мақсатты келер шақ
3- Мұхтар Абай арқылы қазақты бүкіл әлемге танытқан болатын.
ІІІ Ой толғаныс
Семантикалық картамен жұмыс - тақтадан бір-бірін тексереді. (5 (миут)
IV Бағалау критериилері бойынша бағалау : кейбір оқушылардың бағалауына талдау
V Үйге: «Боранды түнде» әңгімесінен шақ түрлеріне мысал теру
Семантикалық карта
Семантикалық карта
Семантикалық карта
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz