Негізгі және туынды зат есім

Сабақтың тақырыбы: Негізгі және туынды зат есім.
Сабақтың мақсаты:
- Зат есім туралы оқушылардың білімдерін бекіту. Негізгі және туынды зат есім туралы түсінік беру, сөйлем ішінен зат есімді табу.
- Зат есім туралы білімдерін толықтырып, балалардың ойлау қабілетін, белсенділігін арттырып, сауатты жазу дағдысын қалыптастыру.
- Ізденімпаздыққа, еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: СТО элементтері, слайдтар.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі:
1. Амандасу
2. Психологиялық тренинг. Сыныптағы психологиялық атмосфераны орнату үшін, көңіл - күйді көтеру үшін өткіземіз.
Тренингтің аты: «Сәлемдесу»
- Шеңбер құрып тұрамыз.
- Бір - бірімізбен жымиып күліп амандасамыз.
- Қолмен амандасамыз.
- Арқамен амандасамыз.
- Көбен амандасамыз.
- Аяқпен амандасамыз.
- Тіземен амандасамыз.
3. Топқа бөлу. СТО әдісі (сыни тұрғыдан ойлау әдісі бойынша)
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. «Ротация» әдісі бойынша. Әрқайсысы әр топ өзінің тобындағы түстері бойынша жауап береді.
1 - сұрақ:
- Тұрлаулы мүшелерге нелер жатады?
- - шы жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есім жаса.
- Төрт түлікке нелер жатады?
2 - сұрақ:
- Сөз таптарын ата.
- Қосымшаның неше түрі бар?
- Отбасы мүшелері.
3 - сұрақ:
- Негізгі зат есім дегеніміз не?
- Жұрнақ дегеніміз не?
- Қияр, сәбіз, қызылша, қауын, қарбыз - бір сөзбен қалай атайды? Сағат тілімен ауысамыз. Сөйтіп өз орнымызға келіп, өз тобымыздағы сұрақтарға жауап береміз.
ІІІ. Жаңа сабақ.
- Қызығушылығын ояту. СТО бойынша мағынаны ашу.
Бүгінгі жаңа тақырыбымыз: «Жаттығу жұмыстары».
Көркем жазу.
Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз Зз
- Мағынаны ашу. «Нақ тапсырма, дәл жауап» әдісі.
І - топ:
аң сый жүз
жұмыс шы тату лық өшір гіш
мал бай біл
ІІ - топ:
ұзын сурет өнер
адал дық мүсін ші ас паз
орын кен
ІІІ - топ:
әділ ескерт ұш
сөз дік кес кіш бас қыш
бел тес қыс
«Ассосация» әдісі. Топтастыру әдісі.
Зат есім Етістік
Сын есім Сан есім
Сергіту сәті. Бүгін қандай тамаша көңілді күн.
ІҮ. Оқулықпен жұмыс. 33 - жаттығу. « Автордың орындығы» әдісі бойынша жүргіземін. 3 топ та бұл жаттығуды көшіреді.
- Өзім қоямын. Туынды зат есімді тап.
- 1 оқушы. Туынды зат есімнің негізгі түбірін айт.
- Мақалдың мағынасын аштыру.
Ү. «Ойлы болсаң, озып көр» ойыны.
34 - жаттығу. Тақтаға жазу.
Ұш - етістік, ұшқыш - зат есім.
ҮІ. Қорытындылау. Ой қозғау.
І - топ: Достық. ІІ - топ: Аспаз. ІІІ - топ: Ойыншық.
ҮІІ. Бағалау.
Кері байланыс. Сәтті жол.
- Іс жүргізу
- Автоматтандыру, Техника
- Алғашқы әскери дайындық
- Астрономия
- Ауыл шаруашылығы
- Банк ісі
- Бизнесті бағалау
- Биология
- Бухгалтерлік іс
- Валеология
- Ветеринария
- География
- Геология, Геофизика, Геодезия
- Дін
- Ет, сүт, шарап өнімдері
- Жалпы тарих
- Жер кадастрі, Жылжымайтын мүлік
- Журналистика
- Информатика
- Кеден ісі
- Маркетинг
- Математика, Геометрия
- Медицина
- Мемлекеттік басқару
- Менеджмент
- Мұнай, Газ
- Мұрағат ісі
- Мәдениеттану
- ОБЖ (Основы безопасности жизнедеятельности)
- Педагогика
- Полиграфия
- Психология
- Салық
- Саясаттану
- Сақтандыру
- Сертификаттау, стандарттау
- Социология, Демография
- Спорт
- Статистика
- Тілтану, Филология
- Тарихи тұлғалар
- Тау-кен ісі
- Транспорт
- Туризм
- Физика
- Философия
- Халықаралық қатынастар
- Химия
- Экология, Қоршаған ортаны қорғау
- Экономика
- Экономикалық география
- Электротехника
- Қазақстан тарихы
- Қаржы
- Құрылыс
- Құқық, Криминалистика
- Әдебиет
- Өнер, музыка
- Өнеркәсіп, Өндіріс
Қазақ тілінде жазылған рефераттар, курстық жұмыстар, дипломдық жұмыстар бойынша біздің қор #1 болып табылады.

Ақпарат
Қосымша
Email: info@stud.kz